Kosova nuk është imune ndaj fenomenit të dezinformimit
10/12/2019 20:02

Verifikimi i lajmeve dhe parandalimi i dezinformacionin ka qenë kryefjala e konferencës Instituti Kombëtar Demokratik, NDI, organizoi për këtë fenomen në Kosovë. Në event, u prezantua një studim ku tregohej sesi dezinformimi ka qenë i pranishëm tek të gjitha partitë politike në zgjedhjet e 6 tetorit, duke dalluar sidomos tek sulmet ndaj kandidatëve për kryeministër Albin Kurti, Vjosa Osmani dhe Kadri Veseli, që mbërrinin në shpifje. Pjesë e kësaj konference ishte dhe ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Philip Kosnett, i cili kërkoi angazhim më të madh në mbrojtjen e qytetarëve nga lajmet e rreme, ndërsa i bëri thirrje institucioneve të kenë rolin e tyre në parandalimin dhe luftën ndaj tyre. “Kur mendoj që qeveria ka rol në aspektin e dezinformimit, nuk mendoj për censurë. Liria e shprehjes është thelbësore në demokraci, edhe nëse është fyese. Por detyra e parë e Qeverisë është të jetë e ndërgjegjshme në shpërndarjen e informacioneve të sakta. Gazetarët duhet të jenë dhe ata profesionistë e seriozë, e t`I përdorin fuqitë e tyre për të luftuar lajmet e rreme. Kërkoni informata të verifikuara”, shprehet Philip Kosnett, ambasadori i SHBA ne Kosovë. Ambasadori amerikan shtoi se ka ndryshuar shumë cilësia e lajmeve. “Një pjesë e portaleve online të financuara dobët s’i përmbushin as standardet. Ata shkruajnë shumë thashetheme“, citohet të ketë thënë ai. Pjesë e konferencës së fokusuar tek zbulimi dhe parandalimi I dezinformimit, ishin dhe përfaqësues të mediave dhe shoqërisë civile të disa prej shteteve të Ballkanit.

Anita Haradinaj: Ju rrëfej, pse po vij kaq shpesh në Tiranë
27/01 17:17
Kosovë/ Vendi pa qeveri, po dëmton bizneset
27/01 16:19
Marrëveshjet me Serbinë, Haradinaj: Nuk i bëjnë dëm Kosovës
27/01 16:05
“I përkushtuar të arrij një marrëveshje për bashkëqeverisje”/ Lideri I LDK-së, takim me Kurtin
27/01 15:51
Qytetarët e Kosovës nuk kanë besim tek drejtësia
27/01 15:00
Kosovë, mbyllen bizneset/ Në vitin 2019 u mbyllën 1.774 biznese
25/01 16:12
Dialogu, shanse për rifillim/ Analistët komentojnë marrëveshjet për transportin
25/01 15:57
Grenell në Beograd: Tërhiqemi po nuk pati rezultate
24/01 15:53
“Zgjedhjet ishin transparente”/ Vëzhguesit e BE vlerësojnë procesin zgjedhor në Kosovë
24/01 15:47
“Rama deshi të ndajë Kosovën”/ Haradinaj në “Open” thellon akuzat për homologun
24/01 12:10
Grenell në Beograd flet për njohjet: Mos loboni kundër Kosovës
24/01 11:53
Kosovës po i ikin qytetarët
23/01 18:49
Grenell: Hiqni taksën 100%/ I dërguari i Trump takon liderët politikë në Kosovë
23/01 15:43
Grenell pas takimit me Kurtin: Nuk përfshihem në krijimin e qeverisë, është çështje e brendshme
23/01 13:11
Takimet me Mustafën e Kurtin/ I dërguari i Trump takime të veçanta me kreun e LDK dhe VV
23/01 13:03
Korrupsioni në Kosovë/ TI: Shansi tek Vetëvendosja
23/01 11:43
Me Trump, pakti final me Serbinë/ Thaçi darkon më të dërguarin e Presidentit të SHBA: Dialogu, pa kushte
23/01 02:26
Grenell mbërrinë në Prishtinë
22/01 20:51
I dërguari i Trump në Prishtinë/ Grenell takon Thaçin
22/01 20:16
Linja direkte Kosovë-Serbi/ Dy vendet nënshkruan marrëveshje të veçanta me kompaninë gjermane
22/01 20:01