Kinemaja “Shqipëria dje”/ U ndërtua në Elbasan nga biznesmeni Gjergj Luca, në projekt edhe teatri
19/01/2020 20:12

Me dashurinë për artin dhe me mallin e perandorisë së dikurshme “Shqipëria sot”, regjisori Gjergj Luca, sot biznesmen ka ndërtuar në Elbasan kinemanë “Shqipëria dje”. Një arkitekturë mahnitëse ju hap dyert drejt dy sallave moderne ku kanë zënë vend legjendat e kinematografisë shqiptare dhe asaj botërore. Çdo ditë në këtë ekran do të shfaqet një film shqiptar falas, jo vetëm për ata nostalgjikë të rritur me filmin shqiptar, por mbi të gjitha për të edukuar brezin e ri me artin e vërtetë. Përurimi i kinemasë “Shqipëria dje” u bë me filmin “Njerka” të regjisorit Leka Bungo. I rritur në një familje artistësh Gjergj Luca nuk mund të jetonte pa artin duke i dhënë në këtë mënyrë Shqipërisë një derë tjetër drejt artit të vërtetë. Artistët e pranishëm në këtë eveniment ndanë vlerësimet e tyre për këtë kinema të re në Elbasan dhe për filmin që solli Leka Bungo. Por nuk do të përfundojë këtu…projekti i Gjergj Lucës parashikon një tjetër kinema dhe një teatër dhe shtëpia e artit duket se do t’i rikthehet Elbasanit.

Aksioni i policisë dhe prokurorisë/ Drejtori i përgjithshëm i policisë tregon rezultatet
21/02 13:53
Karnavale në Shkodër/ Kulmi i festës, djegia e dordolecit që “largon” të këqijat
21/02 13:39
Vizioni për shëndetësinë/ PD organizon tryezë me ekspertët
21/02 13:38
240-vjetori i Teqesë së Zallit, që shërbeu edhe si strehë e patriotëve…
21/02 12:36
Vlorë/ Flet bashkëshortja e të arrestuarit për mbetjet e rrezikshme: Ja çfarë kishte brenda qeseve
21/02 12:31
Dëmtimi i kishës nga tërmeti/ Laç, strehohen banorë pa shtëpi
21/02 12:27
Ekstradohet terroristi i ISIS/ Ikën në Rusi, hyri në Shqipëri si emigrant nga Siria
21/02 12:19
Mbetje të rrezikshme nga Italia! Bllokohet trageti, 6 të arrestuar/ Groposeshin në Vlorë
21/02 12:03
Vlorë/ Prokuroria bllokon tragetin me mbetje të rrezikshme kimike të ardhura nga Italia
21/02 09:55
Transportonin mbetje kancerogjene nga Italia drejt Vlorës/ Sekuestrohet trageti, në pranga 6 persona
20/02 21:27
Aksident në Lushnje, makina përplas këmbësorin. Në gjendje të rëndë
20/02 21:07
Koronavirusi/ Boshatisen restorantet kineze, kuzhinieri: Vetëm gatimi është kinez, ushqimet janë shqiptare
20/02 19:37
Programi i rindërtimit , tenderat do bëhen elektronikisht
20/02 17:16
Panairi i ndërtimit/ Veliaj: Ndërtimi punëdhënësja më e madhe pas tërmetit
20/02 15:42
Kanë ikur 4 mijë mjekë shqiptarë/ Punësohen në perëndim për pagat dhe kushtet e punës
20/02 15:32
Gjykatat e apelit s’kanë gjyqtarë/ KLGJ kërkon ndryshim urgjent të ligjit
20/02 15:19
Kopshtet dhe çerdhet / KLSH: Kanë kosto të fshehura
20/02 14:14
Eksodi i mjekëve/ Kërkohen paga më të mira
20/02 14:08
Shkodra nga arkivat austriake/ Promovimi i një albumi të pa publikuar më parë
20/02 12:16
Libi, kundërtank anijes shqiptare/ Theu embargon, ishte e ngarkuar me armë dhe municione
20/02 12:10