Kërkohen 2 shqiptarë për vdekjen e ish-snajperit kurd që vriste rebelët e ISIS!
18/01/2020 12:20

Emrat e shqiptarëve që policia britanike në verilindje të Anglisë kërkon të hetoje jane Qazim Marku, 23 vjeç dhe Eugert Merizaj 28. Sipas BBC, policia i kërkon ata në lidhje me vdekjen e Hemëand Ali Hussain, 30-vjeçarit që ka shërbyer si snjaperist me ushtrine kurde, në luftën kundër Shtetit Islamik. Kryeinspektorja dedektive Sarah Robinson i bën apel, përmes medias britanike, opionionit që të ndihmojë me informacione për lokalizimin e këtyre dy personave në kërkim, me paralajmerimin per të mos iu afruar atyre. Ndërkohë katër persona të tjerë janë paditur për vdekjen e snajperistit kurd, tre prej të cilëve shqiptarë, nga emrat, të cilët i kanë mohuar akuzat për vrasje. Nderkohe qe Policia e Clevelandit ka publikura edhe fotografitë e dy personave të tjerë për identifikimin e tyre. Viktima, babai i dy fëmijëve, ka shërbyer me forcat ushtarake Peshemerga të koalicionit anti-ISIS në Irakun e e Veriut dhe njihej si një snajperist i zoti. Procesi gjyqësor ndaj të pandehurve për vdekjen e ish-snajperistit kurd, pritet të fillojë me 25 shkurt, dhe ende nuk dihen motivet e kësaj vdekjeje.

Dialogu Kosovë-Serbi/ Gjermanët kundër Lajcak: E tmerrshme nëse zgjidhet i dërguar i BE-së!
21/02 15:53
Inteligjenca amerikane: Rusia po ndihmon Trump-in të rizgjidhet!
21/02 12:41
Frika nga koronavirusi/ Ukrainasit sulmojnë autobusët me të evakuuarit nga Kina
21/02 12:39
Gënjeu kongresin/ 40 muaj burg aleatit të Trump
21/02 04:38
“Pastrohet” Jagermeister, logoja nuk fyen të krishterët
20/02 20:57
Gënjeu Kongresin, 40 muaj burg aleatit të Trump
20/02 20:53
Sulmi në Gjermani, në hetim lidhjet raciste të autorit
20/02 20:31
“Debuton” Bloomberg/ Të gjithë kundër tij në debat
20/02 20:29
Virusi vrasës krijuar në Wuhan, ja profecia në një roman thriller të vitit 1981
20/02 20:26
Videoja prekëse/ Viktimë e bullizmit, 9-vjeçari i lutet nënës ti japë një litar për të vrarë veten
20/02 19:02
20 vite në pushtet, fytyra e Putin “shet” shumë
20/02 18:50
Rrëfimi i të prekurit nga koronavirusi: M’u hap çdo pore e trupit…
20/02 16:27
Ky është ekstremisti që vrau 11 persona në Gjermani, Merkel: Sulmi ishte për motive raciste
20/02 16:16
Ku është Boris? Britanikët të indinjuar me kryeministrin e tyre
20/02 15:56
Kafeneja e vdekjes/ Në Londër ka një vend ku njerëzit thyejnë tabutë
20/02 12:51
Gjermani/ Hapet qendra për njohjen e diplomave për punëtorët e huaj
20/02 12:49
Masakra në 2 lokale në Gjermani, autorit i gjendet në banesë një letër dhe video
20/02 12:45
Presidenti Trump emëron Ambasadorin Grenell në krye të Zbulimit Kombëtar
20/02 12:42
Thyerje e embargos së armëve me Libinë/ Goditet me kundërtank anija shqiptare
19/02 23:40
Pa koment: Luan violinë gjatë operacionit në tru
19/02 20:00