KED 2020 në rrezik! Gjykata e Lartë s’ka më anëtar tjetër nëse ndaj Dvoranit ka ndjekje penale
19/11/2019 19:45

Pas dorëzimit të tre kallëzimeve në tre prokurori, tashmë fati i Këshillit të Emërimeve në Drejtësi që ka mandat deri në datën 31 dhjetor 2019 varet krejtësisht nga organi i akuzës. Por jo vetëm fati i kësaj KED, por edhe i KED së katërt që do ngrihet, e cila zgjidhet përmes shortit në datën pesë dhjetor dhe nis nga funksionimi në janar 2020. Ligji i Këshillit të Emërimeve në Drejtësi imponon ndalimin e pjesëmarrjes në KED ndaj çdo anëtari ndaj të cilit ushtrohet ndjekje penale. Thënë ndryshe , në rast se regjistrohet ndjekje penale ndaj kreut te emërimeve në drejtësi, ai automatikisht nuk mund të shortohet, edhe për Këshillin e ri të emërimeve që pritet të ngrihet për mandatin e ardhshëm një vjecar. por nga ana tjetër sikundër dihet , Ardian Dvorani drejton Këshillin e Emërimeve në Drejtësi për shkak të funksionit që ai kryen si anëtar i Gjykatës së Lartë, i ngelur vetëm pas procesit të vettingut. Zoti Medi Bici, një tjetër anëtar i gjykatës së lartë, i konfirmuar në detyrë ushtron kompetencat në këshillin e lartë gjyqësor dhe siç thonë burime të sigurta të Top Channel KLGJ nuk e ka dërguar emrin e tij për t’u shortuar. Por ndërkohë ligji kërkon që kreu i KED të jetë anëtar i Gjykatës së Lartë . Që do të thotë se Ardian Dvorani ngelet vetëm dhe sërish në garë si emri potencial dhe i vetëm për të drejtuar KED edhe për mandatin e ardhshëm. dhe për shkak se juristët janë mjeshtra të leximit të ligjit në disa dimensione , pritet që edhe togfjalëshi “ndjekje penale” të lexohet në disa kuptime. Por kuptimin e parë pritet t’Ia marrim në ditët e para të dhjetorit, për të parë do hidhet apo jo shorti për të zgjedhur KED 2020.

Me 221 km/h, policia post-bllok në Sauk: Mos shpejto të arrish aksidentin
12/12 09:27
Basha nuk ulet me Ramën: Jo takim për vota
11/12 19:50
Debat për ligjin e online/ Grupet e interesit kërkojnë ndryshime
11/12 19:49
Shtëpia, sigurim i detyrueshëm/ Propozohet pagesa 25 euro në vit për mbrojtjen nga tërmetet
11/12 19:47
Luigi Di Maio: Të fuqizojmë luftën kundër krimit dhe korrupsionit
11/12 19:21
Veliaj ndez dritat e festës te parku i Liqenit Artificial
11/12 18:55
Aksidenti në Berat/ I preu rrugën ambulancës, jepet masa e arrestit për shoferin serb
11/12 18:12
Rindërtimi në Durrës/ Bashkia punëson specialistë për të riparuar dëmet
11/12 16:29
Bashkia Tiranës zhvendos nga konvikti 15 në një banesë me qira familjen Gjergjo
11/12 16:16
Rama: Ndërtojmë shtëpi të reja/ Kryeministri takon të pastrehët e tërmetit në Mamurras
11/12 15:45
Gjykata e Lezhës jashtë funksionit/ Tërmeti i dëmtoi rëndë kolonat. Dalin jashtë gjyqtarët
11/12 15:35
Tërmeti/ Ministri Çuçi bën bilancin: Deri më tani janë 20 miliardë lekë për rindërtimin
11/12 15:31
Tërmeti/ Soreca me Di Maion në Vorë: Italia që nga dita e parë pranë Shqipërisë
11/12 15:27
Shtëpitë e reja për të pastrehët/ Jo në pallate, më të lira dhe të mobiluara e çelsa në dorë
11/12 15:23
“Vetëm unë jam ‘i zi’ të flas edhe unë”/ Rama banorit rom: Ti je si shpirt, hajde ulu këtu afër meje
11/12 14:54
Rindërtimi në Durrës/ Bashkia punëson specialistë për të riparuar dëmet
11/12 13:58
Dvorani në prokurori/ Dje dha shpjegimet e tij edhe presidenti Meta
11/12 13:57
Top Story/ Ndërtuesi Pilo Keri, si abuzoi me cilësinë e ndërtimeve në Durrës
11/12 13:19
“Kam lënë punën në Zvicër, as ndihma, as çadra”/ Rama-banores: Nuk e pranoj…
11/12 13:18
Kostot e fiskalizimit/ Kompanitë: Softi 1265 euro, financat e përgënjeshtrojnë shifrën
11/12 13:03