Java italiane në Gjirokastër, nis me një maratonë poezie
22/10/2019 13:06

Në Gjirokastër ka nisur java e gjuhës italiane e kthyer në traditë që prej vitit 2001. Maratona e poezisë që çeli eventin mblodhi në kalanë e qytetit shumë dashamirës të gjuhës italiane dhe rreth 120 fëmijë që e studiojnë italishten si gjuhë të parë dhe të dytë. E pranishme në ngjarjen e përvitshme ishte edhe konsullja e përgjithshme e Italisë në Vlorë znj. Luana Mikeli.

“Madre Eterna” në parkun Rinia/ Skulptori Ermir Grezda, rikthen modelin e vitit 1972
09/11 19:45
Humoristët, të gjithë në Shkodër/ Bashkohen pas 30 vitesh në skenën e teatrit “Migjeni”
09/11 15:38
“Mbrëmë i pëshpërita një ylli”/ Luiza Xhuvani dhe Ndriçim Xhepa pushtojnë skenën
09/11 15:32
Ditët e fotografisë “Gjon Mili”/ Tema e zgjedhur, diversiteti ballkanik
09/11 12:50
“Krom dhe luledele”/ 1997-a në sytë e një 6-vjeçareje
08/11 22:12
Butrinti, greko-romak! Reagon Ceka: Vlerësimi nga një kompani periferike
08/11 20:11
“Ndikuesit”, Budini vendos gazetarët përballë politikanëve
08/11 19:55
“Lahuta e Malësisë” në frëngjisht, Abidin Krasniqi: Do përkthej dhe veprat e tjera të Fishtës
08/11 12:59
“Kullat” në një ekspozitë. Tre piktorë bëhen bashkë në Muzeun Kombëtar
07/11 20:02
Përkthimi i ri i “Iliadës” – Botohen 16 mijë vargjet e veprës së antikitetit
06/11 20:03
Festivali i Dance-it në Durrës, edicioni i 14-të me artistë nga e gjithë bota
06/11 14:30
Mozaik me copëza kalldrëmi, artistja që krijon me mbetjet e punimeve
06/11 14:28
35 vite në një recital/ “Unë jam nga Tirana”, nga Kujtim Prodani
05/11 15:56
Statistikat e kulturës/ Ulet numri i spektatorëve në teatër, shtohen në muze dhe parqet arkeologjike
04/11 20:00
70-vjetori i teatrit “Migjeni”. Presidenti i akordon “Nderi i kombit
04/11 17:40
Kokat e politikanëve në një ekspozitë
03/11 13:45
Ekspozita tek “Marubi”/ Fotografët e rinj tregojnë punën e tyre
02/11 19:47
“Ndërkombëtarët”- Premiera e filmit bazuar në një ngjarje reale
02/11 15:45
Tirana e pushtuar nga shtrigat/ Festa e të vdekurve mbushi rrugët dhe lokalet
01/11 16:06
Festa e Halloween/ Në Tiranë sot është nata e shtrigave
31/10 20:23