Ish-ministrat e Jashtëm, letër krerëve të BE: Kjo është një shenjë paralajmëruese për trazira
09/11/2019 18:48

10 ish ministra te jashtëm të vendeve europiane i kanë dërguar një letër të hapur Brukselit, ku i kërkojnë të paraqesë instrumenta të reja në samitin e Zagrebit, të cilat të konsolidojnë rrugën e vendeve të Ballkanit Perëndimor drejt anëtarësimit në BE. Letra është botuar në gazetën gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung”, “Euractiv” dhe në disa media të rajonit. “Vatrat e trazirave dhe tensionet që rrethojnë Bashkimin Europian, vazhdojnë”, thuhet aty, ndërsa në jug të tij, po formohet një hark paqëndrueshmërie politike të cilin nuk duhet ta lejojmë të zgjerohet. “Stabiliteti, demokracia dhe prosperiteti në Europën Juglindore lidhen drejtpërdrejt me forcimin e projektit europian dhe përfundimin e ribashkimit të kontinentit tonë me pranimin e vendeve të rajonit, një proces ky që nisi 30 vjet më parë. Kundërshtimi këmbëngulës ndaj çeljes së bisedimeve të pranimit në BE me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, me gjithë rekomandimin e Komisionit Europian dhe vullnetin e pjesës më të madhe të vendeve anëtare të BE-së e të Parlamentit Europian, e ka dobësuar ndikimin e mbetur të bllokut në pragun e vet, duke vënë në rrezik aftësinë e tij për të farkëtuar zhvillime strategjike e stabilitet në Europën Juglindore”, shkruhet në letër. “Procesi i pranimit të Ballkanit Perëndimor në BE duhet të jetë një politikë e përgjegjshme dhe jo të konsiderohet si barrë”, theksohet më tej. Ish ministrat i bëjnë thirrje BE-së të kapërcejë ndasitë e brendshme duke i kujtuar se procesi i anëtarësimit do të zgjasë për shumë vjet, kohë që duhet të jetë e mjaftueshme sipas tyre, për ta pajtuar nevojën e integrimit të mëtejshëm te bllokut me atë të mbajtjes gjallë të perspektivës europiane për vendet e Ballkanit Perëndimor. Letra e firmosur mes të tjerash nga ish ministri I jashtëm shqiptar Dirmit Bushati, ai gjerman Sigmar Gabriel e ish shefi I diplomacise greke, Kostas Kotzias, mbyllet me thirrjen që çelja e bisedimeve të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e veriut, të konsiderohet e domosdoshme dhe për të, liderët të bien dakort në samitin e ardhëm të BE-së.

Top News – Akuzohet për mashtrim/ Turqi, Idrizi rrezikon 10 vite burg
03/06 00:32
Top News – Bunkeri i Donlad Trump/ Çfarë fshihet poshtë shtëpisë së bardhë
02/06 19:46
Top News – OBSH akuzon Kinën/ Del dokumenti sekret i Covid 19
02/06 19:19
Top News – Kompanitë e huaja/ Rriten izraelitët, bien Grekët
02/06 18:33
Top News – Kina kërcënon SHBA/ Hakmarrje për statusin e Hong Kongut
02/06 15:57
Top News – Zbulimi i çuditshëm i ekspertëve italianë: Virusi nuk është larguar, por vret më pak!
02/06 14:32
Top News – Anglia, jo më vendi i shiut! Maji më i ngrohtë në histori
02/06 13:17
Top News – Avionët, mund të ndalohen bagazhet e dorës për të shmangur infektimin!
02/06 12:54
Top News – Trump me tone të forta pas protestave në SHBA: Jam president i ligjit dhe rendit…
02/06 12:15
Top News – Teoritë konspirative: Koronavirus, shpikje e Bill Gates!
02/06 11:50
Top News – Droga, raporti Evropian/ “Kultivim masiv në kohë pandemie”
01/06 20:18
Top News – Dita ‘D’ e Europës/ 15 qershori, shpresa për kufijtë
01/06 20:14
Top News – Epidemi e re në Kongo/ Bota e shqetësuar nga koronavirusi
01/06 20:12
Top News – Moska zbut masat/ Por rriten rastet e të infektuarve
01/06 19:46
Top News – SHBA në “flakë”/ S’ndalet dhuna, vritet një protestues
01/06 17:54
Top News – Itali, ish-velinat/ Relaks me yoga në park
01/06 17:52
Top News – Protestat ne SHBA/ Grabitjet, qytetarët mbrojnë bankata
01/06 17:51
Top News – Pas izolimit… Greqia rihap hotelet
01/06 16:38
Top News – Kryeministri armen dhe familja e tij infektohen me koronavirus
01/06 16:37
Top News – U zhduk apo jo koronavirusi? “Plasin” polemikat në Itali
01/06 16:36