I pasur dhe jetëgjatë/ Studimi: Kush ka para jeton më gjatë
15/01/2020 12:56

Pasuria të shton të paktën nëntë vite jetëgjatësi: një jetë pa kufizime dhe dhimbje. Ky është përfundimi në të cilin ka dalë një studim 10 vjeçar, i kryer në Britaninë e madhe dhe ShBA, që ka shqyrtuar të gjithë faktorët socialë dhe ekonomikë që qëndrojnë pas arsyeve përse njerëzit bien në shëndet të keq ndërsa plaken. Sipas kërkuesve, pabarazitë socio-ekonomike në jetëgjatësi, ishin të ngjashme në të gjitha moshat në Angli dhe ShBA, por avantazhet më të mëdha socio-ekonomike në të dyja vendet, i kishin të pasurit. Ndërsa jetëgjatësia është një indikues i dobishëm i shëndetit, cilësia e jetesës me kalimin e viteve është thelbësore në përcaktimin e shëndetit. Në studim, njerëzit u ndanë në dy grupe, bazuar në pasurinë e tyre. Më pas u bënë krahasime mes të pasurve dhe atyre jo të pasur. Të dhënat treguan se 50 më të pasurit në Angli dhe Shtetet e bashkuara jetonin më gjatë dhe më të shëndetshëm në krahasim me ata në grupet më të varfra.

Tragjedia Bryant/ A kishte faj piloti?
27/01 20:25
Rishfaqet ISIS/ Kërcënon të sulmojë Izraelin
27/01 20:10
Pas Grenellit, Borell/ Kryediplomati i BE, në Prishtinë e Beograd
27/01 20:08
81 të vdekur, 3 mijë të infektuar/ Koronavirusi, dyshohet që në kinë të jenë 100 mijë persona të prekur
27/01 19:40
Qeveria turke: Presim termet 7,5 në Stamboll
27/01 16:36
Në një fshat hungarez ndodhet libri më i madh në botë!
27/01 16:17
Dokumentari “Us Kids”, dedikuar të mbijetuarve të Parklandit
27/01 16:15
Tërmeti në Turqi, të mbijetuarit strehohen në trena
27/01 15:28
“Dështon” Salvini/ Në Emilia Romania të Italisë fiton PD
27/01 14:32
Britani e Madhe/ Dalin në qarkullim 10 milionë monedha 50-centëshe për Brexit-in
27/01 14:29
Ylli i NBA që frymëzoi të gjithë/ Ja kush është Kobe Bryant!
27/01 13:12
Shuhet Kobe Bryant/ Bota shpreh dhimbje për yllin e NBA
27/01 13:07
Flet studentja nga Wuhan, epiqendra e virusit: Iu nënshtrova analizave dhe jam mirë
27/01 12:54
Çmimet Grammy/ Triumfon 18-vjeçarja Billie Eilish
27/01 11:57
Kujtohet Holokausti/ 75 vite nga çlirimi i Aushvicit
27/01 10:53
E përditësuar/ 80 të vdekur dhe 2700 raste me koronavirus në Kinë
27/01 10:32
“Hear WHO”/ Aplikacioni më i ri dedikuar…
26/01 22:47
Avioni më i madh/ Boeing 777X realizon fluturimin e parë
26/01 22:23
Shkon në 54 numri i viktimave në Kinë/ Epidemia “prek” Kanadanë
26/01 15:32
Alarmi nga Kina/ Virusi përhapet para se të shfaqen simptomat
26/01 15:10