Gjyqi ndaj Trump në senat/ Në hetim nuk do të lejohen dëshmitarë të rinj
22/01/2020 20:07

Senati amerikan vijon me hetimin ndaj presidentit Donald Trump, me dëgjimin e deklaratave të hapjes nga një grup anëtarësh të Dhomës së Përfaqësuesve, të cilët argumentojnë se përse presidenti duhet të shkarkohet nga detyra. Më herët, senati votoi në linja partiake, 53 me 47 për të miratuar rregullat e gjyqit të propozuara nga udhëheqësi i shumicës republikane Mitch McConnell. Votimi erdhi pas një serie debatesh, sepse demokratët e pakicës kanë kërkuar që në gjyq të lejohet paraqitja e dokumenteve dhe e dëshmive nga ana e zyrtarëve të administratës Trump, të cilët Shtëpia e Bardhë nuk i lejoi të dëshmonin gjatë fazës së hetimit në Dhomën e Përfaqësuesve. Përfundimisht u vendos që si ligjvënësit e Dhomës së Përfaqësuesve që do të bëjnë deklaratat e hapjes ashtu edhe ekipi ligjor i Presidentit Trump do të kenë nga 24 orë afat për këto deklarata në një shtrirje kohe prej tre ditësh. Gjithashtu, në hetim nuk do të lejohen dëshmitarë të rinj, diçka që demokratët e kërkonin me ngulm. Fakti që votimi u bë në linja të prera partiake flet shumë për rezultatin e pritshëm të gjykimit, pra është thuajse e sigurt që ky hetim nuk do ta shkarkojë Presidentin Trump nga detyra pasi asnjë nga republikanët nuk ka sinjalizuar se do të votonte kundër tij. Vetë Trump ka sulmuar ashpër kundërshtarët e tij në senat, por tha se do të preferonte një gjykim më të gjatë, në mënyrë që zyrtarët e lartë të administratës së tanishme dhe ata të mëparshëm të mund të dëshmojnë, megjithëse kjo do të krijonte shqetësime të sigurisë kombëtare. Ai vazhdon ta quajë farsë procesin ndaj tij.

Dy shkencëtarë kineze: Virusi doli nga laboratorët ne Wuhan
16/02 19:04
Përhapja e koronavirusit, Kina kufizon me tej lëvizjet
16/02 18:55
Bie “forca” e Koronavirusit/ Kina njofton se për të tretën ditë ka një frenim të virusit
16/02 12:24
400 çifte lidhën kurorë në ditën e Shën Valentinit, ceremonia falas!
15/02 16:19
Në kërkim të jashtëtokësorëve/ Në New Mexico, nis projekti gjigant
15/02 16:01
SHBA “blen” Europën/ Një miliardë dollarë për t’u larguar nga gazi rus
15/02 15:50
Masakroi me thikë gruan, shpërthejnë protestat në Meksikë
15/02 13:11
Presidenti i Gjermanisë: SHBA, Kina dhe Rusia rrezikojnë rendin botëror!
15/02 12:33
Frika nga virusi ‘mbyll’/ Mobile World Congress
14/02 20:38
Trumpi uron Thaçin për përvjetorin e 12-të të Pavarësisë së Kosovës
14/02 20:35
Falimenton kompania ajrore turke, Atlas
14/02 20:17
Debati për pavarësinë e drejtësisë/ Presidenti Trump dhe vija që ndan politikën nga zbatimi i ligjit
14/02 20:11
Whisky me i shtrenjtë, del në shitje në ankand online
14/02 20:04
Sulme me tullumbace nga rripi i Gazës në Izrael
14/02 19:20
Zhduken dy gazetarë në Wuhan/ Tregonin të vërtetën për atë që ndodhte në epiqendrën e koronavirusit
14/02 19:18
Putin: Në kushtetutën e re, përfshihet edhe nocioni i martesës
14/02 19:18
Publikimi i pamjeve pornografike, Griveaux heq dorë nga gara për kryetar të Parisit
14/02 17:32
Shtëpia 165 milionë dollarë/ Bosi i “Amazon” thyhen rekordin me pronën “Warner”
14/02 15:53
‘Bad Romance’/ Koronavirusi zbeh Shën Valentinin
14/02 15:12
Bosi i “Facebook”, i lumtur të paguajë taksa në Evropë
14/02 12:42