Gjermani/ Rregulla të ashpra kundër pastrimit të parave
18/01/2020 18:23

Në fillim të vitit në Gjermani hyri në fuqi direktiva e rishqyrtuar kundër parave ilegale. Megjithatë në shumë hallka puna çalon, thotë DW. Në nivelin ligjor dhe në sektorin e përmbarimit duhet bërë më shumë. Ndaj Ministria e Financave do të angazhohet në nivelin e BE-së, që të vendosen rregulla të njësuara për luftën kundër pastrimit të parasë. Direktiva për luftën ndaj parave ilegale parashikon ndër të tjera një bashkëpunim më të ngushtë me autoritetet në Gjermani në mënyrë që përndjekja penale të jetë më efikase. Ministria e Financave mendon se ka „nevojë për përmirësime”. Njësia kundër pastrimit të parave Financial Intelligence Unit duhet të ketë një akses më të mirë ndaj të dhënave të autoriteteve të tjera hetimore. Një nga masat është që gjatë blerjes së floririt me para në dorë, do të pakësohen kriteret që e kufizojnë identifikimin e blerësit. Shumë rreptësisht do të kontrollohet sektori i pasurive të patundshme. Është planifikuar po kështu që në kuadër të një udhëzimi ligjor, I cili do të hyjë në fuqi në gjysmën e parë të vitit, noterët në të ardhmen do të duhet të denoncojnë transaksionet e dyshimta financiare. Transaksionet me shuma të mëdha, kujton DW, vazhdimisht realizohen me para në dorë, e megjithatë noterët pothuajse nuk i denoncojnë kontratat e dyshimta.

Virusi godet ekonominë italiane, qeveria: “Plan Marshal” për bizneset
23/02 18:58
Tërmet me magnitudë 5.7/ Mëngjes ferri për Turqinë, 8 persona humbin jetën
23/02 16:24
Koronavirusi/ 12 raste në Francë dhe 16 në Gjermani, diskutohet mbyllja e zonës Shengen!
23/02 16:23
Qyteti “fantazmë”/ Veriu i Italisë nën ankth, mbyllen restorantet dhe boshatisen rrugët
23/02 15:57
Thellohet më tej bilanci në Itali/ Shkon në 64 numri i të prekurve nga koronavirusi
23/02 03:34
Pasaportat blu/ Rikthen në Britani pas 30 vitesh
22/02 17:20
Dështon samiti i BE/ Nuk ka marrëveshje për buxhetin
22/02 15:42
Sanders paralajmëron Putin: Larg duart nga zgjedhjet presidenciale
22/02 15:35
Koronavirusi na mbërin te dera. 30 raste në Itali, dy vdiqën
22/02 13:13
Karnavalet kineze në zemër të Bavarisë
21/02 21:22
Hoteli prej akulli/ Të flesh në temperaturën -5 gradë
21/02 20:46
Sulmi në Hanau/ Gjermania shton masat e sigurisë prej ekstremizmit; i mbijetuari tregon tmerrin
21/02 20:43
Borell zhvillon bisedë telefonike me Thaçin, Kurtin dhe Vuçiç
21/02 20:39
Përhapja e Koronavirusit/ Pas Kinës shqetëson Koreja e Jugut
21/02 20:38
Koronavirusi ndëshkon fluturimet/ Industrisë së ajrit këtë vit do t’i kushtojë 29.3 miliardë dollarë
21/02 20:17
Grenell në krye të zbulimit të SHBA/ Pse Trump e bëri këtë lëvizje në postin e rëndësishëm të sigurisë kombëtare?
21/02 20:16
Autori i masakrës në Gjermani/ Përshkruhet si racist, paranojak dhe supremacist
21/02 20:14
Dialogu Kosovë-Serbi/ Gjermanët kundër Lajcak: E tmerrshme nëse zgjidhet i dërguar i BE-së!
21/02 15:53
Inteligjenca amerikane: Rusia po ndihmon Trump-in të rizgjidhet!
21/02 12:41
Frika nga koronavirusi/ Ukrainasit sulmojnë autobusët me të evakuuarit nga Kina
21/02 12:39