Fatura e tërmetit/ Ekspertët: 500 mln euro, e papërballueshme për buxhetin e Shqipërisë
04/12/2019 18:17

I pari që deklaroi një shifër mbi faturën e dëmeve ishte inxhinieri Arben Mecaj në komitetin për rindërtimin. Ndërkohë burime zyrtare nga qeveria thonë se është ende herët për të nxjerrë një faturë dhe se nuk ka një shifër konkret, kurse terren po invetarizohet çdo metër katror i dëmtuar. Nga ana tjetër ekspertët e ekonomisë thonë se dëmet mund të jenë të përballueshme. Arben Malaj disa herë ministër I Ekonomisë dhe Financave thotë se qeveria duhet të dalë shpejt me një faturë orientuese. Gazetari i ekonomisë, Gjergj Erebara thotë se fatura deri në 500 milionë euro është e përballueshme nga një buxhet si ai I Shqipërisë. Edhe profesor Adrian Civici thotë se barra kryesore do të mbahet nga buxheti por ai shton se fatura do të jetë më e madhe se ajo që pritet. Në këtë pikë zoti Malaj shton se duhet përgjegjshmëri në evidentimin e dëmeve pasi në fund të fundit barra kryesore do bie mbi taksapagueset, ndërsa për të dëmtuarit dëmshpërblimi nuk do të jetë 100%. Profesor Civici shton se në koston e dëmeve duhen shtuar dhe pasojat psiko-sociale. Kurse Gjergj Erebara merakun e ka në menaxhimin e projektit të rindërtimit nga qeveria.

Binjakët që humbën jetën/ Flasin prindërit: I ushqyem me qumësht kutie
28/01 16:04
Ndërkombëtarët nuk ndërhyjnë/ Reagimi pas dështimit të bisedimeve mes LDK dhe VV
28/01 16:01
Ekskluzive/ Përse ndodhi pengmarrja e Jak Prengës? Në mes qëndron një ngarkesë shumë e madhe kokaine
28/01 15:53
Shkodra problem me rrugët/ Në lagjet e qytetit, gropa baltë dhe ujë
28/01 15:52
Mbyllet bypass i Fierit/ Devijohet kalimi. Puna do vijojë deri në përfundimin tërësor
28/01 15:47
Kontrolle dhe në Kapshticë/ Udhëtarët që vijnë nga zonat e prekura pyeten më hollësisht
28/01 15:42
Masa në port për koronavirusin/ Durrës, vendoset termometër me lazer për temperaturën
28/01 15:38
Po kthehen studentët nga Kina/ Njëra u kontrollua dhe nuk është e infektuar nga virusi
28/01 15:28
Shatërvani i miqësisë/ Shqipëri-Hungari, vendoset pranë bibliotekës kombëtare
28/01 15:12
Vdes Jak Prenga i marrë peng/ RENEA në aksion, arreston 4 persona por nuk gjen trupin
28/01 15:07
Masakër në Korçë, një person goditet për vdekje me sëpatë
28/01 14:44
Pacient në burg prej 20 vjetësh/ Plagosi nënën por duhet të shtrohej në spital psikiatrik
28/01 13:28
Oferta nga Gjirokastra/ Panair për bizneset e qarkut
28/01 13:24
Kapshticë/ Masa në pikat kufitare, nuk ka kontrolle shtesë
28/01 13:23
Durrës/ Masa në port për koronavirusin, vendoset termometër me lazer për temperaturën
28/01 13:21
Vrasja e pengut/ Emrat e autorëve që u përfshinë në rrëmbimin e 49-vjeçarit
28/01 12:51
Përse rrinë shqiptarët në internet? Shumica e përdorin për informacion mbi mallra e shërbime
28/01 12:33
Një kinez në Tiranë/ Studenti i gjuhëve të huaja i shqetësuar për prindërit në Kinë
28/01 12:18
Shqiptari i arratisur nga burgu, u kap në një lokal nate në Itali
28/01 11:23
Drejtori i AMF/ Qeveria shtyn afatin për kandidatët
28/01 11:15