“Facebook” braktis planet e shfaqjes së reklamave në “WhatsApp”
18/01/2020 18:21

WhatsApp në fillimet e tij kërkonte nga përdoruesit një tarifë abonimi vjetor, por më vonë e hoqi, dhe që nga ajo kohë, aplikacioni ka qenë pa pagesë. Kur Facebook e bleu, ishte e qartë se planifikonte të nxirrte fitime nga “Whatsaap”, megjithatë nuk dihej saktësisht sesi do te ndodhte kjo. Vitin e kaluar u konfirmuan planet se do të futeshin reklama në shërbimin gjigant të mesazheve, të ngjashme me “Stories” në “Instagram”. Por tani, nga sa raporton Wall Street Journal, Facebook-u duket ka vendosur të tërhiqet prej kësaj ideje. Kompania kishte krijuar një ekip për të parë mënyrat sesi mund të fitohen para nga aplikacioni, por ajo skuadër është shpërndarë dhe puna që kishte bërë deri tani, rezulton të jetë fshirë nga kodi i WhatsApp. Kjo do të thotë se të paktën për momentin, Facebook nuk do të prezantojë reklama në aplikacion, por me një bazë të tillë aktive masive të përdoruesve, do të ishte e pamundur të mendohet, sipas ekspertëve, se “Facebook” nuk do ta rishikojë një qasje të tillë në të ardhmen.

Dialogu Kosovë-Serbi/ Gjermanët kundër Lajcak: E tmerrshme nëse zgjidhet i dërguar i BE-së!
21/02 15:53
Inteligjenca amerikane: Rusia po ndihmon Trump-in të rizgjidhet!
21/02 12:41
Frika nga koronavirusi/ Ukrainasit sulmojnë autobusët me të evakuuarit nga Kina
21/02 12:39
Gënjeu kongresin/ 40 muaj burg aleatit të Trump
21/02 04:38
“Pastrohet” Jagermeister, logoja nuk fyen të krishterët
20/02 20:57
Gënjeu Kongresin, 40 muaj burg aleatit të Trump
20/02 20:53
Sulmi në Gjermani, në hetim lidhjet raciste të autorit
20/02 20:31
“Debuton” Bloomberg/ Të gjithë kundër tij në debat
20/02 20:29
Virusi vrasës krijuar në Wuhan, ja profecia në një roman thriller të vitit 1981
20/02 20:26
Videoja prekëse/ Viktimë e bullizmit, 9-vjeçari i lutet nënës ti japë një litar për të vrarë veten
20/02 19:02
20 vite në pushtet, fytyra e Putin “shet” shumë
20/02 18:50
Rrëfimi i të prekurit nga koronavirusi: M’u hap çdo pore e trupit…
20/02 16:27
Ky është ekstremisti që vrau 11 persona në Gjermani, Merkel: Sulmi ishte për motive raciste
20/02 16:16
Ku është Boris? Britanikët të indinjuar me kryeministrin e tyre
20/02 15:56
Kafeneja e vdekjes/ Në Londër ka një vend ku njerëzit thyejnë tabutë
20/02 12:51
Gjermani/ Hapet qendra për njohjen e diplomave për punëtorët e huaj
20/02 12:49
Masakra në 2 lokale në Gjermani, autorit i gjendet në banesë një letër dhe video
20/02 12:45
Presidenti Trump emëron Ambasadorin Grenell në krye të Zbulimit Kombëtar
20/02 12:42
Thyerje e embargos së armëve me Libinë/ Goditet me kundërtank anija shqiptare
19/02 23:40
Pa koment: Luan violinë gjatë operacionit në tru
19/02 20:00