Edhe në Athinë ndizen qirinj për viktimat e tërmetit
03/12/2019 22:45

Ka kaluar një javë nga tragjedia e tmerrshme që kaloi Shqipëria, ku një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.3 i shkallës Rihter, preku vendin tonë dhe si pasojë humbën jetën 51 persona dhe mbetën të plagosur qindra të tjerë. Në harkun kohorë të shtatë ditëve shumë gjëra kanë ndodhur, shumë ndihma kanë ardhur, shumë shtëpi janë shembur, por gjithashtu shumë homazhe dhe letra solidariteti janë dërguar në drejtim të viktimave dhe personave të prekura nga kjo tragjedi. Mbrëmjen e sotme në Athinë, në qendrën e qytetit janë bërë së bashku shtetas Shqiptarë dhe Grekë dhe kanë ndezur qirinj në kujtim të viktimave të 26 nëntorit. Ata kanë ndezur qirinj në formën e numrit 51 po aq sa ishte dhe numri i viktimave. Ky veprim më herët u bë edhe në qendër të Tiranës, ku pranë statujës së heroit kombëtar Skënderbe u ndezën qirinj në nderim të viktimave. Por edhe Arabia Sauidte u solidarizua duke shfaqur në mes të Abu Dhabi flamuri shqiptar.

Protestë në Romë kundër homofobisë
14/12 20:15
Ankandi i Hollivudit/ Në shitje pelerina e Supermenit
14/12 19:49
Hapet shtëpia e beethoven/ Në 250 vjetorin e lindjes së kompozitorit
14/12 19:38
“Pikaso i parashkollorit”/ Gjeniu 7-vjeçar, ekspozitë në Berlin
14/12 19:21
Koreja e Veriut bën teste të reja bërthamore
14/12 19:20
UNESCO heq nga lista karnavalet belge
14/12 19:19
Johnson në ish-Bastionin e Laburistëve, falenderon veriun
14/12 19:18
Greva në Francë, vendi mbetet i paralizuar
14/12 19:15
Evropa nën pushtetin e stuhisë
14/12 19:13
Moti i keq në Europë/ Francë, një viktimë nga stuhitë
14/12 13:02
Paralajmërimi i OKB-së, pabarazia po nxit protestat
13/12 20:59
Projekti i së nesërmes, jahti luksoz që bëhet nëndetëse
13/12 20:56
Trump: SHBA dhe Kina shumë afër arritjes së marrëveshjes tregtare
13/12 20:24
“Santa Lucia” godet Italinë, stuhia mbyll shkollat, në Milano nis dëbora
13/12 19:50
Britani/ Johnson fiton shumicën, “rebelohet” Skocia: Nuk na nxirrni dot nga BE
13/12 19:40
Komisioni i Ligjeve rekomandon ngritjen e akuzave ndaj Presidentit Trump
13/12 18:22
Samit i BE për një Europë të gjelbër
13/12 18:18
15 mijë gropat e mistershme, zbulohen në Paqësor pranë brigjeve të Kalifornisë
13/12 16:21
SHBA njeh “gjenocidin armen”, Senati aprovon dokumentin për vrasjen e 1.5 milion njerëzve nga otomanët
13/12 15:45
Kujdes me fluturimet në Itali! Alitalia në grevë, avionët lihen në tokë
13/12 12:41