E moshuara me shtëpinë e shembur nga tërmeti, kërkon ndihmë për riparimin
22/10/2019 19:50

Në mes të kryeqytetit, në zonën e Komunës së Parisit, nëna 70 vjeçare Donika Balla, jeton e vetme, e pasigurt në këtë shtëpi të shkatërruar pas tërmetit të shtatorit”. “Sikur të më ndihmoni. Më falni, por kam këtë mërzitje, jetoj e vetme këtu.. në këtë gjendje. Ju keni nëna vetë. Tmerr kalova, me frikë natën se mos bie tërmeti prapë”, shprehet Donika Balla. Ajo ka trokitur në dyert e institucioneve shtetërore por e kanë përcjellë pa e ndihmuar. “Erdhën në fillim e panë, më thanë që të shkoja në një vend tjetër për të fjetur, por u thashë që unë rri me komshinjtë që ju të vazhdoni punën tuaj… mirëpo ata nuk erdhën më”, shton 70-vjeçarja. Të vetmit që tregojnë kujdes ndaj nënës 70 vjeçare, pas humbjes së bashkëshortit e djalit në emigrim, janë komshinjtë. “Jemi komshinj apo jo? Do e ndihmojmë njëri tjetrin! Lahet te ne, e për të ngrënë e për të pirë se s’ka kushte fare për të gatuar. E dobët është nga ekonomia se vetëm është e shkreta. Kush mundet ta ndihmojë se vetëm është e shkreta”, kanë thënë komshinjtë.

Betohet edhe Fiona Papajorgji, Gjykata Kushtetuese me 4 anëtarë të rinj
14/11 20:22
Debati mbi dekretin/ Xhaferllari betohet para Metës si gjyqtare e ‘Kushtetueses’
14/11 20:09
Fermë në sheshin “Skënderbej”/ Për dy ditë 400 fermerë në një panair
14/11 19:46
Betohet Elsa Toska, gjyqtarja e dytë e Gjykatës Kushtetuese
14/11 19:40
Mësim për mjedisin, nxënësit: Mësuesit e neglizhojnë
14/11 16:04
Në Shqipëri, 80 mijë diabetikë/ Çdo vit shtohen 4000 raste të reja të sëmundjes
14/11 15:56
Kryeprokurori, në krye Olsian Çela/ KLP rendit të dytën Arta Markun e në fund Fatjona Memçaj
14/11 15:49
Shkatërrime si nga Tsunami/ Në bregdet deti merr para ndërtimet pranë tij
14/11 15:44
George Frendo thirrje politikës: Dialogoni me njëri-tjetrin. Martirët e kanë larë Shqipërinë me gjak
14/11 15:41
Mbërrin trageti turistik për shëtitjet në ujërat e Ohrit
14/11 15:32
Alvin për “Top Model”/ Ndryshimi i vogëlushit vetëm pak ditë pasi u bashkua me familjen
14/11 15:20
Ekskluzive/ “Valbona iku nga dhuna”. Rrëfimi i gjyshit të Alvin nga nëna: Ai më kërkonte mua
14/11 15:15
Siguria rrugore/ Policia e Kukësit, orë edukative me nxënësit
14/11 13:59
Gara për kryeprokuror/ Pikëzimi për Markun, Memcaj, dhe Çelën
14/11 13:07
Gjobë fabrikës për ndotje/ Shkelje te fabrika e lëkurëve, gjobitet 500 mijë lekë
14/11 12:32
Braktisen shkollat dhe vendbanimet/ Më pak klasa të para në Mallakastër
14/11 12:31
Profesionet më stresues/ Te psikiatri shkojnë më shumë ekonomistët, mjekët, mësuesit, arkitektët dhe gazetarët
14/11 12:21
Me 203 km/h në autostradë/ Policia heq 28 patenta në Tiranë-Elbasan
14/11 12:17
Në shkollë me cigare, duhanpirja ka prekur edhe moshat e vogla
13/11 20:48
Ligj i ri për portalet, regjistrim me detyrim. Gjoba të rënda për ‘fake news’
13/11 20:39