E moshuara me shtëpinë e shembur nga tërmeti, kërkon ndihmë për riparimin
22/10/2019 19:50

Në mes të kryeqytetit, në zonën e Komunës së Parisit, nëna 70 vjeçare Donika Balla, jeton e vetme, e pasigurt në këtë shtëpi të shkatërruar pas tërmetit të shtatorit”. “Sikur të më ndihmoni. Më falni, por kam këtë mërzitje, jetoj e vetme këtu.. në këtë gjendje. Ju keni nëna vetë. Tmerr kalova, me frikë natën se mos bie tërmeti prapë”, shprehet Donika Balla. Ajo ka trokitur në dyert e institucioneve shtetërore por e kanë përcjellë pa e ndihmuar. “Erdhën në fillim e panë, më thanë që të shkoja në një vend tjetër për të fjetur, por u thashë që unë rri me komshinjtë që ju të vazhdoni punën tuaj… mirëpo ata nuk erdhën më”, shton 70-vjeçarja. Të vetmit që tregojnë kujdes ndaj nënës 70 vjeçare, pas humbjes së bashkëshortit e djalit në emigrim, janë komshinjtë. “Jemi komshinj apo jo? Do e ndihmojmë njëri tjetrin! Lahet te ne, e për të ngrënë e për të pirë se s’ka kushte fare për të gatuar. E dobët është nga ekonomia se vetëm është e shkreta. Kush mundet ta ndihmojë se vetëm është e shkreta”, kanë thënë komshinjtë.

Dështon reforma zgjedhore/ Skadon afati, mazhoranca dhe opozita larg marrëveshjes
01/06 00:38
Top News – Dështon reforma/ S’ka konsensus në këshillin politik
01/06 00:06
Top News/ Këngëtari Mateus Frroku zbulon te dashurën ne ‘E Diell’
31/05 22:07
Top News – Aksidenti i pazakonte/ Mjeti përfundon brenda në banesë
31/05 21:32
Sot përfundon afati për reformën/ Këshilli politik me 2 orë vonesë, ndërkombëtarët në lëvizje
31/05 20:40
Greqia nesër hap hotelet/ Qeveria publikon vendimet për protokollin e sigurisë
31/05 20:34
Top News – Abuzoi me te miturën/ 65 vjeçari e shantazhoi me video
31/05 20:11
Izolimi ndaloi kërcimin/ Koreografi Arian Plaku në pritje të rikthimit në klasat e vallëzimit
31/05 20:09
Autoportrete dhe skulptura/ Punët e izolimit në Shqipëri të Mikel Temos
31/05 20:09
Me violinë në rrugët e Sarandës/12 vjeçari i talentuar që studioi 4 orë çdo ditë gjatë pandemisë
31/05 20:09
“Tre vite të vështira”/ Parashikimi, ja çfarë do ndodhe deri në vitin 2023
31/05 20:09
Inertet “mbysin” Pogradecin/ Firma që ndërtoi rrugën deri në Lin, nuk kishte fonde që t’i hiqte
31/05 20:08
Shembja e shkollave dhe xhamisë/Shijak , 7 godina institucionesh shemben pasi u dëmtuan nga tërmeti
31/05 20:08
Inertet pas shembjes/ Prej 3 javësh nuk hiqen te Shkëmbi i Kavajës, banorët të shqetësuar
31/05 20:07
Velipoja bëhet gati/ Operatorët besojnë se sezoni do të vijojë edhe në shtator
31/05 20:06
Policia rikthehet në rrugë/ Nisin gjobat për shkelje të rregullave të qarkullimit
31/05 20:06
Top News – Rama për Le Monde/ Sqaron shembjen e Teatrit: Po përhapen gënjeshtra e lajme të cunguara
31/05 20:03
Atentati në Laç, 2 viktima/ Ndërroi jetë në spital edhe një nga të plagosurit, mbi 30 të shoqëruar
31/05 19:19
15 raste të reja me Covid-19/ Rritet numri i pacientë të shtruar në spitalin infektiv
31/05 19:09
Top News – Në prag të 1 qershorit/ Mbyllen punimet në parkun ‘Rinia’
31/05 18:43