Durrës/ Hetim për shkollën e shembur, u përurua në nisje të fushatës në vitin 2009
14/12/2019 19:43

Kjo është shkolla 9 vjeçare “Neim Babameto”, e cila ka rreth 900 nxënës. Me një fond prej 90 milionë lekësh shkolla “Neim Babameto” u ndërtua nga e para në vitet 2007-2008. Këtu ishte shkolla Neim Babameto, në Durrës, e cila u shemb nga Inspektoriati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit, pas dëmtimeve që pësoi nga tërmeti i 26 nëntorit. Krahas hetimit mbi 7 objektet e banimit ku humbën jetën 23 persona, një nga dosjet kryesore të hetimit do të jetë pikërisht edhe kjo shkollë. Për këtë arsye prokuroria ka sekuestruar dosjen e historikut të rindërtimit të kësaj shkolle. Burime të prokurorisë bëjnë me dije për Top Channel, se krahas hetimit për shpërdorim detyre, pritet që hetimi të zgjerohet më tej edhe për veprën penale të korrupsionit. Në dosjen hetimore tashmë janë faktet se cila ka qenë firma projektuese dhe ajo zbatuese e projektit të shkollës. Kush ka qenë inxhinieri zbatues dhe çfarë ka pasur në përmbajtje të tij plan projekti. Prokuroria e Durrësit, edhe në këtë shkollë, në prani të ekspertëve të Institutit të Ndërtimit, ka marrë mostra hekuri edhe betoni për të kuptuar cilësinë e ndërtimit të shkollës. E po ashtu, po hetohet edhe se sa ka qenë fondi limit për rindërtimin e shkollës tashmë të shembur. Në vitin 2008, pasi shkolla u rindërtua vihet në funksion të nxënësve, por drejtori i atëhershëm i shkollës, Mark Laska, nuk e mori në dorëzim. Kjo për shak të cilësisë së dobët të punimeve të kryera nga ish-shoqëria “Enrezo”, me pronar Enver Shalën. Një vit më pas, në prill të 2009-ës, kjo shkollë inagurohet nga ish-kryeministri Berisha, në nisje të fushatës elektorale.

“Universiteti i Korrupsionit”/ Protesta e Qëndresës qytetare për të ironizuar cilësinë e arsimit në vend
24/01 20:13
Pas linjës direkte, hapet hekurudha/ Marrëveshja Kosovë-Serbi u arrit nga i dërguari i Presidentit Trump
24/01 19:59
Kokaina, shqiptarët të tretët/ Raporti i OKB, rritet numri i përdoruesve të drogave të forta
24/01 19:49
Virusi, alarm në Kinë/ Në qytetet kineze ka edhe shumë shtetas shqiptarë
24/01 16:07
Në shtëpinë e re/ Familja Sula nga Kashari merr çelsat në dorë
24/01 15:42
Ekskluzive/ Edi Rama për Top Channel: Ramushi ktheu shpifjen në pushkë që kur ka lënë pushkën
24/01 15:38
Gara për kreun e BKH/ SPAK liston kandidatët që duan të drejtojnë njësinë hetimore
24/01 15:29
Tërmeti/ 700 milionë euro për banesa. 300 për biznesin, shkollat dhe spitalet
24/01 15:25
Shqipëria merr masa/ Urdhëri për të informuar mjekët si zbulohet koronarovirusi
24/01 15:15
Kinezët: Në Tiranë, pa frikë/ Turistë kinezë u ndaluan në Stamboll, do vinin në Shqipëri
24/01 15:12
Realizohet me sukses nxjerrja e trupit të huaj nga niveli i porcionit të tretë duodenal
24/01 15:00
Policia Rrugore: 905 leje drejtimi të pezulluara për 24 ditët e para të vitit 2020
24/01 14:46
Udhëtim në Aushvic/ Nxënësit nga Vlora tregojnë për vizitën në kampin polak
24/01 13:16
Shfaqje për tërmetin/ Artistët mblidhen në Gjirokastër
24/01 13:11
Masat kundër virusit/ Ministria e Shëndetësisë jep udhëzime
24/01 12:55
Vlora në panik, qëllohet me armë zjarri
24/01 12:31
Nis sot “Top Talent”/ Edicioni i tretë i zbulimit të talenteve
24/01 12:26
Në qiell të hapur prej tërmetit, nëna me tre fëmijë kërkon strehë
24/01 12:20
Shkatërrohen pemët e sapo mbjella/ Persona të panjohur i prishin gjatë natës
24/01 12:17
Mallakastra pa energji/ Punonjësit e stacionit të pompimit në grevë. 27 muaj pa rroga
24/01 12:15