Durrës/ Hetim për shkollën e shembur, u përurua në nisje të fushatës në vitin 2009
14/12/2019 19:43

Kjo është shkolla 9 vjeçare “Neim Babameto”, e cila ka rreth 900 nxënës. Me një fond prej 90 milionë lekësh shkolla “Neim Babameto” u ndërtua nga e para në vitet 2007-2008. Këtu ishte shkolla Neim Babameto, në Durrës, e cila u shemb nga Inspektoriati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit, pas dëmtimeve që pësoi nga tërmeti i 26 nëntorit. Krahas hetimit mbi 7 objektet e banimit ku humbën jetën 23 persona, një nga dosjet kryesore të hetimit do të jetë pikërisht edhe kjo shkollë. Për këtë arsye prokuroria ka sekuestruar dosjen e historikut të rindërtimit të kësaj shkolle. Burime të prokurorisë bëjnë me dije për Top Channel, se krahas hetimit për shpërdorim detyre, pritet që hetimi të zgjerohet më tej edhe për veprën penale të korrupsionit. Në dosjen hetimore tashmë janë faktet se cila ka qenë firma projektuese dhe ajo zbatuese e projektit të shkollës. Kush ka qenë inxhinieri zbatues dhe çfarë ka pasur në përmbajtje të tij plan projekti. Prokuroria e Durrësit, edhe në këtë shkollë, në prani të ekspertëve të Institutit të Ndërtimit, ka marrë mostra hekuri edhe betoni për të kuptuar cilësinë e ndërtimit të shkollës. E po ashtu, po hetohet edhe se sa ka qenë fondi limit për rindërtimin e shkollës tashmë të shembur. Në vitin 2008, pasi shkolla u rindërtua vihet në funksion të nxënësve, por drejtori i atëhershëm i shkollës, Mark Laska, nuk e mori në dorëzim. Kjo për shak të cilësisë së dobët të punimeve të kryera nga ish-shoqëria “Enrezo”, me pronar Enver Shalën. Një vit më pas, në prill të 2009-ës, kjo shkollë inagurohet nga ish-kryeministri Berisha, në nisje të fushatës elektorale.

3 viktima dhe 141 raste të reja/ 116 pacientë të shtruar në spital
12/08 19:39
Kapet banda që terrorizoi Pogradecin/ Qëlluan me breshëri mbi hotelin plot me pushues në Tushemisht
12/08 19:37
Top News – Maqedonia e Veriut/ Ende e paqartë hapja e shkollave
12/08 19:21
Top News – Spitali i Lezhës/ Shtohen pajisjet në reanimacion
12/08 19:12
Top News – Veliaj shërohet nga covid/ ‘Keqardhje për ata që nuk ia dolën’
12/08 18:26
Top News – Covid 19, bilanci/ 3 humbje jete, 141 raste të reja
12/08 17:26
Top News – ‘Fluturonte’ me 183km/h/ ‘Pilotet e rrugës’, hiqen 35 patenta
12/08 17:06
Top News – Shkolla në Kosovë/ Ministria me tre skenarë
12/08 16:54
Top News – Bie numri i vdekjeve/ Raporti demografik, 6 mujori i 2020
12/08 16:48
Top News – Covid 19 në Kosovë/ Shifrat vazhdojnë në rritje
12/08 16:33
Covid-19/ MSh: 141 raste dhe 3 viktima në 24 orët e fundit
12/08 16:17
Top News – Testet tek private/ Kosovë-licencohen edhe 9 laboratorë
12/08 16:11
Shoferi kapet me 183 km/h! Kontrolle me radarë në Tiranë, ndëshkohen disa drejtues automjetesh
12/08 16:02
Kapet banda që terrorizoi Pogradecin/ Qëlluan me breshëri mbi hotelin plot me pushues në Tushemisht
12/08 16:01
Mbytet 10-vjeçari nga Kosova/ U gjet i pajetë në pishinën e kompleksit te shkëmbi i Kavajës
12/08 15:36
Në rrugë pas 40 vitesh/ Familja nga Durrësi: Shtëpinë po na e merr pronari, fitoi gjyqin
12/08 15:35
“KQZ-ja e re”, flet anëtari në largim: Nuk besoj se do jetë më efektive se ajo aktuale
12/08 15:32
Rritje drastike e infarkteve/ Mjekët: Shkak është stresi pas tërmetit dhe pandemia
12/08 15:20
Top News – BE ndihmë 180 mln euro/ Soreca-solidaritet në kohë krize
12/08 15:19
Covid-i shtoi dhunën në shtëpi/ Nga nisja e pandemisë janë dhënë më shumë urdhra mbrojtjeje
12/08 15:13