Basha takim në Ishëm, banorët: Je i pari që ka ardhur të na pyesë
03/12/2019 17:39

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha takoi banorët e Ishmit, të dëmtuar rëndë nga tërmeti i 26 Nëntorit. Në fshatin Gjuricë dhe në Amanthe, banorët dëshmuan për braktisjen nga qeveria. “Nuk ka ardhur kush të na pyesë. I pari je ti”- i tha një banor kreut të opozitës. Ai tregon se kabina elektrike është çarë, aty pranë luajnë fëmijët, por nuk është marrë asnjë masë. “Nuk jam armik”-thotë një banor tjetër, i revoltuar nga mungesa e kujdesit të shtetit, pasi nuk ka marrë as çadër dhe asnjë ndihmë tjetër. Kreu i opozitës u shpreh se është shumë e rëndësishme që autoritetet të shkojnë pa vonesë në Ishëm, të shohin dëmin e shkaktuar nga tërmeti, të bëjnë vlerësimin dhe t’u japin qytetarëve paratë për të rindërtuar shtëpitë. Vizita e zotit Basha në Ishëm nxori në pah edhe mungesën e shërbimit shëndetësor apo ndihmave në ilaçe për të prekurit nga tërmeti, shtëpia e të cilëve është e pabanueshme. Në këtë zonë shumë pak shtëpi kanë mbetur pa u dëmtuar nga tërmeti, por banorët thonë se administrata është inekzistente, nuk funksionon asnjë grup pune. “Edhe në luftë kanë funksionuar më mirë. Asnjë grup pune s’kemi parë, – u shpreh i revoltuar një banor. – Vetëm llafe asgjë”. Duke i dhënë të drejtë banorit të Ishmit, zoti Basha tha se llafet e shumta duhen zëvendësuar me punë, veçanërisht përsa i përket vlerësimit sa më parë të dëmeve. Njerëzit duan të dinë, ka mundësi të riparohet apo do të prishet. Dikush mund të zhvendoset për disa kohë, dikush mund të planifikojë për ndërtim, riparim. Përdorimi i këtyre burimeve njerëzore.

Shpërthim i fuqishëm në kryeqytetin e Libanit/ Pamje dramatike nga qyteti, qindra të plagosur
04/08 22:08
“Situatë kaotike në spitale”/ Të paktën 10 të vdekur dhe qindra të plagosur nga shpërthimi në Liban
04/08 20:38
8 vjet pa Arbën Xhaferin/ Hapësira shqiptare humbi një nga njerëzit më të mençur
04/08 20:12
I dënuari përjetë, kallëzim në SPAK/ Ilir Gjergo ankohet për ish prokurorë dhe …
04/08 20:08
Greqia mbyll gjatë natës Kakavijën/ Prej 16 gushtit kush kthehet nga Shqipëria izolohet për 7 ditë
04/08 20:03
Top News – Liria e medias/ Presidenti publikon raportin
04/08 19:56
Pyjet në flakë në Veri dhe Jug/ 140 hektarë pyje me pisha janë djegur në Seman
04/08 19:48
Të pambrojtur në plazh/ Në Durrës nuk po respektohen masat anti Covid
04/08 19:44
4 viktima dhe 130 raste të reja/ 116 pacientë të shtruar në dy spitalet Covid, 7 të intubuar
04/08 19:37
Top News – Qeveria greke merr vendimin e ri/ Teste në kufi e kufizime
04/08 18:54
Top News – Bilanci i Covid-19/ Në Kosovë e Maqedoninë e Veriut
04/08 18:37
Top News – Dasëm në Fushë-Milot/ Gjobitet me 1 milionë lokali
04/08 18:34
Top News – Vrasje e prostitucion/ OFL u kërkon llogari 7 “të fortëve”
04/08 18:08
Top News – Ekonomia recension 4.3% / Denaj-në vitin tjetër rritje 5.9%
04/08 18:01
Top News – Covid, 130 të infektuar/ 4 humbje jete dhe 23 të shëruar
04/08 17:46
Top News – Covid, mjekët italianë/ Fillojnë punën tek spitali infektiv
04/08 17:22
Top News – Ndroqi, 18 muaj hetim/ Policia për bllokimin e pasurisë
04/08 17:15
Top News – Vlerësimi i kandidateve/ Mblidhet komisioni i ngritur në PD
04/08 17:11
Top News – Drogë në Danimarkë/ Paratë pastroheshin në Shqipëri
04/08 16:45
Tumën s’ka kush ta vizitojë/ Në Kamenicë të Korçës mungojnë turistët e huaj
04/08 16:37