Zjarr në kodrën e Krastës/ Era e fortë favorizon përhapjen e flakëve
16/09/2020 15:37

Është për të ardhur keq, por Krasta u dogj. Dy vatra zjarri janë identifikuar mëngjesin e sotëm në kodër Krastë të Elbasanit. Kurora e gjelbër në lindje të këtij qyteti e vetmja mushkëri e gjelbër e qytetit të Elbasanit. Padyshim të dyja zjarret janë identifikuar si zjarre të qëllimshme. Kjo situatë ndodh në vitin 2017 e cila dogji një sipërfaqe të madhe të Kodër Krastës. Në vitin 2019, një vit më parë, një tjetër zjarr shkatërroi një pjesë të kësaj kodre dhe kjo është situata e këtij viti, e vitit 2020 ku një pjesë tjetër e Krastës, buzë lumit Shkumbin është duke u djegur. Në pjesën më të madhe të vatrave të zjarrit është e pamundur të ndërhyhet me mjetet zjarrfikëse për shkak të terrenit dhe e gjithë puna e efektivëve zjarrfikës është e përqendruar në fikjen e zjarrit me pompat e dorës çka e bën procesin trefish më të vështirë. Ndërkohë era e fortë duket se nuk është në favor të zjarrfikësve, por të zjarrit i cili po përhapet me shpejtësi.

Asnjë viktimë gjatë 24 orëve, 134 të prekur me COVID në vendin tonë
24/09 16:48
Mbërrin zjarrëfikësja/ Tentohet të ndërhyhet nga ballkoni! 71- vjeçari nuk dorëzohet, snajperat gati
24/09 16:44
Top News – Betohet Evis Kushi/ Merr detyrën si Ministre e Arsimit
24/09 16:15
Elbasan, 71 vjeçari, plagosi me Kalashnikov dy kalimtarë. Rrethohet nga policia
24/09 15:55
Top News – Vakanca në Kushtetuese/ Presidenti e rishpall për herë të tretë
24/09 15:51
Memorandumi i UET/ Nënshkruhet me Kolegjin profesional të Tiranës
24/09 15:35
Identifikohet autori i atentatit/ Kamerat zbulojnë një 30-vjeçar që ndiqte Preng Gjinin
24/09 15:32
Në shtëpi të re pas tërmetit/ I jepen çelsat e shtëpisë dy familjeve në zonën e Kasharit
24/09 15:26
Bjellorusët s’i ndahen Vlorës/ Sa del dielli, në plazh edhe ukrainasit me pushime në Shqipëri
24/09 15:24
Pranohen 4 kërkesat e mjekëve/ Rritja e pagesës, sigurim i jetës dhe kushte më të mira pune
24/09 15:11
Top News – Elbasan, qëllon policinë/ 71-vjeçari i rrethuar, s’dorezohët
24/09 15:06
Ekskluzive/ Dosja e Hagës! Akt-akuza e detajuar ndaj Hashim Thaçit
24/09 15:05
Top News – Rindërtohen dy shtëpi/ Kashar, u dëmtuan nga tërmeti
24/09 14:53
Top News – Debati për listat dhe koalicionet/ Yuri Kim paralajmëron
24/09 14:47
Top News – OFL ‘letër’ xhihadisteve/ Pasuria e grupit të Aldo Kobuzit
24/09 14:35
Top News – Mblidhet grupi i punës/ Amendamentet për kodin zgjedhor
24/09 14:26
Plas arma në Elbasan! 71-vjeçari qëllon mbi policinë! Plagosen dy kalimtarë…
24/09 14:21
Top News -Atentati me tritol/ Hetimi, identifikohet një i dyshuar
24/09 14:14
Top News – Gjobat, mbyllja e kufijve/ Tatimet-alipikoni për rimbursim
24/09 14:06
Top News – Unaza e Madhe, loti II/ Shemben 5 objekte në zonën e Farkës
24/09 14:03