Zheji: U trondita, të gjithë morëm nga një plumb kallashnikovi nga të shtënat në Top Channel
27/03/2023 22:38

22 vjet më parë, Top Channel, hapi dyert per shqiptaret anembane me ideologjine e nje televizioni te pavarur , te lire , te drejte dhe ne mbrojtje te interesave te vendit. Edicioni i pare i lajmeve 20 dhjetor 2001. Disa njerez të rinj, duke dëgjuar për herë të parë Dritan Hoxhën për te ndertuar një televizion të madh, krijuan idene per te krijuar programe qe do te gozhdonin para ekranit miliona shqiptare nga e mbare bota .Top Channel, u projektua qe ne fillimet e saj si nje televizion qe do te ishte model per tv e tjera, do te ishte konkurues dhe qe do te krijonte ne standart tekonologjik te ri. Ne 22 vite, Top Channel fitoi konkurencen mediatike, ishte aty ku lajmi ndodhte, ne gare me veten me programet e saj influencuese per politiken e vendit , jeten sociale , ekonomine por dhe zhvillimet e medha dhe historike ne rajon.Por ne orët e para të mëngjesit të ditës së sotme, e Hënë 27 Mars 2023, Top Channel u godit nga një sulm terrorist, i pandodhur kurrë më parë në 32 vite ndërtim të shtetit të së drejtës dhe fjalës së lirë. Pasojë e këtij sulmi, ishte humbja e jetës së punonjësit të sigurisë, Pal Kola, i cili i ka qënë në krye të detyrës, pjesë e stafit të shoqërisë së sigurisë ‘Öktapus’. Në orën 00.40, i ndjeri Pal Kola është gjendur në qendër të breshërisë me 25 plumba në drejtim të godinës së Top Channel. Në brendësi të godinës gjatë kohës kur ndodhi ngjarje, ishin një pjesë e stafit që angazhohet si turni i tretë dhe të cilët kanë përjetuar momente tmerri përballë goditjeve pa pushim të armëve. Nga kqyrja në vendngjarje, Policia tha se autorët zbrazën një karikator arme Ak – 47 gjatë goditjes së Top Channel, ngjarje e pandodhur kurrë më parë ndaj një institucioni mediatik. Sulmet terroriste të këtij lloji tregojnë qartazi sa e rëndësishme është fjala e lirë sa shqetësuese për minuesit e demokracisë. Në emër të detyrës më të lartë të cilës i kemi shërbyer, Top Channel do të vijojë të trashëgojë dhe të kryejë misionin e vet të fjalës së lirë ndaj publikut e shoqërisë shqiptare ndersa sulme te tilla jane inekzistente ndaj nje media te lire ne vend dhe ca me keq sulme me arme ndaj televizioneve ne bote, kane ndodhur vetem ne gjendje lufte dhe jo ne nje dite normale. Ky akt terrorist është i papreçedent ndaj një media kombëtare, e lidhet vetëm me misionin e saj, të fjalës së lirë.

Richard Grenell, njeriu i Trump në Top Story flet për Non-Gratën e Berishës dhe takimet me Ramën
25/05 23:15
“Jam ndjekës i papërsosur i Jezusit”, Grenell: S’jam perënida, bëj shumë gabime
25/05 23:00
Çështje Mcgonigal, Grenell: Amerikanët do t’i shkojnë deri në fund kësaj çështjeje
25/05 23:00
“Mbështes Ballkanin e Hapur por jo çdo ide aty”, Grenell: Ja me çfarë duhet të kemi kujdes
25/05 22:45
Grenell: Twitter është diçka argëtuese, por nuk përfaqson jetën e vërtetë
25/05 22:45
Grenell: Kur unë flisja për dialog Kosovë-Serbi, Shqipëria nuk ishte pjesë e tryezës
25/05 22:30
Grenell i ashper per furnizmin e Gjermanisë me gaz rus:Ja çfarë i thashë Merkel
25/05 22:30
“Kam vënë bast për Shqipërinë”, Grenell: Ja sektori që do rrisë ekonominë tuaj
25/05 22:17
Deklarata e fortë, Grenell: S’ka asnjë politikan 40 vjeçar të pasur që sështë i korruptuar
25/05 22:16
Marrëdhënia me Ramën? Grenell: E njoha nga Thaçi, unë bëj tashmë biznes
25/05 22:09
Akuzat për Berishën të rënda, Grenell: DASH duhet të jap informacione s’kam parë asnjë provë
25/05 22:00
“Non grata e Berishës”, Grenell: Blinken është i politizuar, asnjë provë sna kanë dhënë
25/05 21:56
“Thaçi duhet të lirohet urgjentisht”, Grenell: Europianët po bëjnë një punë të pisët
25/05 21:51
Rrëfimi i plotë i Grenell për Gjykatën Speciale dhe prapaskenat në Kosovë
25/05 21:43
Grenell flet për takimin me Trump mes 800 personave gay dhe lezbikeve
25/05 21:43
Grenell flet për Trump: Ai do të bëj shumë për Ballkanin, më ka zgjedhur mua për këtë çështje
25/05 21:25
“Jam gay dhe jam krenar”, Grenell: Po unë jam konservator,.vendos vetë për veten
25/05 21:18
“I thashë vetes nuk do vdes tani”, Grenell: Kam ende shumë gjëra për të bërë
25/05 21:13
Beteja me kancerin, Grenell: E zhvlerësova, por çdo 3 muaj testohem për të mbijetuar
25/05 21:13
Grenell flet për nënën e sëmurë: Ta duam jetën, dua t’i shërbej me gjithçka
25/05 21:13