Virus i ri në Britani/ Zbulohet varianti i ngjashëm me virusin e shfaqur në Brazil
05/03/2021 15:43

I zbuluar që në datën 15 shkurt, autoritetet britanike e kanë cilësuar variantin e ri te Covidid si “variant nën hetim”. Ky variant ka një mutacion që e ndihmon të shmang antitrupat. Por antitrupat janë vetëm një element që u jep mbijetuesve të coronavirusit dhe pacienteve të vaksinuar, pikërisht mbrotjen nga riinfektimi. Qelzat e bardha luajnë një rol determunues në luftën ndaj virusit dhe shkencëtarët thonë se ato nuk janë të prekura në menyrë teë atillë, saqë të afektohen nga variantet aktuale qe kane krijuar mutacione. Kjo do te thote se vaksinat aktuale duhet të jëne ende shumë efektive ndaj shtamave të reja. Autoritetet britanike një javë pas zbulimit te tij përmes procesit të sekuencimit të genomit, kanë mund të tëidentifikojnë 16 raste. Shkencetari kryesor qe eshte me marre me kirjimin e vaksines se Oksfordit ka paralajmeruar ne fillim te javes se njerezimi nuk duhet te obsesohet me variantet e reja te coronavirusit qe dalin cdo jave ne mbare boten. Sipas tij, ekipet shkencore kane besim se vaksinat jane tejet efektive kunder shtamave te reja te coronavrusit, por edhe ne mometin qe ka pak gjasa te ndodh se vaskina nuk do kete ate fuqi imunizimi, keto vaksina qe jane sot ne perdorim mund te modifikohen brenda javesh per ti mposhtur keto variante te reja.

Top News – Instagram vjen me një risi/ Lançon ‘remix’ të konkurruar me Tik-Tok
11/04 21:21
Top News – Çfarë zhgënjimi ! Makinat e së ardhmes Tesla, larg pritshmërive
11/04 19:38
Top News – Itali, masakër me 4 të vrarë/ Autori i tragjedisë një pensionist në Torino
11/04 17:18
Top News – Draghi e quajti diktator / Erdogan “ngrin”blerjen e 10 helikopterëve italianë
11/04 16:46
Top News – Të shtëna armësh në Hawai/ Futet në izolim resorti luksoz
11/04 16:46
Top News – Pandemia godet Moskën/ Mbyllet perandoria ushqimore pas 120 vitesh
11/04 16:45
Top News – Erdogan shkakton ‘stuhi mbi Bosfor’/ Sinjalizon heqjen e traktatit të paqes në rajon
11/04 14:37
Top News – Itali, masakër me 4 të vrarë/ Autori i tragjedisë një pensionist në Torino
11/04 14:35
Top News – Covid, Gjermania si qilim me arna!/ “Frena e ermergjencës’ duhet të ishte më shpejt
11/04 13:41
Top News – India, vendi më ‘i shpejtë’ në botë/ Arrin 100 milionë vaksinime në kohë rekord
11/04 12:23
Top News – Kinë, përmbytet miniera e qymyrit/ 21 punëtorë bllokohen 1200 m nën tokë
11/04 12:22
Top News – Vullkani i Shën Vincentit/ Ishulli zgjohet nën hi dhe aromë sulfuri
10/04 22:54
Statuja e re e Krishtit merr formë në Rio Grande do Sul në jug të Brazilit – Pa koment
10/04 22:43
Tigrat e bardhë largohen nga kopshti i Argjentinës drejt rezervatit në SHBA – Pa koment
10/04 22:42
Marina britanike qëllon në homazhet ushtarake për Princin Philip – Pa koment
10/04 22:39
Tjetër balenë e vdekur del në brigjet e Bangladesh ne Oqeanin Indian – Pa koment
10/04 22:38
Restaurimi rikthen lavdinë në kupolat e Kalasë së Versajës – Pa koment
10/04 22:37
Pamje te rezidencave mbretërore britanike një ditë pas vdekjes së Prince Philip – Pa koment
10/04 22:31
Të shtënat me topa në Edinburgh të Skocisë, si homazh për vdekjen e Princ Philip – Pa koment
10/04 22:30
Top News – Ndërroi jetë në moshën 99-vjeçare/ Zbulohet dëshira e fundit e princit Philip
10/04 20:29