“U harrua pse u krijua BE”/ Rama flet për “Forbes”, për integrimin dhe pandeminë
01/12/2020 15:10

Në një intervistë për revistën Forbes kryeministri Edi Rama i jep përgjigje edhe pyetjes rreth fitimit të terrenit të euroskepticizmit duke e bërë kështu Europën një objektiv të largët. “Absolutisht dhe unë e pohoj fort këtë. Unë mendoj se midis brezit të ri të europianëve, shumë kanë harruar pse u krijua Bashkimi Europian. Është për të ardhur keq që disa njerëzve u mungon kjo ndjenjë e historisë. Europa ka sjellë paqe dhe prosperitet! Ndërsa shqiptarët, të çliruar nga zgjedha komuniste në vitet ’90, ne e shohim Europën si një vend të lirisë dhe stabilitetit. Është gjithashtu e dobishme të kujtohet se nëse Europa ka peshë sot, kjo është për shkak se është e unifikuar. Individualisht, si mund të peshonin fqinjët tanë përballë fuqisë së BRICS-it, me Kinën në mendje? Uniteti është force, Sa për këto kriza ekzistenciale që po kalon BE, unë mund të ndaj vetëm vizionin e Emmanuel Macron. Presidenti juaj ka të drejtë që dëshiron të përparojnë 27 vendet përmes ndikimit të ”qarqeve”, si çifti franko-gjerman, sepse fati i këtyre dy vendeve është të vendosin veten në pozicionin e lokomotivës. Mekanizmat duhet të zhvillohen qartë për të kapërcyer bllokimet e kryera nga “vendet e vogla”. Kjo është bindja ime”. Në këtë intervistë kryeministri Edi Rama flet edhe për përpjekjet në thithjen e investimeve të huaja. “Në të njëjtën kohë, ne jemi në proces të ndryshimit të legjislacionit për të ndërtuar një ekosistem financiar, i aftë për të tërhequr liderë ndërkombëtarë nga teknologjia dhe financat (tregtarët, për shembull) përmes stimujve dhe masave konkurruese. Ambicia jonë është të ndërtojmë një “Zonë të Lirë”, mbi bazën e asaj që mund të ekzistojë në Dubai. Në veçanti, ne jemi duke finalizuar një ligj që synon ”Digital Nomads”, së shpejti ata do të jenë në gjendje të përfitojnë nga një status pa taksa, nga një aeroport i ri ndërkombëtar në qytetin bregdetar të Vlorës, në Rivierën Shqiptare”.

Opozita bashkon Dulen e Idrizin/ Kreu i PBDNJ mund të kandidojë në Korçë. Në Vlorë do jetë PDIU
15/01 19:44
Top News – Bilanci i Ramës për përmbytjet/ Vasili-provokim për shqiptarët nën ujë e pa shtëpi
15/01 17:15
Top News – PS mbyll fazën e dytë/ ‘Deputeti që duam’, Balla: një epoke të re
15/01 14:43
Top News – Në kantierin e Thumanës/ Rama e Pacolli inspektojnë ndërtimin e apartamenteve
15/01 14:03
Thumanë; Rama: Nis ndërtimi i apartamenteve. Pacolli: Do jetë qytezë moderne
15/01 12:24
Top News – Për 14 muaj do përfundojë vaksinimi/ Rama-do marrim 2.2 milionë vaksina anticovid
15/01 12:01
‘Deputeti që Duam’/ Fleckenstein të rinjve: Qëndroni të vendosur dhe të guximshëm
15/01 11:17
Rama: 3 skenarët e vaksinimit, ne duam ta mbyllim për 14 muaj. 2.2 milion njerëz për tu vaksinuar
15/01 03:08
“Në kohë tërmeti, me dy vila”/ Video e Ramës për Bashën, me deklaratën e Topallit
14/01 15:51
Ndoka e Shehi në listat e PD/ Arrihet marrëveshja. Kreu i PDK në Shkodër, Shehi në Tiranë
14/01 15:23
Merkel inkurajoi Ramën/ Gazeta Bild, komenton ndërmjetësimin mes Turqisë e Greqisë
14/01 12:14
Top News – Kryemadhi per trafikun në Tiranë/ Lojë e Bashkisë, të shkosh në qënder tregtare
14/01 12:11
Rudina Hajdari kandidate në Elbasan si anëtare e nismës “Thurje”
14/01 11:53
Top News – Basha publikon shifrat/ Krahason pasurinë e shqiptarëve me të ministrave
14/01 11:10
Meta rrëzon ligjin për taksat e kromit/ Presidenti: Situatë ekstreme e trajtimit preferencial
13/01 15:31
Top News – Ligji “për taksën kombëtare”/ Presidenti Meta e kthen për shqyrtim në Kuvend
13/01 12:09
Zgjedhjet e 25 Prillit/ Mediu nuk pret Bashën, prezanton kandidatët për Tiranën
13/01 11:58
Top News – Premtimi i kryetares e LSI, Kryemadhi/ “Një standart si për të pasurit dhe të varfërit’
13/01 11:21
Top News – Basha akuza ndaj qeverisë/ Ngado varfëri, ministrat hanë 1000 dollarë bifteku
12/01 11:42
Top News – ‘Paaftësi menaxhimi’/ Kryemadhi: po kalojmë nga kriza në krizë
12/01 11:41