Top News – Zyrtari i SHBA-së në Tajvan/ Kina nis stërvitjen ushtarake
18/09/2020 11:09

Pas lajmit se një zyrtar i lartë amerikan do të vizitojë Tajvanin, Kina nisi menjëherë një stërvitje ushtarake në afërsi të ishullit me qëllimin, siç tha, të mbrojë sovranitetin e saj. Manovrat që do të kryhen me zjarr të vërtetë zhvillohen në mesin e një rritjeje të tensioneve mes Pekinit dhe Washingtonit. Pikërisht në një kohë të tillë, SHBA-ja lëviz për të treguar mbështetjen e saj ndaj Tajvanit të vetëadministruar, të cilin Kina vazhdon ta konsiderojë pjesë të saj. Keith Krach është zyrtari më i lartë i Departamentit të Shtetit që e e viziton ishullin prej dekadash të tëra. Zëdhënësi i Ministrisë kineze të Mbrojtjes, Ren Guoqiang akuzoi si Amerikën ashtu dhe Tajvanin se po “përshpejtojnë rrezikun e përplasjes”, ndonëse nuk iu referua qartë vizitës që ka shqetësuar Pekinin. Ai i tha reporterëve se “ të përdorësh Tajvanin për të kontrolluar Kinën”, ose të “ mbështetesh tek të huajt për t’u ngritur si vend”, nuk është shumë e zgjuar.

Top News – Parandalimi i pandemive/ Kushton më pak se ‘kurimi’
29/10 23:06
Top News – Ishujt Marshall/ Shenojnë rastet e para të covid-it
29/10 23:03
Top News – Vala e dytë në Evropë/ Virusi e ka origjinën në Spanjë
29/10 22:19
Top News – Izolimet kombëtare/ OBSH: Të jenë opsioni i fundit
29/10 22:08
Top News – Stuhia ‘Zeta’/ Tre viktima në Luiziana
29/10 22:01
Top News – Covid 19 në Greqi/ 12 viktima, Selaniku në karantinë
29/10 21:30
Top News – Kosovë, Bosnje e Kroaci/ Rriten infektimet në rajon
29/10 20:01
Top News – Qeveria Spanjolle/ Zgjat gjëndjen e jashtëzakonshme
29/10 19:59
“Deti”, në Hagë/ Mediat Greke: Athina shpall zgjerimin me 12 milje & pastaj apelohet në Gjykatë
29/10 19:48
Top News – Sulmi në Nice/ Ushtria në mbrojtje të Francës
29/10 19:06
Top News – Kërkesa e Serbisë/ Asosacion me kompetenca ekzekutive
29/10 19:05
Top News – Emigrimi i të rinjve/ MAAS-kujdes ballkanin perendimor
29/10 17:17
Top News – `Isha shumë keq`/ Khloe Kardashian me covid
29/10 15:27
Top News – `Anketat janë gabim`/ Trump- unë kryesoj në këto shtete
29/10 14:45
Top News – Brad Pitt sërish single/ Përfundon lidhja me modelen
29/10 14:30
Top News – Përfiton Samsung/ Nga telashet e rivalit Huawei
29/10 14:11
Top News – Nga virusi në Britani/ Infektohen çdo ditë 100.000 vetë
29/10 12:34
Gjendje kritike në Britaninë e Madhe/ 96 mijë infektime në ditë
29/10 12:19
Top News – Francë, rikthehet terrori/ Sulm me thikë pranë Katedrales
29/10 12:02
Top News – Vala e dyte e covid 19/ Europa shkon drejt izolimit
29/10 11:47