Top News – Zyrtarët amerikanë/ Rusia e Irani ndërhynë në zgjedhje
22/10/2020 12:45

Zyrtarët amerikanë të sigurisë kombëtare thonë se Irani është përgjegjës për dërgimin e email-eve kërcënuese votuesve demokratë. Email-et duket se vinin nga një grup pro Trump i krahut të djathtë dhe duhej të nxisnin zemërim – tha drejtori i inteligjencës kombëtare, John Ratcliffe. Ai shtoi se zyrtarët amerikanë kanë zbuluar se Irani dhe Rusia kanë mundur po ashtu të shtijnë në dorë disa informacione mbi regjistrimin e votuesve. Njoftimi vjen vetëm 13 ditë para zgjedhjeve presidenciale në SHBA. Një raportim i tillë i inteligjencës, kaq pak kohë para zgjedhjeve, konsiderohet si një testament për shqetësimet e qeverisë në lidhje me ndërhyrjen në zgjedhje dhe fushatat dezinformuese nga faktorë të jashtëm. Ratcliffe tha se email-et e nisura nga Irani, e që pretendohej se ishin dërguar nga grupi i ekstremit të djathtë Proud Boys, kishin si qëllim të frikësonin votuesit, të ndiznin zemërimin dhe të dëmtonin presidentin Donald Trump. Ndërsa të dhënat e votuesve, sipas tij, mund të përdoren në përpjekje për të komunikuar informacione false të zgjedhësve të regjistruar që shpresojnë se do të shkaktojnë kaos e konfuzion dhe të cënojnë besimin tek demokracia amerikane. Zyrtarët sipas Ratcliffe nuk kanë parë të njëjtat veprime nga rusia por janë të ndërgjegjshëm se ata kanë informacione për votuesit.

Top Channel/ Marrëveshja bërthamore/ Irani kërkon ta ringjallë, ofron furnizim me naftë dhe gaz
16/08 19:51
Top News- Futbollisti me armë në brez/ Grabiti banesën dhe tentoi të largohej, arrestohet
16/08 19:21
Top News-Putin zbulon qëllimin e tij në Ukrainë/Çfarë kërkon të arrijë Rusia nga lufta e përgjashme!
16/08 19:00
Top News – E zbulon inteligjenca amerikane!/Sa njërëz kanë akses në dokumentet ‘Top Secret’
16/08 17:43
Top News – Mafia shqiptare rrëmben hungarezen/E dhunoi dhe drogoi atë për qëllime prostitucioni
16/08 17:36
Top News – Assange padit CIA për spiunazh!/Si e përgjoi SHBA ambadadën e Ekuadorit në Londër
16/08 16:38
Top Channel / Francezët i largohen kishave / Ceremonitë e dasmeve gjithmonë e më shumë laike
16/08 16:12
Top News- A do të ndalohet hyrja e rusëve në BE!/Evropa pro, OKB kundër-Vendim diskriminues!
16/08 16:08
Top News – SHBA teston ‘bishën’ / ‘Minuteman 3’, përshkon 9600 kilometra me 24 mijë kmh
16/08 16:06
Top News – SHBA do të zgjasë luftën! / Putin kundër Uashingtonit: Po ndez konflikte të tjera
16/08 16:05
Top News-Doni t’i mbijetoni luftës bërthamore…?Shkoni në Argjentinë! Shkencëtarët:Vendi më i mirë
16/08 16:05
Top Channel /Ceremonia e shenjtë në Mekë princi saudit i kurorës merr pjesë në larjen e Qabesë
16/08 15:53
Top News – Bomba bërthamore në Ukrainë…? Ministri i Putinit: Nuk kemi nevojë t’i përdorim!
16/08 15:24
Top Channel/ Në Paris, shfaqja “Gërshëra e fundit” thyen rekorde audience dhe të qeshurash
16/08 14:53
Top Channel/ Zjarr i madh në juglindje të Spanjës, më shumë se 1 mijë të evakuuar
16/08 14:52
Top News-Anija italiane me emrin e lumit shqiptar/I shërben “Guardia di Finanza” për trafiqet detare
16/08 14:21
Top News – Shpërthen mina në plazh / Tmerr në Odesa, dy viktima e të plagosur
16/08 13:22
Top News- Rezidenca 160 milionë dollarë e Trump/ Si duket resorti, ku FBI gjeti dokumentet sekrete!
16/08 13:10
Top News-‘Hakmarrja’ fshatçe ndaj shqiptarëve/Itali, tre shqiptarë të arrestuar për vjedhje
16/08 13:10
Top News-Vilat miliona euro që grabisin shqiptarët/‘El Pais’ shkruan për grupet kriminale & taktikat
16/08 12:59