Top News – Zjarret në Kaliforni/ Tymi mbërrin evropën veriore
16/09/2020 18:58

Zjarret që kanë shkrumbuar kaliforninë dhe pjesë të tjera të brigjeve perëndimore të shteteve të bashkuara të amerikës, janë më të mëdhenjtë në 18 vite, me tymin e tyre që ka mbluar pjesë të gjera të amerikës së veriut e madje ka mbërritur edhe evropën veriore – thanë shkencëtarët të mërkurën. Zjarret që nisën në mesin e gushtit në kaliforni dhe kolorado janë më intensivë se mesatarja e atyre të viteve 2003-2019 në të gjithë vendin dhe në shtetet e prekura, sipas të dhënave të shërbimit evropian të monitorimit të atmosferës Copernikus. Oregoni dhe uashingtoni kanë parë zjarre serioze të shpërthejnë që nga fillimi i shtatorit, pas të nxehtit të kohëve të fundit dhe kushteve të thata dhe me erë. Shkencëtarët kanë përdorur vëzhgimet nga satelitë për të monitoruar aktivitetin e zjarreve në botë. Këtë vit, aktiviteti i tyre në shba ka qenë dhjetëra e qindra herë më intensiv se mesatarja nga viti 2003-2019 në të gjithë vendin por edhe në shtetet e prekura më shumë – thonë ata. Të paktën 25 persona kanë humbur jetën nga zjarret vetëm në kaliforni, që nga gushti. 10 viktima janë regjistruar në oregon dhe 22 të zhdukur po ashtu. Zjarret kanë emetuar afërsisht 21.7 megatonë karbon në kaliforni, 7.3 megaton në oregon dhe 1.4 megatonë në uashington. Pjesë të bregut perëndimorë kanë tani cilësinë më të keqe të ajrit në botë.

Top News – Vatrat e reja të Covid-it/ Francë, në shkolla e universitete
27/09 18:15
Top News – Azerbajxhani e Armenia/ Luftë për Nagorni-Karabakun
27/09 18:14
Top News – Referendumi në Zvicër/ ’Fiton’ lëvizja e lirë e njerëzve
27/09 17:08
Top News – Në ‘territorin’ e AFD-së, qyteti gjerman hapet për refugjatët
27/09 15:30
Covid-19 nëpër botë/ Viktimat e koronavirusit po shkojnë drejt 1 milionëshit
27/09 15:30
Top News – Spitalet në Itali regjistrojnë rritje të pacientëve me Covid
27/09 15:27
Top News – Nuk pyesin per covid/ Britanikët, fundjavë të ‘shthurur’
27/09 14:42
Top News – Bjellorusia akuzon Perëndimin për nxitje të “kaosit dhe anarkisë”
27/09 14:39
Top News – Trump nominon Amy Coney Barrett për gjyqtare në Gjykatën Supreme
27/09 13:31
Top News – Referendum në Zvicër, pro ose kundër lëvizjes së lirë…
27/09 13:30
Top News – Mikrob vdekjeprurës në ujë, alarmohen qytetarët në Teksas
27/09 13:29
Top News – `Bomba e motit`/ Në malet Italiane nis bora
26/09 17:49
Top News – Menuja mbretërore/ Elisabeta, sekreti i jetëgjatësisë
26/09 16:24
Top News – Në mesin e covid 19/ Uruguaji mban paradën e krenarisë
26/09 16:23
Top News – Ndërhyrja në zgjedhje/ Putin propozon ujdi me SHBA
26/09 15:42
Top News – Operacioni `karaburuni`/ Nën hetim, dhjetëra Shqiptarë
26/09 15:35
Top News – Një muaj pas infektikimit/ Berlusconi del sërish pozitiv
26/09 15:29
Top News – Situata në SHBA/ Infektimet kapërcejnë 7 milionë
26/09 15:26
Top News – Shpërndaresi i picave/ Merr 12 mijë dollarë bakshish
26/09 15:24
Top News – Korrupsion e shpërdorimë/ Bullgarët hidhen në protesta
26/09 13:59