Top News/ ‘Zhduket’ mali 700 mijë vjeçar / ‘Nën sulm’ nga turistët, bllokohet pamja ‘virale’
21/05/2024 12:15

Mali Fuji i Japonisë ekziston prej thuajse 700 mijë vjetësh, por një mëngjes të nxehtë maji, ai papritur, u zhduk. Të paktën nga njëra anë e një rruge që frekuentohet shumë nga turistët, pamja e simbolit 3776 metra të lartë të japonisë dhe bashkëjetesës së tij me një dyqan, nuk mund të shihej më pasi zyrtarët përfunduan ndërtimin e një barriere 2.5 metra të lartë për të penguar bërjen e fotove virale nga ky vend. Për vendasit, numri i madh i vizitorëve dhe refuzimi i tyre për t'iu bindur rregullave për hedhjen e mbeturinave dhe parkimin ishte bërë një shqetësim dhe rrezik trafiku. "Jam vërtet i lumtur që të huajt po vijnë në qytetin tonë," tha Kikue Katsumata, 73 vjeç. "Por kur bëhet fjalë për të bërë fotografi nga Laëson, rruga është pak e ngushtë dhe mund të jetë e rrezikshme kur njerëzit kalojnë në këmbë pa përfillur sinjalistikën". Marsi dhe prilli vendosën rekorde të të gjitha kohërave për sa i takon numrit të vizitorëve, të nxitur nga kërkesa e ndrydhur pas pandemisë dhe pasi rënia e jenit në nivelin më të ulët në 34 vite e bëri Japoninë një destinacion të leverdisshëm dhe të parezistueshëm. Ky ishte një lajm i mirë për ekonominë, me vizitorët që shpenzuan një rekord prej 1.75 trilionësh jen ose 11.2 miliardë dollarë, në tre muajt e parë të 2024. Vendimi drastik për të bllokuar pamjen e malit Fuji simbolizon tensionet në të gjithë vendin ndërsa Japonia bën llogaritë e pasojave të bumit të saj turistik. Metropoli perëndimor i Osakës dhe qyteti turistik i burimeve të nxehta Hakone, janë ndër vendet që po shqyrtojnë vendosjen e taksave të reja të turizmit për t'i bërë ballë fluksit të vizitorëve.

Top News/ SHBA-Ukrainë, marrëveshje sigurie / Një mesazh i qartë për Rusinë, mbështetje për Kievin
13/06 12:06
Top News/ F16-at po vijnë në Ukrainë, çështje ditësh / Çfarë ndikimi do të kenë në rrjedhën e luftës
13/06 11:41
Top News/ Pushtimi rus i Ukrainës dëmton planetin/RAPORTI: Përshpejton emergjencën globale të klimës
13/06 11:31
Top News/ Spiunët rusë mes nesh…’Gëlojnë’ në Evropë, aktivitet i shtuar në Gjermani
13/06 11:31
Top News/ Liderët e G7 mbildhen në Itali/ I japin 50 mld dollarë Ukrainës nga asetet e ngrira ruse
13/06 09:31
Top News/ Pekini ‘pushton’ Europën me elektriket. BE vendos taksa të larta për makinat kineze
12/06 23:00
Top Channel/ Greqia “përvëlohet”! Kamerat termike regjistrojnë temperatura ekstreme në Athinë
12/06 22:30
Top Channel/ Merr flakë ndërtesa ku strehoheshin punëtorët e huaj, humbin jetën 49 persona në Kuvajt
12/06 22:26
Top News/Izraeli i vrau komandantin e lartë. Hezbollahu nis hakmarrjen, breshëri raketash nga Libani
12/06 22:00
Top Channel/ Sot në krye të bashkisë, kush është politikani italian që vite më parë vrau shqiptarin
12/06 21:43
Top News/ OKB shton edhe përdhunimet. Krimet izraelit ndaj palestinezëve në Gaza
12/06 21:00
Top News/ Vrasjet në Gaza, krim kundër njerëzimit / OKB: Izraeli dhe Hamasi kryen krime lufte
12/06 17:22
Top News/ Pakt kundër të djathtës ekstreme/ Macron i bën apel partive rivale: Të bashkohemi!
12/06 17:20
Top News/ Bota e kinemasë mban zi për vdekjen e aktorit të famshëm francez Philippe Leroy.
12/06 16:15
Top News/ Zjarre, përmbytje dhe valë të nxehti…Ja çfarë e pret Evropën, moti ekstrem vazhdon
12/06 15:07
Top Channel/ I kërkuan një nxënësi marrëdhënie seksuale në grup, pushohen nga puna dy mësuese
12/06 14:46
Top News/ Britanikët pendohen për BREXIT-in / Vetëm 24 për qind duan të qëndrojnë jashtë BE
12/06 14:45
Top News/ Hungaria nuk do të bllokojë NATO-n/Stoltenberg ‘bind’ Orban, ‘po’ mbështetjes për Ukrainën
12/06 13:56
Top Channel/ Prekëse! Mes lotëve e të bërtiturave vajza puth babanë e torturuar në burgjet izraelite
12/06 13:16
Top Channel/ Asnjë shpresë se do gjendeshin, si mbijetuan motër e vëlla në pyllin me arinj për 4 net
12/06 13:12