Top News – Xi dhe Putin, ‘dy miq të dashur’ / SHBA reagon-‘Kinë-Rusi, një martesë me interes’
21/03/2023 12:00

Presidenti rus, Vladimir Putin, dhe homologu i tij kinez, Xi Jinping, pritet të zhvillojnë ditën e dytë të bisedimeve në Moskë, ku lideri kinez po zhvillon vizitën e parë në katër vjet në mes të izolimit ndërkombëtar në rritje të Rusisë për shkak të pushtimit të Ukrainës. Putin dhe Xi e quajtën njëri-tjetrin “mik të dashur” teksa u takuan në Kremlin në ditën e parë të takimeve më 20 mars. Të dy liderët bënë deklarata të shkurta në hyrje të takimit. Xi do të qëndrojë në Rusi për tri ditë dhe dy shtetet thanë se kanë mundësi për të thelluar “partneritetin pa kufi” dhe liderët dënuan atë që e quajtën përpjekje të Uashingtonit për t’i izoluar dhe për të ndalur zhvillimin e tyre. Takimet me presidentin kinez paraqesin një mundësi të rrallë për Putinin për të pretenduar se Rusia është krejtësisht e ndarë nga pjesa tjetër e botës, pavarësisht se ai është subjekt i një urdhërarresti nga Gjykata Penale Ndërkombëtare për krime të pretenduara të luftës.

Top Channel/ Erdogan merr zyrtarisht mandatin e ri, do të drejtojë Turqinë edhe për 5 vite të tjera
03/06 22:59
Top Channel/ Vriten tre ushtarë izraelitë pranë kufirit me Egjiptin, autori i dyshuar polic egjiptian
03/06 22:27
Top Channel/ Bilanc i rëndë i viktimave në Indi, vijojnë kërkimet për të zhdukurit
03/06 21:21
Top Channel/ BE-ja kërkon zgjedhje të reja në veri të Kosovës, Borell: Të gatshëm të zbatojmë masa
03/06 18:52
Top Channel/ YouTube s’merret më me pretendimet e rreme për mashtrime në zgjedhjet e SHBA
03/06 18:51
Top News – Erdogan betohet si president!/ Çfarë premton për mandatin pesëvjeçar
03/06 18:13
Top News – Vriten tre ushtarë izraelitë në kufi me Egjiptin, bllokuan kalimin e drogës
03/06 18:11
Top News- BE paralajmëron Kosovën dhe Serbinë!/ ‘Ulni tensionet ose do ketë pasoja të ashpra’
03/06 18:10
Top News – Fillimi i fundit të Putinit, eksperti amerikan: Bashkë me të, do të shpërbëhet edhe Rusia
03/06 15:14
Top Channel/ Gjermanët “bëjnë llogaritë” e pushimeve: Më të lirat, Shqipëria e Turqia!
03/06 14:55
Top News – Turqia do dërgojë trupa në Kosovë/ NATO kërkon qindra ushtarë shtesë për KFOR-in
03/06 14:54
Top News – NATO në betejë me kohën!/ Për ta shpëtuar veten nga turpërimi në Europë
03/06 14:53
Top News – Wagner largohet nga Bahmuti!/ Tërhiqet grupi famëkeq, kush e kontrollon qytetin
03/06 14:51
Top News – Rammstein nën akuzë: Rekrutonte vajza për seks pas koncerteve
03/06 14:50
Top Channel/ Turqia dërgon trupa në Kosovë, nisen përforëcimet për NATO-n!
03/06 14:39
Top News – 160 kg kokainë në Portin e Selanikut/ Dërgesa prej Ekuadorit, me destinacion Shkupin
03/06 14:19
Top News – Vuçiç- Biseda me Scholz, e vështirë!/ Presidenti e cilëson Macron mik të Serbisë
03/06 14:18
Top News – Tension mes rojeve bregdetare turke dhe greke, shkak përplasja mes dy anijesh
03/06 14:09
Top News – Ukraina, gati për të shkatërruar Rusinë!/ Zelenski- Ushtria do të nisë kundërofensivën
03/06 12:51
Top Channel/ Trazira në Gjermani, sulmohet policia- “Digjet” Lajpcigu për një “studente”!
03/06 12:18