Top News – Vrasesi i John Lenon/ I kërkon ndjesë Yoko Ono-s
22/09/2020 16:50

Mark Chapman, njeriu që vrau john Lennon, i ka kërkuar ndjesë vejushës të ish beatle-sit, Yoko Ono, 40 vite pas vdekjes së tij. Chapman e qëlloi Lennon katër herë para shtëpisë së tij në manhatan të nju jorkut, ndërkohë që Yoko Ono ishte dëshmitare, në 1980. Atij iu mohua falja për të 11 herë, pas një seance dëgjimi muajin e kaluar. Gjatë asaj seance, Chapman tha se e kishte vrarë yllin 40 vjecar të rrokut për famë dhe se ai meritonte edhe dënimin me vdekje. Ai shtoi se mendonte për veprimin e pashembullt, në cdo kohë dhe se e pranonte që mund të kalonte gjithë jetën e tij në burg. “Unë thjeshtë dua të përsëris se më vjen keq për krimin tim”, i tha Chapman zyrtarëve të komisionit në burgun ku ai qëndron në Nju Jork. “Unë nuk kam asnjë justifikim. Gjithcka e bëra për lavdi. Ai ishte jashtëzakonisht i famshëm dhe unë nuk e vrava për shkak të karakterit apo llojit të njeriut që ishte. Ai ishte një njeri familjar. Ishte një ikonë. Më vjen keq për dhimbjen që i kam shkaktuar bashkëshortes së tij”. Në 2015, artistja japoneze, që ka kundërshtuar cdo përpjekje të Chapmanit për falje, i tha mediave se ajo jetonte me frikën se mos ai lejohej të dilte nga burgu. Chapman ishte 25 vjec në kohën e krimit. Tani ai është 65 vjec, është martuar dhe bashkëshortja e tij jeton pranë burgut ku ai është mbajtur për tetë vitet e fundit.

Rekord votuesish në SHBA/ 62% e zgjedhësve kanë hedhur votën para 3 nëntorit
30/10 20:08
Tërmeti goditi edhe Greqinë/ Epiqendra në ishullin Samos, por lëkundjen e ndjenë në pjesën më të madhe të vendit
30/10 19:51
Tërmeti më i madh i 3 dekadave/ Sizmologu i njohur grek: S’ka asnjë efekt për Shqipërinë & Ballkanin
30/10 19:40
Top News – Filmi i ri i divës/ Sofia Loren rikthehet në ekran
30/10 17:01
Top News – Filloi karantina, bllokime rekord trafiku ne Paris
30/10 13:18
Top News – Sulmi në Francë/ Bota, solidaritet me Francën
30/10 11:51
Top News – Parandalimi i pandemive/ Kushton më pak se ‘kurimi’
29/10 23:06
Top News – Ishujt Marshall/ Shenojnë rastet e para të covid-it
29/10 23:03
Top News – Vala e dytë në Evropë/ Virusi e ka origjinën në Spanjë
29/10 22:19
Top News – Izolimet kombëtare/ OBSH: Të jenë opsioni i fundit
29/10 22:08
Top News – Stuhia ‘Zeta’/ Tre viktima në Luiziana
29/10 22:01
Top News – Covid 19 në Greqi/ 12 viktima, Selaniku në karantinë
29/10 21:30
Top News – Kosovë, Bosnje e Kroaci/ Rriten infektimet në rajon
29/10 20:01
Top News – Qeveria Spanjolle/ Zgjat gjëndjen e jashtëzakonshme
29/10 19:59
“Deti”, në Hagë/ Mediat Greke: Athina shpall zgjerimin me 12 milje & pastaj apelohet në Gjykatë
29/10 19:48
Top News – Sulmi në Nice/ Ushtria në mbrojtje të Francës
29/10 19:06
Top News – Kërkesa e Serbisë/ Asosacion me kompetenca ekzekutive
29/10 19:05
Top News – Emigrimi i të rinjve/ MAAS-kujdes ballkanin perendimor
29/10 17:17
Top News – `Isha shumë keq`/ Khloe Kardashian me covid
29/10 15:27
Top News – `Anketat janë gabim`/ Trump- unë kryesoj në këto shtete
29/10 14:45