Top News – Votimi elektronik në zgjedhje/ KQZ kualifikon ‘Smartmatic’, do kushtojnë 19 mln usd
15/01/2021 15:43

Kompania e sistemeve elektronike Smartmatic e akuzuar nga avokatet e Presidentit Trump për manipulim në zgjedhjet presidenciale ne Amerikë, është shpallur fituese për të realizuar procesin e identifikimit biometrik të votuesve në zgjedhjet e 25 Prillit në Shqipëri. Pwrmes njw njoftimi pwr shtyp Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve bwri tw dytur se pasi vlerësoi dokumentet dhe ofertën ekonomike të kompanisë e cila kërkoi 19 milione dollare për realizimin e procesit ajo është kualifikuar për të mundësuar identifikimin biometrik te votuesve. Nëse negocimi i termave te kontratës rezulton i sukseshëm atëherë qeverise i duhet ti alokojë pjesën tjetër të parave për realizimin e këtij procesi, pasi ajo ka dhënë vetëm 20 % të vlerës së kërkuar. Smartmatic ishte kompania e vetme, e cila u ofrua për mundësimin e identifikimit biometrik pasi kompanitë e tjera u terhoqen nga tenderi i hapur me negociim pa shpallje. Smartmatic ka mundësuar teknologjinë nw votime në 25 vende te ndryshme te botes, përfshirë edhe zgjedhjet në SHBA apo Venezuela ku pati akuza për manipulim të rezultatit zgjedhor. Në 2019 kompania Smartmatic realizoi projektin pilot te zgjedhjeve partiake në Partinë Socialiste.

“Brenda 15 marsit…”/ Vaksinimi në Berat, Rama: Pranvera, periudhë vaksinimi intensiv
25/02 14:34
Top News – Veliaj me banorët e Tiranës/ Kriter për të qenë i LSI-së është SPAK-u
25/02 14:29
Top News – Kufizimet mbeten në fuqi/ Ende nuk ka konfirmim për variantet e tjera
25/02 14:29
Situata e covid në Pogradec/ 21 raste në bilancin e fundit
25/02 13:21
Gjirokastër, 70% e testimeve pozitive/ Riienfektohen dy punonjës në burgun e Bëncës
25/02 13:21
Nuk ka masa të reja kufizuese/ Mbetet në fuqi ndalimqarkullimi 20:00-06.00
25/02 13:21
Top News – Vettingu, futet në krizë Gjykata/ Shkarkohet gjyqtarja e Apelit të Tiranës
25/02 13:14
Top News – Meta hap portal në Presidencë/ ‘Denonconi tek unë presionet për zgjedhjet!’
25/02 13:14
Top News – Basha-Nuk do të bëj mrekullira/ ‘Mjafton të bëjmë sa ç’bën Maqedonia’
25/02 13:13
Mbledhje për gjyqtaren e Krujës/ KLGJ mblidhet për procedimin ndaj Enekelejda Hoxhës
25/02 13:08
Vrasje në qendër të Tiranës/ Viktima me tre emra dhe precedentë penalë, u qëllua me silenciator
25/02 13:08
Top News – Vdekja e minatorit në minierë/ Bulqizë, një në pranga, një në pocedim
25/02 12:55
Bulqizë/ Qendra e Kujdesit Shëndetësor jashtë kushteve optimale, çatia pothuajse e shkatërruar
25/02 12:24
Komiteti Teknik i Ekspertëve: Mbeten në fuqi kufizimet aktuale
25/02 12:23
Benet Beci: KESH do të transformojë zonën përreth liqeneve Vau Dejës- Koman, në destinacion turistik
25/02 12:22
Taksistët e Shkodrës në protestë/ Kërkojnë disiplinimin e taksive që punojnë në të zezë
25/02 12:19
Top News – Kush ishte Behar Sofia!/ Nga miku i Dritan Dajtit tek heroina në Turqi
25/02 12:13
Rruga e shembur që prej janarit/ Lezhë-Kallmet, mungon sinjalistika për rrezikun
25/02 12:11
Aksident në Vlorë, makina përplaset me motorin, një i plagosur
25/02 11:46
Top News – Atentat mafioz te ‘Piramida’/ 66 vjeçari mbante tre identitete
25/02 11:12