Top News – Vonesat e vaksinës/ Ndalohet imunizimi në shumë vende evropiane
22/01/2021 19:50

Vaksinimi në disa pjesë të evropës është ngadalësuar dhe në disa raste është ndalur krejt për shkak të reduktimit të furnizimeve me vaksinën e Pfizer dhe Biontech. Kompania farmaceutike amerikane tha se është detyruar të ndërpresë furnizimet përkohësisht në një kohë kur rastet në shumë vende evropiane rriten. Gjermania ka arritur kuotën e 50 mijë viktimave dhe spanja ka parë shifra rekord infektimesh. Italia dhe polonia kanë kërcënuar me aksione ligjore pas reduktimit të vaksinave. Duke reaguar ndaj vonesave, kryeministri hungarez, Viktor Orban, tha se BE duhet të mbajë një pjesë të përgjegjësisë pasi po vonon miratimin e vaksinës së oxfordit dhe astrazeneca-s që pritet në fund të javës së ardhshme. Hungaria, ka arritur një marrëveshje me rusinë për të blerë sasi të mëdha të vaksinës ruse sputnikV edhe pse ajo nuk është miratuar në BE. Në Itali, vaksinimet kanë rënë nga 80 mijë në ditë në një mesatare prej 28 mijësh, të shtunën e kaluar. Disa rajone kanë parë 60 për qind rënie të dozave. Gjermania, ku Biontech e ka qendrën, ka disa lande që kanë mungesë vaksinash me north rhine ëestphalinë në perëndim që ka ndaluar baksinimet në spitale dhe në shtëpitë e kujdesit. Dhënia e dozës së dytë po vazhdon por disa qendra për personat mbi 80 vjec nuk do të hapen deri muajin e ardhshëm. Në madrid po ashtu është ndalur përkohësisht vaksinimi i personelit shëndetësor pasi autoritetet thonë se kanë marrë vetëm gjysmën e dozave të pritshme. Rumania ka paralajmëruar se rezervat e vaksinës do të zerohen në fund të javës së parë të shkurtit ndërsa qeveria ceke ka paralajmëruar se reduktimi i shpërndarjes ka shkaktuar vështirësi të mëdha. Polonia në anën tjetër ka parë 50 për qind rënie të numrit të vaksinave të bëra këtë javë. Nëse situata bnuk do të kthehet në normalitet muajin e ardhshëm, atëherë varshava thotë se do të ndërmarrë nisma ligjore.

Top News – Shatërvanë llave dhe hi/ Etna shpërthen sërish, hera e gjashtë në tetë ditë
25/02 12:52
Top News – Studimi më i madh deri më tani/ Vaksina e Pfizer dhe Biontech, 95 përqind efikase
25/02 12:38
Top News -Teste covidi si ato të shtatzanisë…/Plani i Gjermanisë-të blihen nga qytetarët në dyqane
25/02 12:37
Top News – Bëj zgjedhjen tënde…/ Serbi, qytetarët vendosin mes 4 vaksinave
25/02 12:37
Top News – Prej 5 vitesh në arrati/ Kapet delja Baarack, lesh sa për 490 palë çorape
25/02 12:32
Top News – Policia malazeze në Tuz/ Për mbylljen me forcë të aktiviteteve tregtare
25/02 12:32
Top News – Biden rrëzon vendimin e Trump/ Hap rrugën për miratimin e lejeve të qëndrimit
25/02 12:32
Top News – Kur drejtësinë e bën Gjermania/ Merr vendimin historik për ish agjentin sirian
24/02 22:50
Top News – Pandemia nuk prek armët/ Në lindjen e mesme organizohet panairi gjigand
24/02 22:34
Top News – Kaliforni, vdes marinsi 30 vjeçar/ Polici i mbajti gjurin në fyt për 5 minuta
24/02 22:21
Top News – Gjykatësi `rrëzon` Biden/ I bllokon moratoriumin 100 ditor për dëbimet
24/02 22:03
Top News – SUV-i luksoz 50.000 USD/ Super makina që i shpëtoi jetën Tiger Woods
24/02 21:45
Covid-19: Franca dislokon përforcime të sigurisë civile në rajonin Mayotte – Pa koment
24/02 21:39
Familjarët presin për lajme pas dhjetra vdekjeve në trazirat e burgjeve në Ekuador – Pa koment
24/02 21:38
Piktura e panjohur më parë e Van Gogh del në ankand në Paris – Pa koment
24/02 21:38
Protesta në Nju Jork pas tërheqjes së akuzave ndaj policëve, për vdekjen e të riut Daniel Prude
24/02 21:38
Protesta të dhunshme në Niger teksa lideri opozitar pretendon fitoren e zgjedhjeve – Pa koment
24/02 21:38
Greqi/ Drejtori i teatrit kombëtar arrestohet pas akuzave për përdhunim të miturish – Pa koment
24/02 21:38
Trupi i ambasadorit italian të vrarë në RD të Kongos mbërrin në atdhe – Pa koment
24/02 21:37
Vaksinimet kundër virusit Ebola vijojnë në Guinea – Pa koment
24/02 21:37