Top News – Vjen Playstation 5/ Sony: Del në treg në nëntor
17/09/2020 18:39

E shumëpritura e sony-t, PlayStation 5, do të dalë në shitje në nëntor, duke ardhur kështu me një ofertë të re para rivalit të konsolave Xbox, në një kohë kur video-lojërat kanë njohur një bum të vërtetë gjatë pandemisë. Dy versione të konsolës do të prezantohen më 12 nëntor në australi, amerikën e veriut, zelandën e re, meksikë, japoni dhe korenë e jogut e më pas edhe në pjesën tjetër të botës, një javë më vonë. PlayStation 5 do të ketë një cmim prej 500 eurosh ndërsa një edicion dixhital i projektuar për lojërat që shkarkohen do të ketë një cmim 400 dollarë. “Me PlayStation 5, ne po hedhim një hap të rëndësishëm përpara për të sjellë një gjeneratë të re eksperiencash që do të ndryshojnë nga rrënjët pritshmëritë për atë që lojërat mund të jenë në të ardhmen”, tha shefi i Sony Interactive Entertainment, Jim Ryan. Javën e kaluar edhe microsoft njoftoi se do të lanconte konsolën e tij të lojërave të gjeneratës së re, Xbox, më 10 nëntor, me një cmim pak a shumë të ngjashëm me PlayStation 5. Sipas të dhënave, deri më tani, këtë vit, rreth 26 miliardë dollarë janë shpenzuar në shba për video lojëra.

Top News – 138 infektime të reja/ Rikthehet sëmundja në Kinë, por…
26/10 12:51
Top News – Shefi i stafit me Covid, por Mike Pence nuk izolohet
26/10 12:07
Top News – Vaksina për Babagjyshin/ Washington-i heq dorë nga plani
26/10 12:07
Top News – Katër vjet pas tërmetit të frikshëm/ Në Amatrice, ende s’ka kompensim
26/10 12:06
Top News – Gjermania ul euforinë! Vaksinimi do të kërkojë vite
26/10 11:44
Top News – Pas Italisë e Spanjës/ E gjithë Evropa më pranë karantinës!
26/10 11:35
Top News – Ç’armatimi bërthamor/ Hyn në fuqi marrëveshja e re
25/10 16:26
Top News – Sulm në Afganistan/ Vritet drejtuesi i Al Kaedës
25/10 16:18
Top News – Situata në Bjellorusi/ Pompeo bisedon me Lukashenkon
25/10 15:59
Top News – Covid, rekord në Evrope/ Italia dhe Spanja masa ekstreme
25/10 15:58
Top News – Zvicër, rregullorja e re/ Pleqtë nuk shtrohen në rast fluksi
25/10 15:44
Top News – Presidenti i samsungut/ Ndahet nga jeta ‘gjigandi’ i grupit
25/10 15:30
Top News – Infektimet me covid/ SHBA shënon një rekord të ri
25/10 15:24
Top News – Ndryshimi i orës/ Si të ruajmë pozitivitetin…
25/10 15:21
Top News – Kundër masave anti-covid/ Itali, përleshje me policinë
25/10 13:35
Top News – Erdogan kundër Macron/ Franca tërheq ambasadorin
25/10 13:32
Top News – Trump-Biden ndezin fushatën/ Pak ditë para zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit në SHBA
25/10 12:36
Top News – Greqia shton masat/ Rriten infektimet e reja
25/10 12:16
Top News – Rekord infektimesh në Europë/ Masa të reja kufizuese në të gjithë kontinentin
25/10 12:14
Top News – Parashikimi i shkencëtarëve/ Ja ç`ndodh pas covid 19!
24/10 18:53