Top News/ ‘Vjell’ llavë dhe tym pa u ndalur / Vullkani në Islandë shpërthen prej dy ditësh
30/05/2024 14:20

Një vullkan në Islandë vazhdon të nxjerrë tym dhe llavë për të dytën ditë radhazi, por era që fryn pritet të largojë gazin mbytës larg kryeqytetit Reykjavik, thanë autoritetet. Shpërthimi, i pesti që nga dhjetori, ishte më i fuqishmi në zonë që kur sistemet vullkanike në gadishullin Reykjanes u aktivizuan, tre vjet më parë, pasi kishin qëndruar në gjumë për tetë shekuj. Qyteti i Grindavikut, ku vetëm pak njerëz janë kthyer, pasi llava shkatërroi shumë shtëpi në fullim të vitit, iu nënshtrua sërish urdhërit për evakuim e po ashtu edhe laguna e famshme blu, aty pranë, një atraksion i madh turistik. Aktiviteti vullkanik u zbut mbrëmjen e të mërkurës por mbeti i qëndrueshëm gjatë natës, tha në një deklaratë agjencia e Mbrojtjes Civile. Nuk pati ndërkohë raportime për të lënduar. "Erërat perëndimore priten sot dhe ndotja nga gazi mund të përhapet më pas në lindje mbi Islandën jugore," tha agjencia. Sensorët treguan se cilësia e ajrit mbeti "shumë e mirë" brenda dhe përreth kryeqytetit, ndërsa një stacion më afër shpërthimit tregoi se ajri atje ishte "i pashëndetshëm për personat e ndjeshëm". Lava të mërkurën rrodhi mbi rrugën kryesore që shkon drejt Grindavikut dhe imazhet në mediat lokale të enjten treguan se ajo ishte pjesërisht e mbuluar nga një masë e madhe shkëmbinjsh të zinj, të tharë. Rrjedha e llavës arriti gjithashtu digat e ndërtuara rreth grindavikut, që e detyruan të devijonte në perëndim të qytetit.

Top News/ Import rekord i energjisë elektrike / Ukraina ‘në hall’, dëme të mëdha në infrastrukturë
14/06 13:51
Top News/ Euro 2024, 1 mld dollarë Gjermanisë / Ja sa do të fitojë vendi pritës i kompeticionit
14/06 13:50
Top News/ SHBA ‘përplaset’ me Rusinë në Kubë / USS Helena përballë flotës ruse të ankoruar në Havana
14/06 13:44
Top News/ Putin niset drejt Koresë së Veriut / SHBA dhe Koreja e Jugut lëshojnë alarmin
14/06 13:35
Top News/ 4 avionë luftarakë rusë mbi Finlandë / Shkelin hapësirën ajrore të NATO-s, incident serioz
14/06 13:26
Top News/ Nuk pritet armëpushim në Gaza…Biden pesimist: Asnjë marrëveshje në të ardhmen e afërt
14/06 13:26
Top Channel/ G7 dritë jeshile: Ukraina 50 mld USD nga asetet ruse, Rusia sulmon me dronë!
14/06 12:21
Top Channel/ S`ka marrëveshje për Gazën? Biden “shuan shpresat”: Jo në të ardhmen e afërt!
14/06 12:20
Top Channel/ Gjermania “përplaset” me SHBA për Kosovën? Rohde i përgjigjet ambasadorit Hill!
14/06 12:19
Top Channel/ Gjermania rikthen shërbimin ushtarak? Cfarë e frikëson Berlinin!
14/06 12:18
Top Channel/ Trump “i pashqetësuar’ nga gjyqet, takohet me ligjvënës në Kapitol!
14/06 12:18
Top Channel/ Shqiptarët shtëpi bari në Greqi! Pesë të arrestuar nga aksioni i policisë së Athinës
14/06 12:14
Top News/ ‘Det’ besimtarësh në Mekë…Nis zyrtarisht pelegrinazhi i përvitshëm i Haxhit
14/06 12:07
Top News/ Gjermanët, në ushtri me detyrim / Pistorius prezanton modelin e ri, ja si do veprohet…!
14/06 12:04
Top Channel/ Po vjen fundi i botës? Lind bualli i bardhë, çfarë tregon profecia
14/06 12:02
Top News/ Furi dronësh ukrainas mbi Rusi / 87 kamikazë në Krime dhe pesë rajone të tjera ruse
14/06 11:55
Top News/ ‘Luftë në Detin e Kuq!’ Ushtria amerikane shkatërron anijet e rebelëve Huthi
14/06 11:49
Top News/ Shkeli rregullat e BE-së për azilin, Hungaria gjobitet me 200 milionë euro nga GJED
14/06 09:50
Top News/ SHBA nënshkruan marrëveshje me Ukrainën/ Biden dhe Zelensky krah për krah në Samitin e G7
14/06 09:36
Top News/ Ushtria izraelite bastisje në Bregun Perëndimor…përfshihet në shkëmbim zjarri
13/06 22:55