Top News – Vetëvendosje, disfatë apo fitore… / Si duhet përkthyer rezultati i zgjedhjeve
19/10/2021 11:29

Përvojat në zgjedhjet e kaluara lokale, kanë treguar që partitë që udhëheqin nivelin qendror të pushtetit, e transmetojnë pushtetin e tyre edhe në nivelin lokal, por një praktikë e tillë nuk ndodhi edhe në zgjedhjet lokale të 17 tetorit në Kosovë. Lëvizja Vetëvendosje, e Albin Kurtit, e cila aktualisht ka pushtetin në nivelin qendror, nuk mundi të fitonte asnjë komunë në zgjedhjet e të dielit, ndërsa në 12 komuna do të garojë në Balotazh.Sipas rezultateve preliminare të shpallura nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, në 17 komuna janë shënuar fitore të partive dhe 21 komuna do të shkojnë në raundin e dytë të zgjedhjeve lokale në Kosovë. Sipas Ligjit për Zgjedhjet Lokale, raundi i dytë i zgjedhjeve ndërmjet dy kandidatëve, të cilët kanë fituar më së shumti vota të vlefshme, mbahet ditën e diel, katër javë pas raundit të parë. Në këtë rast i bie që do të mbahen më 14 nëntor.Partia që udhëheq pushtetin qendror, Lëvizja Vetëvendosje kishte shpresuar që të kishte fuqizim të saj edhe në nivelin lokal, por kjo nuk ndodhi dhe analistët kosovarë e lecojnë këtë si “një zgjim brutal nga realiteti” përballë fitores që Lëvizja Vetëvendosje e arriti në zgjedhjet parlamentare të 14 shkurtit, ku fitoi mbi 50 për qind të votave. Një nga shkaqet konsiderohet mungesa e investimeve në resurset njerëzore dhe kandidaturat për kryetarë të komunave. E pavarësisht se nuk mundi të siguronte udhëheqjen në asnjë komunë, Kurti tha se vetëvendosje është e para në zgjedhje. Duke bërë një krahasim të rezultateve me zgjedhjet e mbajtura në vite, parlamentare dhe lokale, ai thotë se vetëvendosje ka marrë më shumë vota.

Top Channel/ Ulen ndjeshëm temperaturat, nis dëbora dhe në Kosovë
29/11 18:16
Top News – Vrasja që tronditi Deçanin / Prokuroria bën përpara por ‘hetimi nuk është i lehtë’
29/11 14:52
Top News – Kosova në ‘ethet’ e Omicron / Zyrtarët kërkojnë kujdes, pritet ndryshim masash
29/11 12:12
Top Channel/ Festë edhe në Kosovë/ Pritje nga ambasada e Shqipërisë dhe kryeministri Kurti
29/11 00:03
Top Channel/ 20 mijë euro për të kapur vrasësin! Vazhdojnë hetimet për sulmin në Kosovë
28/11 23:04
Top Channel/ Bashkimi i Shqipërisë, Vuçiç: Të thoja Serbi e Madhe do më varnin në mes të Europës
28/11 20:00
Top Channel/Sulme terroriste në Kosovë? Institucionet: shpifje dashakeqe
28/11 18:15
Top Channel/ “Gllogjan je msu me vra trima, jo fëmijë” . U jepet lamtumira e fundit dy nxënësve
28/11 18:15
Top News-Lamtumira për 2 nxënësit e vrarë/I pranishëm në ceremoni dhe kryeministri Kurti
28/11 17:12
Top News – 20 mijë euro shpërblim për vrasësin/ Pas tragjedisë në Deçan, ku mbetën 3 viktima
28/11 15:18
Top News – 3 minuta për të kaluar kufirin!/ Vihet në zbatim marrëveshja mes dy qeverive
28/11 13:38
Top News-Pavarësia e Shqipërisë/Osmani dhe Kurti, ceremoni në Prekaz
28/11 13:23
Top News- E preferuara e shqiptarëve/Vjosa Osmani politikania më e dashur e Kosovës në Shqipëri
28/11 13:04
Top Channel/ Çmimet e larta të karburantit/ Kosovë, shoqata e naftëtarëve: do ulen pas janarit
27/11 19:50
Top Channel/ Ende asnjë gjurmë e vrasësit në Kosovë. Sulmoi autobusin ku vrau dhe dy nxënës
27/11 19:32
Top News – A shpëtuan dy shokët e mi…? / Babai i nxënësit të plagosur: I thashë, janë në parajsë!
27/11 18:18
Top News – Ushtria e Kosovës në NATO! / Ky është objektivi final. Shënohet dita e forcës
27/11 18:16
Top Channel/ Masakra me tre të vdekur në Kosovë, ministri Sveçla: Po hetohen disa pista
27/11 16:46
Top Channel/ Kosova “tregon dhëmbët”, nxjerr në rrugë ushtrinë në ditën e Forcave të Mbrojtes!
27/11 15:44
Top Channel/ Policia e Kosovës bastisje për sulmin ndaj autobusit. Por ende nuk jep detaje
27/11 15:20