Top News – Vendi që refuzoi izolimin/ Rriten infektimet, por Suedia nuk ndryshon strategji
23/10/2020 14:31

Suedia po sheh një shtim të rasteve të infektimit dhe po ndërmerr masa të shënjestruara, por vendi që u bë i famshëm pasi refuzoi izolimin, vazhdon t’i qëndrojë besnik rrugës së nisur dhe insiston se metodat ndërhyrëse nuk janë mënyra e duhur. Pas dy muajsh rënie rastesh, në korrik dhe gusht, Suedia ka parë infeksionet që rriten në mënyrë të qëndrueshme që nga mesi i shtatorit. Por ndërsa shumë vende evropiane po ndërmarrin sërish masa drastike, si izolime të pjesshme dhe ndalime qarkullimi për të ndalur përhapjen e virusit, Suedia, që ka regjistruar 5930 viktima të kovidit, një nga shifrat më të larta për frymë në Evropë, po adapton strategjinë e saj të butë me disa prekje të shënjestruara. Këtë javë, qeveria njoftoi udhëzime strikte lokale për Uppsala-n, një qytezë universitare në veri të Stokholmit që ka parë një rritje rastesh që kur studentët u kthyen në vjeshtë. Mes të tjerash, banorët janë këshilluar të evitojnë transportin publik dhe kontaktet personale me njerëz jashtë shtëpive të tyre deri në 3 nëntor. Të enjten ndërkohë u morën masa kufizuese për klubet e natës, me kryeministrin që paralajmëroi suedezët se “festa ka mbaruar tani në klube nate dhe se kështu do të vijohet deri sa të jetë e nevojshme”. Sidoqoftë, Suedia mbetet një nga vendet e vetme në botë që vazhdon të mos rekomandojë mbajtjen e maskës duke argumentuar se ajo siguron një ndjesi të rreme sigurie që dëmton përpjekjet për distancim social.

Anglia ndahet në 3 nivele/ Pas 2 dhjetorit kalon nga Lokdown i plotë në 3 nivele masash shtrënguese
26/11 22:39
Greqia shtyn izolimin/ Masat kufizuese deri në 7 dhjetor, alarm për rastet e reja dhe viktimat
26/11 22:38
Top News – Luftë me armë shqiptare! Hetime, shkuan në Siri e Afganistan
26/11 22:32
Top News – Krim pasioni, ja dënimi/ Gruaja italiane murosi shqiptarin
26/11 21:44
Top News – Miliarderë në kohë covid/ Në pak muaj katërfishojnë pasurinë
26/11 21:20
Top News – Lufta për pushtet/ Kush kërkon vendin e Merkelit
26/11 21:14
Top News – Greqi, situate e rëndë/ 1 mijë të vdekur brenda 10 ditëve
26/11 19:59
Top News – PSG kujton Maradonen/ Homazh i ndjerë për legjendën – Pa koment
26/11 19:43
Top News – Krimi makabër në Zvicër/ Autori shqiptar, detajet tronditëse
26/11 18:38
Top News – Punonjësit e shëndetësisë/ Merkel: Për ta, vaksina para festave
26/11 17:14
Top News – Profecia e frikshme/ Çfarë tregon filmi për Covid 19
26/11 16:27
Top News – Moda e pandemisë/ Pizhamat-pjesë e garderobes SHIK
26/11 16:23
Top News – Varhelyi për tërmetin/ BE mbetet në krah të shqipërisë
26/11 16:21
Top News – Wadephul për negocjatat/ Shqipëria të përmbushe kushtet
26/11 16:18
Top News – Lajcak në krah të Vuçiç/ Qortime Kosovës se i ndaloi hyrjen
26/11 16:16
Top News – Turqi, grushti i shtetit/ Dënime me burgim të përjetshëm
26/11 15:17
Top News – Udhëtimet për festa/ Kryebashkiaku shkel rregullin i pari
26/11 15:16
Top News – Shkretëtira e Utah/ Shfaqet një objekt misterioz
26/11 12:18
Top News – Nga gjyqi në gjyq/ Trump fal ish-këshilltarin e tij
26/11 11:47
Top News – Fjalimi i Biden-it/ Luftë me virusin, jo njëri-tjetrin
26/11 11:46