Top News – Veliaj ironizon Bashën/ Pas tërmetit shtoi shtëpitë për vete
18/10/2020 14:29

Nga Petrela, ku inspektoi dy shtëpi të reja të rindërtuara për familjet e Beqir dhe Pëllumb Hoxhës, kryebashkiaku Erion Veliaj nuk i ka kursyer ironitë me Lulzim Bashën. Duke qenë se të dyja shtëpitë e familjeve Hoxha janë ndërtuar nga biznesmeni Agron Papuli, në një nga komplekset luksoze të të cilit banon edhe kreu i PD, Basha, kryebashkiaku tha se ndryshe nga Basha dhe kunati i tij, që i marrin shtëpitë si gjoba ndaj bizneseve, banesat e reja në Petrelë janë për familjet e mbetura pastrehë nga tërmeti. “Dua shumë ta falenderoj Gon Papulin, sipërmarrësin dhe donatorin e dy shtëpive. Është e vërtetë, edhe ne i kemi marrë dy shtëpi Gon Papulit, jo vetëm Lul Basha. Ka vetëm një diferencë. Ne ia morëm dy shtëpitë për Afërditën dhe Mirelën që ngelën pa shtëpi. Tjetër gjë t’i marrësh për kunatin dhe tjetër gjë t’i marrësh për popullin, kur një investitor do që të kontribuojë. Kur i jep për popullin quhet sevap, ose filantropi, kur i jep për një parti politike dhe për kunatin, ajo quhet gjobë ose shantazh. Kjo është diferenca mes botëkuptimeve tona. Ne sipërmarrjen e vlerësojmë, jemi shumë të nderuar që ata punojnë dhe ndërtojnë, qofshin kur bëjnë shkolla, rrugë, apo kur bëjnë vila, por ama këta paguajnë taksat. Me ato taksa ne bëjmë akoma më shumë punë, nuk paguajnë gjoba dhe nuk i përgjigjen shantazhit”. Në zonën e Petrelës është duke u ndërtuar edhe shkolla e re, për të cilën lindi nevoja jo vetëm se ishte e vjetër, por dëmtimet e tërmetit të 21 shtatorit dhe 26 nëntorit e kthyen atë në jofunksionale.

Top News – Legjendari 007/ Ndahet nga jeta Sir Sean Connery
31/10 16:45
Top News – Shtimi i infektimeve/ Edhe Kosova me masa të reja
31/10 16:44
Top News – Pas deklaratave të Bashës/ Reagon komiteti teknik i eksperteve
31/10 16:41
Top News – Pandemia jashtë kontrolli/ Basha-shifrat fiktive, pak testime
31/10 16:39
Top News – Rama ka frikë zgjedhjet/ Kryemadhi-Meta s’bën kopromis për të
31/10 16:36
Gjurme Shqiptare sonte
31/10 16:08
Frika e infektimit nga Covid-19 Pacientet shkojnë në QSUT vetëm kur e kanë shume të domosdoshme
31/10 16:07
Poeti i parë laureat/ Rudolf Marku do të jetë për një periudhe 2-vjeçare
31/10 16:06
Korsi dedikuar biçikletave/ Protesta e të rinjve në Durrës, investimet e reja nuk i parashikojnë
31/10 15:54
Greqia shtrëngon masat! Vendi ndahet në 2 zona, çfarë pritet të ndodhë
31/10 15:44
Hapet spitali “Covid-3”/ Shtrohen 6 pacientët e parë, dje u tejmbushën “Covid 1” dhe “Covid 2”
31/10 15:40
“Këlysh Blloku”/ Rama i kundërpërgjigjet Metës: President lolo, i ka lëshuar pëllumbat
31/10 15:40
Veliaj-demokratëve: Distancohuni nga Lulzim Basha, bashkohuni me ne!
31/10 15:39
Një shqiptar u plagos në Samos/ 14 vjeçari u dërgua në spitalin e Athinës
31/10 15:21
Pandemia, skandali në burgje/ Nuk zbatohet ligji për 300 të dënuar me probleme të shëndetit mendor
31/10 15:21
Top News – Tërmeti në Egje/ Rritet bilanci i viktimave në Izmir
31/10 15:02
Top News – PDK kerkon shkarkimin/ Dy ministra të qeverisë Hoti
31/10 14:44
Top News – Letër avokates së shtetit/ Meta për çeshtjet e arbitrazhit
31/10 14:38
Top News – Përzgjedhja e kandidateve/ Kukës-jo me komisione false si PD
31/10 14:35
Top News – Veliaj-demokratëve/ ‘Larghuni nga Basha, punon për vete’
31/10 14:32