Top News – Varianti indian ‘mbjell’ frikë/ Britania e Madhe në alarm-po përhapet shumë shpejt
14/05/2021 11:57

Kufizimet lokale dhe ato rajonale për të luftuar variantin indian të koronavirusit nuk mund të përjashtohen, ka thënë Qeveria britanike, teksa ka shprehur shqetësim për shpejtësinë e përhapjes së këtij varianti në Mbretëri të Bashkuar. Aty është thënë se kufizimet “ekonomike dhe sociale” mund të rikthehen në disa pjesë të këtij shteti, nëse është e nevojshme. Masat mund të përfshijnë përshpejtimin e marrjes së dozës së dytë të vaksinës për disa njerëz që jetojnë në zonat më të prekura. Sistemi Publik Shëndetësor ka regjistruar 1,313 raste të variantit britanik në Mbretërinë e Bashkuar. Të dhënat e publikuara të enjten janë dyfish më të larta sesa ato që janë raportuar më 5 maj. Departamenti për Kujdes Shëndetësor dhe Social ka thënë se “nuk ka të dhëna të qarta që tregojnë se ky variant ka ndikim më të madh në sëmurje më të rëndë apo që i shmanget vaksinës”. Faza tjetër e lehtësimit të kufizimeve në këtë shtet pritet të nisë më 17 maj. Të enjten, Mbretëria e Bashkuar ka regjistruar 11 viktima dhe 2,657 raste me koronavirus. Gati 36 milionë banorë kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës kundër koronavirusit. Sistemi Publik Shëndetësor ka thënë se vaksinat kanë ruajtur jetët e 11,700 personave dhe kanë parandaluar sëmurjen e rëndë të 33,000 të tjerëve.

Top Channel/ Merr fund epoka e Netanyahu/ Izrael, qeveria e re merr miratimin e parlamentit
13/06 22:21
Top News – Rusi – SHBA, shkëmbimi i hakerave/ Putin-na dorëzoni tuajët, ju japim tanët
13/06 20:34
Top News – Bashkëshorti ushtronte dhunë/ Angelina Jolie rikthehet tek ish i dashuri i saj
13/06 18:40
Top News – Pushuesit, rreziku nga mbytja/ Roje bregdetare ka me ligj, por jo në det…!
13/06 18:05
Top News – Papa-Mesdheu, varreza e Evropës/ Tragjeditë e ndodhura aty, rëndojnë ndërgjegjet tona
13/06 17:24
Top News – Shpërthim i fuqishëm gazi në Kinë/ Humbin jetën 12 persona, plagosen qindra të tjerë
13/06 11:31
Top Channel/ Trembëdhjetë të plagosur nga të shtënat në Teksas, SHBA
12/06 22:49
Top Channel/ Mbretëresha britanike shijon paradë ushtarake për ditëlindje në kështjellën Windsor
12/06 22:49
Top Channel/ Meksika dhuron 400,000 doza vaksinash AstraZeneca për Belize, Paraguai e Bolivinë
12/06 22:48
Top Channel/ Protestë spektakolare me barka e kanoe në brigjet e samitit G7 ne Britani
12/06 22:47
Top Channel/ ‘Gjiro Classica’ një duo në piano,edicioni i parë në kalanë e Gjirokastrës
12/06 17:40
Top News – Film për Harry-n dhe Meghan/ Rikrijohet skena e aksidentit të princeshës Diana
12/06 17:34
Top News – Rikthim pas 23 vitesh/ Fotoja e parë, nis puna për ‘Sex and the city’
12/06 17:33
Të Pasurit | Miliarderë me zero taksa | Evazioni i ligjshëm i super të pasurve të amerikës| Top News
12/06 17:15
Top Channel/ “Zbutet” Arabia Saudite, lejon Haxhin për 60 mijë besimtarë të vaksinuar!
12/06 16:08
Top Channel/ U gjet me plumb në kokë, kush e nxorri në pritë ish shefin e anti drogës!
12/06 15:43
Top Channel/ Po merr Ballkanin- Biden thirrje krerëve të G7: “ Aleancë kundër Kinës”!
12/06 15:43
Top Channel/ Shqipëria në Këshillin e Sigurimit, cfarë prioritetesh ka në dy vjet?
12/06 15:36
Top News – Samiti tjetër…/ Aktivistët pozojnë si liderët e G7-ës
12/06 14:58
Top News – 16 minuta ovacione/ Lamtumira e shtyrë nga pandemia e balerinës italiane – Pa komnet
12/06 14:57