Top News – Varianti Delta pushton Moskën/ Kufizime të reja pas trefishimit të rasteve
18/06/2021 21:59

Infeksionet e reja të koronavirusit shënuan një rekord të ri të premten në Moskë, duke u trefishuar në vetëm disa javë për shkak të variantit Delta dhe duke detyruar kryeqytetin e Rusisë të mbyllë zonën e Euro Fan Zone. Një total prej 9,056 rastesh të reja u regjistruan në qytetin prej 12 milionë banorësh në 24 orët e fundit, dhe kryebashkiaku i Moskës Sergei Sobyanin tha se varianti shumë infektues Delta i identifikuar për herë të parë në Indi, përbën rreth 90 % të rasteve të reja. Shifra ishte 3,000 dy javë më parë dhe ky është një rekord i ri ditor që nga fillimi i pandemisë Covid-19 në fillim të vitit 2020, sipas statistikave zyrtare. Përballë një shpërthimi të shpejtë, Sobyanin, i cili ka hequr kufizime për gati një javë, tha se qyteti do të kufizonte tubimet dhe do të mbyllte zonën e tifozëve të Euro 2020 jashtë stadiumit Luzhniki. "Nuk doja ta bëja këtë, por duhet ta bëjmë," shkroi Sobyanin në faqen e tij të internetit. "Duke filluar nga sot, ne do të kufizojmë eventet masive në një maksimum prej 1,000 personash. Do ndalojmë përkohësisht të gjitha spektaklet masive dhe do të duhet të mbyllim sallat e vallëzimit dhe zonat e tifozëve", shkroi ai. Masa erdhi një ditë pasi Sobyanin paralajmëroi se qyteti po përballej me një valë të re infeksionesh, me gjasë për shkak të varianteve të reja Covid. "Tripshtë trefishuar, ekziston një dinamikë e madhe që nuk e kemi parë gjatë valëve të mëparshme," tha ai. Në një takim me restauratorët të enjten, kryetari i bashkisë tha se në vetëm pesë ditë, ishin zënë 13,000 shtretër spitalorë. Ai tha se numri total i shtretërve ka shkuar në 17,000, dhe së shpejti do të ketë mbi 20,000 të dedikuar për pacientët me koronavirus.

Top Channel/ Brezi i rrezikuar koralor i Australisë nuk merr mbrojtjen e UNESCO
23/07 22:37
Top Channel/ Zonja e parë Jill Biden vjen të takojë perandorin japonez Naruhito
23/07 22:36
Top Channel/ 10 vjet nga vdekja e kantautores britanike Amy Winehouse
23/07 22:36
Top News – Erdogan flet me vështirësi/ Dalin pamjet, dyshime për kancer dhe epileps
23/07 22:32
Top News – ‘Skanohet’ planeti Mars/ Shkencëtarët kan tani të dhëna të sakta
23/07 22:26
Top News – Shembet ura në Siberi/ Bllokohet hekurudha më e gjatë në botë
23/07 22:25
Top News – Tragjedi pranë ishullit grek/ Mbytet anija me emigrantët afër Kretës
23/07 22:23
Top News – Shpejtësia i bën gropën shqiptarit/ Kapet në makinë me 2 mln euro kokainë dhe një rumune
23/07 20:38
Top News – Italia sërish nën kufizime/ Qeveria merr masa të reja pas rritjes së infektimeve
23/07 20:36
Top Channel/ Infektohen edhe të vaksinuarit/ SHBA, autoritetet paralajmërojnë për Delta-n
23/07 20:32
Top Channel/Shfaqet variant ri në Angli/Vaksinat Pfizer & AstraZeneca të afta kundër variantit delta
23/07 19:30
Top News – ‘Delta më i ashpër se Covid-19’/ Drejtoresha amerikane ngre alarmin, kërkon vaksinim
23/07 18:02
Top Channel/ Hamburg, shpërthen revolta në aeroport-16 makina policie për të qetësuar shqiptarët!
23/07 15:52
Top Channel/ U mbrojt 9 muaj nga Covid, e përplas kamioni ditën që del nga shtëpia
23/07 15:36
Top Channel/ U lye me baltë gjatë përmbytjeve, pushohet nga puna gazetarja gjermane!
23/07 15:18
Top Channel/ Nisin Lojrat Olimpike të Tokios, ceremoni madhështore me stadiumin bosh!
23/07 15:05
Top Channel/ Tornadoja e rërës ndjek arbitrin në fushë, komentatori s`i beson syve!
23/07 14:48
Top Channel/ Furgoni bie nga 6 metra lartësi, dëshmitarët: “Shoferi po e lëvizte kokën cuditshëm”!
23/07 14:03
Top News-Të shtëna pranë Shtëpisë së Bardhë/ Plagosen 2 persona, alarmohen klientët e restorantit
23/07 13:59
Top Channel/ Një javë luftë me ariun, policia shpëton burrin e sfilitur!
23/07 13:57