Top News – Vaksina ruse Sputnik V/ Nis prodhimi në Serbi, do shpërndahet edhe në rajon
15/04/2021 12:05

Serbia bëhet vendi i parë në evropë që fillon prodhimin e vaksinës ruse Sputnik V. Vaksina do të prodhohet në institutin Torlak në Beograd dhe mundet që në një fazë të mëvonshme të eksportohet edhe në vende të tjera të rajonit. Moska njoftoi fillimin e prodhimit të vaksinës së saj Sputnik V në Serbi, vendi i parë evropian, jashtë rusisë dhe bjellorusisë që fillon prodhimin e saj. “Serbia është bërë vendi i parë në evropën jugore që prodhon Sputnik V” tha fondi rus për investimet direkte që mbështet financimin e vaksinës. Serbia tha se prodhimi do të fillojë më 20 maj. Presidenti serb, Aleksandar Vucic, pritet të vizitojë Institutin Torlak në Beograd, ku vaksina do të prodhohet. “Seria e parë e vaksinave Sputnik V u mbushën në institutin Torlak të mërkurën”, tha ministri serb i inovacionit Nenad Popovic në Tëitter. Serbia filloi vaksinimet e sputnik në fillim të janarit. “Shkalla e vaksinimit mund të rritet në mënyrë domethënëse falë lanchimit të prodhimit lokal”, tha shefi ekzekutiv i fondit rus të investimeve direkte Kirill Dmitriev në një deklaratë. Vaksina mund të eksportohet edhe në vende të tjera të rajonit në një fazë të mëtejshme – tha fondi. Rusia e regjistroi Sputnik V gushtin e kaluar para përfundimit të testeve klinike të fazës së tretë duke ndezur shqetësim mes ekspertëve për shkak të ritmeve të shpejta. Por më vonë, vlerësimet kanë qenë kryesisht pozitive me revistën mjekësore The Lancet që ka publikuar rezultate që tregojnë se ajo është e sigurt dhe më shumë se 90 për qind efikase. Vaksina tani ëhstë regjistruar për përdorim në disa dhjetëra vende.

Top News – Shqiptari me sjellje të çuditshme/ Itali, policia e prangos me 80 mijë euro
15/05 20:48
Top Channel/ Itali, qindra protestojnë në Romë në mbështetje të Palestinës – Pa koment
15/05 20:44
Top Channel/ Libani mban zi për të riun e vrarë nga zjarri izraelit në protestat kufitare – Pa koment
15/05 20:43
Top Channel/ Policia shpërndan me forcë demonstratën pro-palestineze në Paris – Pa koment
15/05 20:43
Top Channel/ Ushtarët në Liban ndalojnë demonstruesit të kalojnë kufirin me Izraelin – Pa koment
15/05 20:42
Top Channel/ Ushtria e Izraelit publikon video të sulmeve në qytetin e Gazës – Pa koment
15/05 20:42
Top Channel/ Gaza, avioni izraelit godet ndërtesën me zyrat e agjencive Associated Press, Al-Jazeera
15/05 20:41
Top Channel/ Izraeli shemb ndërtesën e zyrave mediatike të agjencive AP e Al Jazeera – Pa koment
15/05 20:41
Top News – Gjermania, gati për disa lehtësira/ Nisin me vaksinim masiv dhe në supermarkete
15/05 20:32
Top Channel/ Qëllohen zyrat e gazetarëve/ Gaza, 1 orë më parë ushtria izraelite dha urdhër evakuimi
15/05 19:36
Top News – Polumbarët amerikanë në detin Jon/ Në gjurmët e anijes që u godit nga britanikët
15/05 18:15
Top News – Raketat nuk kursejnë as mediat/ Shkatërrohen Al Jazeera dhe Associated Press
15/05 17:56
Top News – Ambasada shqiptare në rrezik sulmi/ Izrael, frikë e madhe nga raketat e Hamasit
15/05 17:55
Të Pasurit | Jack Ma | Miliarderi kinez që zemëroi partinë | Top News
15/05 17:15
Top Channel/ Sonda kineze zbret me sukses në sipërfaqen e planetit Mars
15/05 15:48
Top Channel/Izraeli futi në kurth Hamas, u fshehën në tunele dhe u vranë gjatë bombardimeve nga ajri
15/05 15:47
Top Channel/ Momenti kur raketa izraelite shemb godinën e “Al Jazeera” dhe “Associated Press”
15/05 15:10
Top Channel/ Macja ka vërtet shtatë shpirtra/ Hidhet nga kati i pestë dhe mbijeton
15/05 14:40
Top News – Apeli i OBSH për shtetet e pasura/ ‘Dhuroni vaksina për vendet e varfra’
15/05 13:46
Top News – Vijojnë sulmet e Izraelit në Gaza/ Hamasi kundërpërgjigjet me raketa
15/05 13:38