Top News – Vaksina e parë në botë! Rusia do ta miratojë më 10 gusht
29/07/2020 12:19

Rusia ka si qëllim të bëhet vendi i parë në botë që do të miratojë një vaksinë të koronavirusit, pas më pak se dy javësh, pavarësisht shqetësimeve për sigurinë dhe efektivitetin e saj dhe pavarësisht se vendi ka reduktuar afatet e zhvillimit të saj. Zyrtarë rusë thanë për CNN se po punojnë me objektiv datën 10 gusht, ose edhe më herët, për miratimin e vaksinës që është krijuar nga instituti Gamaleya në moskë. Vaksina do të miratohet për përdorim publik, me punonjësit e shëndetësisë që do ta marrin të parët. “Është një moment si ai i Sputnikut”, tha Kirill Dimitriev, shef i fondit sovran të shëndetësisë në rusi që edhe ka financuar kërkimet ruse për vaksinën duke iu referuar lançimit të suksesshëm të satelitit të parë në botë nga bashkimi sovjetik në 1957.

Top News – Franca dhe Gjermania kërcënojnë Rusinë / ’Çmim shumë të lartë nëse sulmon Ukrainën’
26/01 11:27
Top Channel/ Covidi i gjatë, “gjurma në antitrupa” tregon se kush rrezikohet më shumë
26/01 11:27
Top News – Bombarduesit Su-35 dhe 30 luftanije / Lojëra të mëdha lufte kudo, Rusia tregon ‘muskujt’
26/01 11:20
Top News-15 reaktorë bërthamorë, 30000 km gazsjellës/Sulm mbi Ukrainë, shkatërrim për gjithë Evropën
26/01 11:17
Top Channel/ Shoferi i autobusit shpallet fajtor për aksidentin në Bullgari
26/01 11:02
Top Channel/ Biden: SHBA mund të sanksionojë personalisht Putinin nëse Rusia pushton Ukrainën
26/01 10:58
Top News-Vdekja tragjike e shqiptarit në Itali/U përplas nga një makinë në vijat e bardha
26/01 10:18
Top Channel/ Mbërrijnë në Ukrainë armët e SHBA/ Kjo është ngarkesa e dytë e ndihmave
26/01 02:25
Top News-Bota në alarm për shkak të Omicron!/Kompania Pfizer teston një vaksinë për këtë variant
25/01 22:05
Top News- Ndryshojnë rregullat e BE/Sa doza duhen për të hyrë ne vendet e unionit
25/01 20:39
Top Channel/ Britania heq masat anticovid. Në aeroport nuk kërkohet më tampon dhe as karantinë
25/01 20:13
Top News-24 orët që ndajnë ‘paqen’ nga lufta!/Udhëheqësit e Ukrainës përpiqen të qetësojnë vendin
25/01 19:15
Top News-BA 2, një variant i ri koronavirusi/Deri tani është shfaqur në 40 vende të botës
25/01 18:59
Top Channel/ Emigrantët vdesin të ngrirë në brigjet e Italisë, i kapi acari në mes të detit!
25/01 17:58
Top Channel/ F35 amerikan rrëzohet në Detin e Kinës Jugore, Pekini dërgoi bombarduesit!
25/01 17:53
Top News-Vladimir Putin ka në dorë Evropën/Çfarë ndodh nëse Rusia ndërpret furnizimin me gaz
25/01 17:39
Top News- Diplomatët shqiptarë në 4 shtete/ Pezullojnë punën, shkak moti dhe koronavirusi
25/01 15:53
Top News- Arrestohet shqiptari pozitiv me Covid/ Itali, del nga shtëpia për të shitur kokainë
25/01 15:42
Top Channel/Izraelitët krijojnë super dronin: Pushkë automatike e snajper, godet cdo gjë që lëviz!
25/01 15:06
Top News – Luftanijet nën kontrollin e NATO-s / Sa trupa amerikane qëndrojnë aktualisht në Evropë?
25/01 14:57