Top News – Vaksina e oksfordit/ Vdes vullnetari i testuar në Brazil
21/10/2020 21:35

Autoriteti I shëndetësisë në Brazil, Anvisa njoftoi se një nga vullnetarët pjesëmarrës në testet klinike të vaksinës kundër Covid 19 së krijuar nga kompania Astra Zeneca dhe Universiteti I Oksfordit ka ndërruar jetë, dhe shtoi se informacionet I kishte marrë nga një hetim I nisur mbi ngjarjen. Lajmin e përcjell Reuters, I cili citon të njëjtin rregullator të pohojë se pavarësisht kësaj ngjarjeje, testimi vaksinës do të vazhdojë. Detaje të tjera nuk u ofruan, e për këtë citohet konfidencialiteti mjekësor I personave të përfshirë në testime. Universiteti Federal I Sao Paulos, I cili ka ndihmuar në koordinimin e fazës së tretë të provave klinike në vend, tha vetëm se vullnetari ishte braziljan. Faza e tretë e testimeve të AstraZenecës u ndërpre përkohësisht në fillim të shtatorit pasi njëri prej pjesëmarrësve ne studim në Mbretërinë e Bashkuar, shfaqi probleme në shtyllën kurrizore. Që prej atëherë megjithatë, testimit kanë rinisur edhe në Angli e në Brazil, ndërsa në SHBA, ende jo. Pamjet: AFP

Top News – Blinken, sekretar shteti/ Biden fillon emerimet, kthen Kerry
23/11 23:23
Top News – American music awards/ Shkëlqen sërish Jennifer Lopez
23/11 23:20
Top News – Italia nuk qetësohet/ 630 viktima, 22 930 të infektuar
23/11 23:19
Top News – Kujdes lirinë e shtypit/ Brukseli paralajmeron Francën
23/11 18:45
Top News – Armiku i armikut tim../ Netaniahu në Arabine Saudite
23/11 18:45
Top News -Arrestohet “Skënderbeu” i drogës/Itali, siciliani identifikohej me emrin e heroit shqiptar
23/11 15:35
Top News – Punonjësit me Covid-19/ Plas kaosi në aeroportin e Shanghai-t
23/11 14:58
Top News – SHBA, miratohet urgjent ilaçi i ri/ “Mrekulli” me antitrupa
23/11 12:25
Top News – SHBA, vdekjet nga Covid-i/ Qindra trupa në kamionë frigoriferikë
23/11 12:24
Top News – Festa në mes të pandemisë/ Anglia lejon takimet familjare
23/11 12:12
Top News – Sekretari i ri i shtetit/SHBA, diplomati që do `zhbëjë` Trump
23/11 12:01
Top News – OBSH jep alarmin: Prisni valën e tretë të Covid-19!
23/11 11:38
Top News – Në samitin e G20-ës/ Merkel ngre shqetësime për vaksinën
23/11 11:28
Top News – Del më në fund rezultati/ Vaksina e Oksfordit, mbrojtje 70%
23/11 11:27
Top News – Kusht i presidentit turk/ Turqia në BE, të mbahen premtimet!
22/11 20:58
Top News – 28.337 raste me covid/ Itali, 6000 raste më pak në 24 orë
22/11 20:58
Top News – Spray anti-covid/ Australi, qeveria financon kurën
22/11 17:33
Top News – Protesta në Bjellorusi/ Mijëra në shesh kundër Lukashenkos
22/11 17:01
Top News – Twitter e Facebook/ Përgatiten për tranzicionin…
22/11 17:01
Top News – Trump JR në izolim/ ’Do të pastroj armët e mia’
22/11 17:01