Top News – Vaksina e covid-19/SHBA, kërcënohet nga obeziteti
05/08/2020 15:02

Për një botë të gjunjëzuar nga koronavirusi, shpëtimi shihet tek një vaksinë. Por, në shba, ku të paktën 4.6 milionë njerëz janë infektuar dhe rreth 155 mijë kanë humbur jetën, premtimi i një vaksine dëmtohet nga një epidemi tjetër që i ka parapriri covid 19; obeziteti. Shkencëtarët e dijnë se vaksinat e krijuara për të mbrojtur publikun nga gripi, hepatiti B, tetanozi etj, mund të jenë më pak efektive tek të rritur obezë se sa në popullatën e përgjithshme, duke i lënë ata më vulnerabël ndaj infeksioneve dhe sëmundjeve. Dhe ka pak arsye për të besuar, thonë kërkuesit, që me vaksinat e covid 19 do të jetë ndryshe. A do të kemi një vaksinë vitin e ardhshëm të përshtatur edhe për obezët? Nuk ka gjasa për këtë, thonë ekspertët. Por a do të funksionojë vaksina e miratuar tek obezët. Parashikimi i ekspertëve është ‘jo’.

Top News – Luftoi fort/ Modelja e njohur humbet fëmijën
01/10 13:49
Top News – Roli që i ndryshoi jetën/ Julia Roberts- ishte për një tjetër
01/10 13:46
Top News – Bosnje, vriten emigrantet/ Afganët sulmojnë Pakistanezët
01/10 13:36
Top News – Dita ndërkombëtare e kafes, bota kremton 1 tetorin
01/10 13:30
Top News – Gjenden super-antitrupat, bllokojnë sulmin e koronavirusit
01/10 12:25
Top News – Nagorno Karabak, Rusia: Uluni e bisedoni, përndryshe…
01/10 11:48
Top News – Navalny: Putin qëndron pas helmimit tim
01/10 11:31
Top News – Fyerjet mes Trump e Biden/ Ndryshojnë rregullat e debatit
01/10 11:12
Top News – Vrasësi i Twitterit/ `Viktimat ma dhanë lejen vetë`!
01/10 11:07
Top News – Luftë deri në fund/ Premtimi i liderit të Azerbajxhanit
30/09 22:12
Top News – Qeveria në Çeki/ Rikthen gjëndjen e jashtëzakonshme
30/09 21:59
Top News – Taksia fluturuese/ Prezantohet në Paris ‘volocity’
30/09 21:55
Top News – Debati Trump-Biden/ Pas kandidateve përplasen sondazhet
30/09 20:07
Top News – BB, 12 mld usd/ Vaksina në vendet e varfra
30/09 19:17
Top News – Tronditet Parisi/ Avioni kalon barrierën e zërit
30/09 19:14
Top News – Vendimi i Gjenevës/ Paga minimale mujore 4 mijë euro
30/09 19:12
Top News – Ajrim vs koronavirusit/ Formula e qeverisë Gjermane
30/09 19:04
Top News – Pompeo zemëron Papën/ ’Trego kurajo përballe Kinës’
30/09 19:01
Top News – 493 ditë pas zgjedhjeve/ Belgjika me kryeministër të ri
30/09 19:00
Top News – Ekzekutivit Hungarez/ Twitter i mbyll befas llogarinë
30/09 18:13