Top News – Vaksina e ardhshme/ Në duart e vendeve të pasura
17/09/2020 19:11

Më shumë se gjysma e dozave të premtuara të vaksinave të koronavirusit janë gllabëruar tashmë nga vendet e pasura – thotë Oxfam. Organizata ndërkombëtare e bamirësisë thotë se studimi i saj i marrëveshjeve të nënshkruara aktualisht nga kompanitë e ilaceve dhe prodhuesit për furnizimin me vaksina në një fazë të avancuar kërkimore, tregon se 51 për qind janë blerë nga vende që përfaqësojnë vetëm 13 për qind të popullatës së botës. Oxfam dhe organizata të tjera kërkojnë një ndalje të praktikave të korporatave në mënyrë që një vaksinë e popullit të jetë e disponueshme për të gjithë. Përfundimet e saj, koincidojnë me takimin e ministrave të shëndetësisë dhe finanacave të G20, për të diskutuar mbi pandeminë globale. Oxfam po ashtu paralajmëron se edhe nëse të pesë vaksinat kryesore të mundshme do të kenë sukses, 61 për qind e popullatës së botës nuk do të ketë një vaksinë të paktën deri në 2022. Ajo pretendon se një prodhues kryesor synon të fitojë dhe ia ka premtuar të gjitha furnizimet e tij vendeve të pasura pavarësisht se ka marrë më shumë se 2 miliardë euro subvencionime me para publike. Edhe pse një kompani tjetër ka premtuar dy të tretat e dozave për vendet në zhvillim, rezervat mund të arrijnë tek më pak se katër në cdo dhjetë banorë të thjeshtë të botës. OBSH dhe Bashkimi Evropian kanë mbështetur iniciativën COVAX, që punon për akses të drejtë të të gjithë botës në vaksinat e koronavirusit. Në gusht, OBSH tha se 172 vende dhe prodhues vaksinash janë angazhuar në proces.

Top News – 138 infektime të reja/ Rikthehet sëmundja në Kinë, por…
26/10 12:51
Top News – Shefi i stafit me Covid, por Mike Pence nuk izolohet
26/10 12:07
Top News – Vaksina për Babagjyshin/ Washington-i heq dorë nga plani
26/10 12:07
Top News – Katër vjet pas tërmetit të frikshëm/ Në Amatrice, ende s’ka kompensim
26/10 12:06
Top News – Gjermania ul euforinë! Vaksinimi do të kërkojë vite
26/10 11:44
Top News – Pas Italisë e Spanjës/ E gjithë Evropa më pranë karantinës!
26/10 11:35
Top News – Ç’armatimi bërthamor/ Hyn në fuqi marrëveshja e re
25/10 16:26
Top News – Sulm në Afganistan/ Vritet drejtuesi i Al Kaedës
25/10 16:18
Top News – Situata në Bjellorusi/ Pompeo bisedon me Lukashenkon
25/10 15:59
Top News – Covid, rekord në Evrope/ Italia dhe Spanja masa ekstreme
25/10 15:58
Top News – Zvicër, rregullorja e re/ Pleqtë nuk shtrohen në rast fluksi
25/10 15:44
Top News – Presidenti i samsungut/ Ndahet nga jeta ‘gjigandi’ i grupit
25/10 15:30
Top News – Infektimet me covid/ SHBA shënon një rekord të ri
25/10 15:24
Top News – Ndryshimi i orës/ Si të ruajmë pozitivitetin…
25/10 15:21
Top News – Kundër masave anti-covid/ Itali, përleshje me policinë
25/10 13:35
Top News – Erdogan kundër Macron/ Franca tërheq ambasadorin
25/10 13:32
Top News – Trump-Biden ndezin fushatën/ Pak ditë para zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit në SHBA
25/10 12:36
Top News – Greqia shton masat/ Rriten infektimet e reja
25/10 12:16
Top News – Rekord infektimesh në Europë/ Masa të reja kufizuese në të gjithë kontinentin
25/10 12:14
Top News – Parashikimi i shkencëtarëve/ Ja ç`ndodh pas covid 19!
24/10 18:53