Top News – Vaksina anti-covid/ Suedia-jo nën moshën 18 vjeç
22/09/2020 16:46

Qeveria suedeze, nuk do ti rekomandojë një vaksinë të ardhshme kundër koronavirusit, asnjë personi nën moshën 18 vjec, pasi ajo vazhdon të besojë se fëmijët e transmetojnë virusin vetëm në mënyrë të kufizuar. Sipas zyrtarëve suedezë, vaksinimi i popullatës në vend mund të nisë që në tre mujorin e parë të 2021. Suedia ka nënshkruar një marrëveshje për blerjen e miliona dozave të vaksinës së astra zeneca-s për vitin e ardhshëm dhe ka marrëveshje në diskutim edhe për gjashtë vaksina të tjera. Për momentin, asnjë vaksinë nuk është e gatshme të përdoret nga publiku i përgjithshëm dhe nuk dihet ende se cila vaksinë do të jetë gati e para, sa efektive do të jetë secila dhe sa doza do të nevojiten për një person. Zyrtarët suedezë thonë se kanë blerë më shumë vaksina nga sa kanë nevojë, por kjo nuk është dicka e keqe pasi tepricat mund ti shiten vendeve të tjera. Sidoqoftë, prioritet për vaksinimin do të kenë personat mbi moshën 70 vjec si edhe stafi i sektorit të mjeksisë dhe kujdesit. Por fëmijët nuk kanë nevojë për vaksinën, të paktën jo fillimisht. Kjo sepse vaksina, sipas zyrtarëve, ka si qëllim të krijojë mbrojtje për njerëzit që kanë nevojë shtesë për mbrojtje. Dhe fëmijët nuk hyjnë në këtë kategori.

Top News – Të moshuarit e izoluar/ Suedia i rikthen në shoqëri
22/10 22:35
Top News – Thyen rekordin/ Makina më e shpejtë në botë
22/10 22:17
Top News – I druhen infektimit/ Italianët nuk përdorin kartmonedhat
22/10 21:58
Top News – Gjermani, frika e covid/ `Shpërthen` shitja e dezinfektuesve
22/10 21:56
Top News – BE sanksionon dy ruse/ Sulmi kibernetik ndaj Bundestagut
22/10 21:52
Top News – Vendoset ora policore/ Në Athinë dhe qytete të tjera greke
22/10 20:56
Top News – Shifra rekord nga covid/ Gjermani, Francë dhe Spanjë
22/10 18:31
Top News – Opozita Bjelloruse/ Ndërohet me çmimin Sakharov
22/10 18:15
Top News – Dialogu në Bruksel/ Be nuk e di kur do vazhdojë
22/10 15:12
Top News – Filmi i ri i Boratit/ Vë në siklet Rudy Giulianin
22/10 14:57
Top News – ‘Pasaportat e arta’/ BE, hetim për Qipron e Maltën
22/10 14:54
Top News – Parodia e Monet/ Vepra e Banskyt, shitje rekord
22/10 13:07
Top News – Franca pason Spanjën/ Më shumë se 1 milionë infektime
22/10 13:02
Top News – Berlini i gatshëm të angazhojë ushtarë në ndihma për COVID19
22/10 13:01
Top News – Tesla e Elon Musk/ Raporton fitime rekord
22/10 13:00
Top News – U nisën mes pandemisë, kthehen në tokë astronautët
22/10 12:51
Top News – Ecuria e pandemisë/ SHBA, situatë shumë kritike
22/10 12:47
Top News – Zyrtarët amerikanë/ Rusia e Irani ndërhynë në zgjedhje
22/10 12:45
Top News – Takimi me Asteroidin/ Nasa publikon pamjet e rralla
22/10 12:36
Top News – Trump dhe Obama/ Përballen në distancë në fushatë
22/10 12:31