Top News/ Ushtria izraelite gjen trupat e tre pengjeve: U vranë nga Hamas
18/05/2024 08:30

Ushtria izraelite njoftoi se gjeti trupat e pajetë të tre pengjeve të marra nga Hamas. Trupat I përkisnin Shani Louk, Amit Buskila dhe Itzhak Gelerenter eshtrat e të cilëve iu kthyen familjarëe për t’I përcjellë drejt banesës së gfundit, sipas mediave lokale, tre pengjet e pajetë u gjetën në një nga tunelet e Hamasit. Kryeministri Benjamin Netanyahu tha se të gjithë pengjet do të kthehen pran ëfamiljarëve të tyre, qoftë të gjallët ashtu dhe të vdekurit. Ushtria sqaroi, kjo bauzar dhe në dëshmnitë e dhëna nga të arerstuarit në Gaza, se pengjet ishin ekzekutuar pranë një kryqëzimi në afërsi të masakrës së festivalit Nova në jug të Izraelit dhe më pas trupat e tyre të pajetë u dërguan drejt Gazës. Sipas një marrëveshjeje të rënë dakord në nëntor, Hamasi liroi 105 pengje në këmbim të një armëpushimi njëjavor ndërs Iraeli nxorri nga burgjet rreth 240 të burgosur palestinezë. Nuk është e qartë se sa prej pengejve janë ende gjallë. Ndërkohë grupi militant tha se robrërit do të kthehen vetëm pas një tjetër marrëvehsje që do të sillte lirimin e palestiemnzëve nga burjget izraelite.

Top News/ SHBA ‘në alarm’/ Koreja e Veriut paralajmëron luftë të re botërore
24/06 17:42
Top Channel/ Dy kandidatët më të moshuar president në SHBA, çfarë pritet nga debati Biden-Trump?
24/06 15:34
Top Channel/ BE “godet” sërish Rusinë: Paketë e re sanksionesh, në shënjestër gazi!
24/06 15:10
Top News/ BE ndëshkon sërish Rusinë/ Në shënjestër energjia, financa dhe tregtia e Moskës
24/06 14:54
Top Channel/ Zjarr në fabrikën e baterive, 22 të vdekur në Kore të Jugut- Shpërthyen gjatë paketimit
24/06 14:49
Top News/ Telashe shtesë për Boeing. Prokurorët amerikanë këshillojnë ndjekje penale
24/06 14:28
Top Channel/ 83% e viktimave ishin të paautorizuar për të kryer Haxhin! 1,301 të vdekur në Arabi
24/06 14:10
Top Channel/ Rriten rastet e kancerit në organet gjenitale në Brazil! Sa i prekur është Shqipëria
24/06 14:08
Top News/ ‘Lufta nuk ka mbaruar’/ Netanyahu: Nuk ka marrëveshje të plotë armëpushimi
24/06 13:53
Top News/ Mbi 20 të vdekur, disa të plagosur. Shpërthen fabrika e baterive në Korenë e Jugut
24/06 12:44
Top News/ Franca në prag trazirash/ Zgjedhjet e parakohshme, rrezik për përplasje sociale
24/06 12:44
Top News/ Lufta për makinat elektrike. BE-Kinë nisin bisedimet, Pekini kërkon heqjen e tarifave
24/06 12:27
Top Channel/ Sulm i trefishtë në Rusi, vritet prifti e disa policë: Goditet kisha dhe sinagoga!
24/06 12:24
Top News/ Mbi 1300 viktima në Haxh. Temperaturat e larta gjatë pelegrinazhit të shenjtë
24/06 12:09
Top News/ Vriten 15 policë e disa qytetarë. Masakër në Rusi, sulmohen kisha e sinagoga
24/06 11:50
Top Channel/ Netanyahu nuk pranon armëpushim të plotë: Jo ujdi që i jep fund luftës në Gaza!
24/06 11:32
Top Channel/ Franca në rrezik për dhunë, jepet alarmi: Trazira civile për shkak të zgjedhjeve
24/06 11:31
Top News/ ‘SHBA përgjegjëse për sulmet e Ukrainës’, Moska reagon për armët
24/06 11:28
Top News/ Gjysma e fëmijëve shqiptarë të kequshqyer/ Raporti i Unicef, lëmë pas vetëm Taxhikistanin
24/06 11:22
Top Channel/ Gjermani, edhe CSU “kundër”: Ukrainasit e papunë, të kthehen mbrapsht!
24/06 11:15