Top News – Ushtarët kinezë e indianë/ Përplasje e re në kufirin e polemizuar
25/01/2021 15:47

Trupat kineze dhe ato indiane janë përplasur sërish në një zonë kufitare të polemizuar, me të lënduar nga të dyja palët. Sipas mediave indiane, përplasja ndodhi në veri të Sikkim, të mërkurën e shkuar. Ushtria indiane tha se kishte patur një incident jo të madh që ishte zgjidhur tashmë. Tensionet janë të larta në kufirin më të polemizuar në botë. Të dyja palët pretendojnë zona të gjera të territorit. Të paktën 20 ushtarë indianë humbën jetën në një përplasje në zonën e Ladakh në qershorin e shkuar. Përplasja më e fundit, u regjistrua në sikkim, një shtet indian mes butanit dhe nepalit, rreth 2500 kilometra në lindje të zonës. Një patrullë kineze u përpoq të hynte në territorin indian dhe u zbraps, thanë zyrtarët. Një deklaratë e ushtrisë indiane e minimizonte incidentin duke thënë se kishte patur një përballje të vogël në zonë e cila ishte zgjidhur më pas nga komandantët lokalë. Ndërkohë që burimet, thanë për mediat se të dyja palët kishin sjellë përforcime në zonë pas përplasjes, por se nuk kishte shkëmbime të shtënash dhe situata ishte nën kontroll. Kina dhe India edhe luftuan me njëra tjetrën për këtë zonë kufitare në 1962, kur humbëse doli india.

Top News – `Një akt prej frikacakësh`/ Siria fshikullon shba për sulmin në iran
26/02 22:54
Top News – `Po më shkatërronin nervat..`/ Princi Harry tregon arsyen e largimit nga anglia
26/02 22:37
Top News – Alarm i kuq për planetin/ Ekspertët e OKB-së, po shkojmë drejt `katastrofës`
26/02 22:35
Entuziastët francezë shënojnë 40-vjetorin e trenave të shpejtësisë së lartë TGV – Pa koment
26/02 22:22
Palestinezët kujtojnë masakrën 1994 në xhaminë Ibrahimi, kërkojnë fund të kolonive të reja izraelite
26/02 22:21
Banorët mblidhen para shkollës ku u rrëmbyen 300 vajza adoleshente në Nigeri – Pa koment
26/02 22:20
Presidenti Biden dhe Zonja e Parë mbërrijnë në zonat e dëmtuara nga stuhia në Texas – Pa koment
26/02 22:19
Zhytës vullnetarë në Gaza kërkojnë për marinarët e zhdukur egjiptianë pas stuhisë – Pa koment
26/02 22:18
Bregu u Fildishtë merr dërgesën e parë të vaksinave falas nga mekanizmi global Covax – Pa koment
26/02 22:17
Top News – Amerika `lëshon` bombën/ Vrasjen e Khashoggi-it e urdhëroi princi saudit
26/02 22:15
Top News – Vaksinat kineze në Ballkan/ Ekspertët, përpjekje për të shtuar influencën
26/02 22:14
Top News – Protesta masive në Shkup/ Jo pazareve politike në kurriz të shqiptarëve
26/02 22:13
Top News – UFO në New Mexico/ Piloti i american airlines ndesh objektin alien
26/02 22:13
Përleshje mes bandave në Athinë, plagoset shqiptari/ PAMJET EKSKLUZIVE të policisë në aksion
26/02 22:08
Republikanët mblidhen në Florida/ Pritet që të flasë edhe ish presidenti Donald Trump
26/02 20:17
Top News – Merkel refuzon vaksinën/ Nuk pranon të marrë dozën e Astrazeneca-s
26/02 20:02
Top News – Goditja e radhës për rusët/ SHBA e BE, Krimea nuk është e juaja por e Ukrainës
26/02 18:39
Top News – Samiti i BE-së për imunizimin/ Blloku do japë para për vaksinat kundër mutacioneve
26/02 18:38
Top News – SHBA, përkrahësit e Trumpit/ Shefja e policisë, duan të hedhin në erë Capitol-in
26/02 18:37
Top News – Turizmi i aventurës në rajon/ ‘Ski Touring’ përmes ‘Via Dinarica’
26/02 18:15