Top News – Uraganë edhe në hapësirë/ Fenomeni fiksohet nga satelitët mbi polin e veriut
05/03/2021 14:31

Për të parën herë, një fenomen astrologjik i quajtur Uragan hapësinor është pikasur në atmosferën e sipërme të tokës, disa qindra kilometra mbi polin e veriut. Për sa i takon formimit, një uragan hapësinor ka shumë ngjashmëri me uraganët që ne kemi parë në tokë. Ata janë një masë energjie që vërtitet përreth, por që në vend që të lëshojnë ujë në formë shiu, lëshojnë elektrone. Në një deklaratë të universitetit të Readingut, profesori Mike Lockwood, shkencëtar i hapësirës, thotë: Deri më tani, nuk ishim të sigurt që uraganët hapësinor ekzistonin, ndaj vërtetimi i tyre me një provë të tillë, është diçka e pabesueshme. Zbulimi është kaq domethënës për shkak se ka ndodhur në atmosferën e sipërme, duke provuar që uraganët dhe elementë të tjerë të motit ekstrem që ne përjetojmë në tokë, nuk janë ekskluzivitet i sistemit tonë diellor. Uraganët janë parë edhe në atmosferën e ulët të Marsit, Jupiterit dhe Saturnit po ashtu. Ata ndodhin pranë sipërfaqes së planetit- psh, uraganët në tokë zakonisht krijohen mbi pjesë të ngrohta uji. Kur ajri i lagësht ngjitet lart, ai krijon një fushë presioni të ulët pranë sipërfaqes që thith ajrin përreth duke shkaktuar erëra të forta dhe shira të rrëmbyeshëm. Por ekzistenca e uraganëve hapësinorë, në atmosferën e sipërme të një planeti, nuk ishte konfirmuar më parë.

Top News – Çfarë zhgënjimi ! Makinat e së ardhmes Tesla, larg pritshmërive
11/04 19:38
Top News – Itali, masakër me 4 të vrarë/ Autori i tragjedisë një pensionist në Torino
11/04 17:18
Top News – Draghi e quajti diktator / Erdogan “ngrin”blerjen e 10 helikopterëve italianë
11/04 16:46
Top News – Të shtëna armësh në Hawai/ Futet në izolim resorti luksoz
11/04 16:46
Top News – Pandemia godet Moskën/ Mbyllet perandoria ushqimore pas 120 vitesh
11/04 16:45
Top News – Erdogan shkakton ‘stuhi mbi Bosfor’/ Sinjalizon heqjen e traktatit të paqes në rajon
11/04 14:37
Top News – Itali, masakër me 4 të vrarë/ Autori i tragjedisë një pensionist në Torino
11/04 14:35
Top News – Covid, Gjermania si qilim me arna!/ “Frena e ermergjencës’ duhet të ishte më shpejt
11/04 13:41
Top News – India, vendi më ‘i shpejtë’ në botë/ Arrin 100 milionë vaksinime në kohë rekord
11/04 12:23
Top News – Kinë, përmbytet miniera e qymyrit/ 21 punëtorë bllokohen 1200 m nën tokë
11/04 12:22
Top News – Vullkani i Shën Vincentit/ Ishulli zgjohet nën hi dhe aromë sulfuri
10/04 22:54
Statuja e re e Krishtit merr formë në Rio Grande do Sul në jug të Brazilit – Pa koment
10/04 22:43
Tigrat e bardhë largohen nga kopshti i Argjentinës drejt rezervatit në SHBA – Pa koment
10/04 22:42
Marina britanike qëllon në homazhet ushtarake për Princin Philip – Pa koment
10/04 22:39
Tjetër balenë e vdekur del në brigjet e Bangladesh ne Oqeanin Indian – Pa koment
10/04 22:38
Restaurimi rikthen lavdinë në kupolat e Kalasë së Versajës – Pa koment
10/04 22:37
Pamje te rezidencave mbretërore britanike një ditë pas vdekjes së Prince Philip – Pa koment
10/04 22:31
Të shtënat me topa në Edinburgh të Skocisë, si homazh për vdekjen e Princ Philip – Pa koment
10/04 22:30
Top News – Ndërroi jetë në moshën 99-vjeçare/ Zbulohet dëshira e fundit e princit Philip
10/04 20:29
Top News – Më 17 prill, lamtumira e fundit/ Të shtëna topash e nderime për princin Philip
10/04 20:19