Top News – `Ule vrullin me Ukrainën`/ Merkel merr në telefon Putinin
08/04/2021 20:50

Rritja e tensioneve në Ukrainën lindore ishte tema kryesore e bisedës telefonike që kancelarja gjermane, Angela Merkel zhvilloi me presidentin rus Vladimir Putin. Javët e fundit, janë shtuar ndjeshëm përplasjet mes separatistëve pro-Rusisë dhe forcave të Kievit. Frikën për një përshkallëzim të mundshëm të konfliktit e ka nxitur edhe një shtim i forcave ushtarake ruse në kufi me Ukrainën. "Presidenti i Rusisë dhe kancelarja gjermane shprehën shqetësim rreth përshkallëzimit të tensioneve në juglindje të Ukrainës. Putin foli për veprimet provokuese të Kievit, i cili kohët e fundit e ka përkeqësuar me qëllim situatën në vijën e frontit", tha Kremlini në një deklaratë. Më herët presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, udhëtoi për në lindje të vendit, e përsëriti thirrjet drejtuar aleatëve perëndimorë për mbështetje. Konflikti shpërtheu në 2014, pasi Moska aneksoi gadishullin e Krimesë. Nga konflikti janë vrarë më shumë se 13.000 persona. Kievi dhe Perëndimi akuzojnë Rusinë se i mbështet separatistët me armatim dhe trupa, ndërsa Moska vetë i mohon të tilla pretendime.

Top News – Prag konflikti në Europë/ Rusia kërcënon Ukrainën me ndërhyrje ushtarake
10/04 14:15
Top News – OBSH paralajmëron/ ‘Jo’ imunizimit me dy vaksina të ndryshme
10/04 11:56
Top News- Pfizer/ Biontech bën kërkesë/ Vaksina jonë të përdoret dhe tek fëmijët
10/04 10:59
Top News – Programi Artemis i NASA-s/ Për herë të parë, në hënë një njeri me ngjyrë
10/04 10:59
Top News – Asteroidi gjigand i afrohet planetit/ Do të kalojë përmes Tokës dhe Hënës
10/04 01:23
Top News – OBSH, shpërndarja e vaksinave/ Vazhdon të ketë një çekuilibër tronditë
09/04 22:22
Tre astronautët mbërrijnë në stacionin hapësinor, në fluturimin në nder të Gagarin – Pa koment
09/04 21:24
Shpërthim madhor vullkani në ishullin e Karaibeve, Saint Vincent – Pa koment
09/04 21:23
Ngrihet memoriali për të ndjerin Prince Phillip në qendër të Londrës – Pa koment
09/04 21:22
Ngrica e prillit mund të shkatërrojë prodhimin e vreshtave të verës në Francë – Pa koment
09/04 21:21
Arkeologët egjiptianë zbulojnë ‘qytetin e artë të humbur’ të varrosur nga rëra – Pa koment
09/04 21:20
Astronautët ankorohen në stacionin hapësinor pas fluturimit ceremonial nga toka – Pa koment
09/04 21:19
Top News – Borell, kërkesë të hapur/ Jo më zvarritje, të nisë dialogu Kosovë-Serbi
09/04 21:16
Nisma e Biden për armët/ Masa për të frenuar dhunën në masë, gjakderdhjen dhe vetëvrasjet
09/04 20:14
Top News – Trendi i pandemisë/ Bien infektimet dhe më pak vdekje
09/04 20:07
Ndahet nga jeta princi Filip/ Bashkëshorti i mbretëreshës së Anglisë ishte 99 vjeç
09/04 19:55
Top News – Facebook-u, ‘më pak politik’/ Kompania më e kujdesshme tek përmbajtjet
09/04 18:58
Top News – Evakuohen mijëra banorë/ Pritet të shpërthejë vullkani
09/04 18:56
Top News – Fati i Princeshës së Dubait/ Prej dy muajsh asnjë gjurmë, OKB-ja e shqetësuar
09/04 18:24
Top News – Gazetarët në zi… Mediat ndalojnë transmetimet ditore të lajmeve
09/04 18:23