Top News/ Ukraina teston ‘vrasësin e dronëve’ / I rrëzon nga kilometra larg me valë elektronike
30/05/2024 14:33

Ukraina ka filluar testimin e një arme të re që është quajtur vrasësja e dronëve, me teknologji të lartë, që mund të rrëzojë kamikazët e putinit duke përdorur valë elektronike. Aftësia e tyre për të goditur objektivat fluturuese ruse nga një distancë mbresëlënëse prej tre kilometrash mund t'i bëjë armët e reja mbrojtëse Kvertus AD KVS G-6 një pasuri me vlerë të madhe për Ukrainën. Arma anti-dronë është projektuar dhe ndërtuar nga Kvertus me qëllimin specifik për të rrëzuar dronët kamikaze. Dhe kjo është një lloj përgjigjeje për sulmet intensive të Rusisë mbi qytetet ukrainase, me dronë kamikazë. Arma e re funksionon njësoj si një armë e zakonshme pasi personi që kontrollon armën mund të qëllojë pasi të ketë zbuluar një dron në qiell dhe me prekjen e thjeshtë të një butoni arma është gati për të vepruar. Arma me rreze të gjatë veprimi është në gjendje të arrijë dronët, disa kilometra larg, për shkak të shënjestrës dhe antenave të përforcuara me të cilat është pajisur. Ajo peshon vetëm 7 kg dhe ka një fuqi prej 100 vatësh. Ajo mund të përdorë sinjal radio për të ndërprerë kontrollin e dronit rus përpara se ai të çaktivizohet nga distanca duke e bërë atë që të rrëzohet në tokë. Një armë e tillë, sipas raporteve kushton më shumë se 10 mijë dollarë dhe deri më tani janë prodhuar 80 të tilla.

Top News/ Import rekord i energjisë elektrike / Ukraina ‘në hall’, dëme të mëdha në infrastrukturë
14/06 13:51
Top News/ Euro 2024, 1 mld dollarë Gjermanisë / Ja sa do të fitojë vendi pritës i kompeticionit
14/06 13:50
Top News/ SHBA ‘përplaset’ me Rusinë në Kubë / USS Helena përballë flotës ruse të ankoruar në Havana
14/06 13:44
Top News/ Putin niset drejt Koresë së Veriut / SHBA dhe Koreja e Jugut lëshojnë alarmin
14/06 13:35
Top News/ 4 avionë luftarakë rusë mbi Finlandë / Shkelin hapësirën ajrore të NATO-s, incident serioz
14/06 13:26
Top News/ Nuk pritet armëpushim në Gaza…Biden pesimist: Asnjë marrëveshje në të ardhmen e afërt
14/06 13:26
Top Channel/ G7 dritë jeshile: Ukraina 50 mld USD nga asetet ruse, Rusia sulmon me dronë!
14/06 12:21
Top Channel/ S`ka marrëveshje për Gazën? Biden “shuan shpresat”: Jo në të ardhmen e afërt!
14/06 12:20
Top Channel/ Gjermania “përplaset” me SHBA për Kosovën? Rohde i përgjigjet ambasadorit Hill!
14/06 12:19
Top Channel/ Gjermania rikthen shërbimin ushtarak? Cfarë e frikëson Berlinin!
14/06 12:18
Top Channel/ Trump “i pashqetësuar’ nga gjyqet, takohet me ligjvënës në Kapitol!
14/06 12:18
Top Channel/ Shqiptarët shtëpi bari në Greqi! Pesë të arrestuar nga aksioni i policisë së Athinës
14/06 12:14
Top News/ ‘Det’ besimtarësh në Mekë…Nis zyrtarisht pelegrinazhi i përvitshëm i Haxhit
14/06 12:07
Top News/ Gjermanët, në ushtri me detyrim / Pistorius prezanton modelin e ri, ja si do veprohet…!
14/06 12:04
Top Channel/ Po vjen fundi i botës? Lind bualli i bardhë, çfarë tregon profecia
14/06 12:02
Top News/ Furi dronësh ukrainas mbi Rusi / 87 kamikazë në Krime dhe pesë rajone të tjera ruse
14/06 11:55
Top News/ ‘Luftë në Detin e Kuq!’ Ushtria amerikane shkatërron anijet e rebelëve Huthi
14/06 11:49
Top News/ Shkeli rregullat e BE-së për azilin, Hungaria gjobitet me 200 milionë euro nga GJED
14/06 09:50
Top News/ SHBA nënshkruan marrëveshje me Ukrainën/ Biden dhe Zelensky krah për krah në Samitin e G7
14/06 09:36
Top News/ Ushtria izraelite bastisje në Bregun Perëndimor…përfshihet në shkëmbim zjarri
13/06 22:55