Top News – UEFA, jo ylberit në Allianz Arena/ Hungaria: E dëmshme përzierja e sportit me politikën
22/06/2021 18:53

Federata Evropiane e Futbollit, UEFA, hodhi poshtë një kërkesë të zyrtarëve gjermanë, që stadiumi i futbollit në Mynih, për ndeshjen e ardhshme midis Gjermanisë dhe Hungarisë, të ndriçohet me ngjyrat e ylberit. Këshilli Bashkiak i Mynihut kërkoi që Allianz Arena të ndriçohet me këto ngjyra për ndeshjen e 23 qershorit, për të promovuar diversitetin. Kërkesa u bë pasi Hungaria miratoi një ligj që ndalon diskutimet dhe shpërndarjen në shkolla të informacioneve që gjykohet se promovojnë homoseksualitetin dhe ndërrimin e gjinisë. "UEFA, me statutet e saj, është një organizatë neutrale në aspektin politik dhe fetar. Duke pasur parasysh kontekstin politik të kësaj kërkese specifike, një mesazh që ka në shënjestër një vendim të marrë nga Parlamenti hungarez, UEFA duhet ta refuzojë këtë kërkesë,” tha organi drejtues i futbollit evropian. UEFA sugjeroi data alternative gjatë turneut, për të ndërmarrë këtë veprim. Ministri i Jashtëm i Hungarisë, Peter Szijjarto, u tha gazetarëve të hënën se “përzierja e politikës dhe sportit” është “e dëmshme dhe e rrezikshme.”

Top Channel/ Astrazeneca e pranuar në 119 shtete, Sinovac përdoret në 30 vende
25/07 20:27
Top News-Nuk e mori seriozisht koronavirusin/Ndërron jetë amerikani që refuzoi të vaksinohej
25/07 19:59
Top News – Tajfuni godet Kinën Lindore/Vetëm pak ditë pas kaosit nga përmbytjet
25/07 18:55
Top News – Francezët vërsulën në protestë/Kundër vendimit për certifikatën e vaksinimit
25/07 18:55
Top News – ‘Joe Biden i paaftë për punë’/ Ish-mjeku i shtëpisë të bardhë deklarat të forta
25/07 17:36
Top News-Rikthehen përmbytjet në Belgjikë/ Autoritetet belge paralajmërojnë mot të keq
25/07 12:49
Top News – Serial killeri i lojërave flirtuese/Fotot provokuese të viktimave e daljet televizive
25/07 11:58
Top News-Rrëshqitje dheu në Indi/ Rritet bilanci, shkon në 136 numri i viktimave
25/07 11:04
Top News – Zjarre masive në Californi/ Digjen sipërfaqë të mëdha toke dhe shumë banesa
25/07 11:04
Top News – Varianti Delta në Australi/ Masat kufizuese, qytetarët ngrihen në protestë
25/07 11:03
Top Channel/ Shkëndija zjarri në bord, me një lëvizje fotografi shpëton avionin!
25/07 10:22
Top Channel/ Laguna në Argjentinë bëhet rozë për një arsye “të tmerrshme”!
25/07 09:22
Top Channel/ Las Vegasi “ndalon” barin: “Po na merr ujin, hiqeni”!
25/07 09:21
Top Channel/ Demonstratë në Romë kundër pasaportës së detyruar të vaksinës
24/07 21:04
Top Channel/ Përpjekje ajrore kundër zjarreve masive në Nevada, SHBA
24/07 21:04
Top Channel/ Përleshje dramatike në Paris kundër pasaportës së vaksinës
24/07 21:03
Top Channel/ Rusia dërgon 88 ton ndihma për Kubën me urdhër të Putin
24/07 21:02
Top News – Temperatura ndëshkuese… SHBA para një tjetër vale të nxehti
24/07 17:43
Top News – Miku i mirë në ditë të vështirë/ Rusia ndihmon Kubën pas protestave antiqeveritare
24/07 17:15
Top News – Rrufetë pas përvëlimit/ Shi, breshër dhe erë e fortë në Britani
24/07 17:14