Top News – Udhëzimet për festa/ Plan evropian për fundvitin
30/11/2020 11:59

Komisioni Evropian do të publikojë të mërkurën udhëzimet në prag të festave të fundvitit me objektivin e harmonizimit të masave mes vendeve dhe evitimit të valës së tretë të pandemisë. Në strategjinë e titulluar “Qëndroni të sigurt”, ka rekomandime për qeveritë se si duhet menaxhuar festa e krishtlindjes dhe e ndërrimit të viteve. Bëhet fjalë për udhëzime jo të detyrueshme por qe nga fillimi i pandemisë qeveritë i kanë kushtuar vëmendje këshillave të unionit. Parimi thelbësor është se duhet të ketë festime të ndryshme nga ato të zakonshme. Dhe në këtë skenar, sipas Brukselit, pushimet dimërore përfaqësojnë një rrezik dhe mund të transformohen në inkubatorin e një vale të tretë kovidi që unioni duhet absolutisht ta evitojë. Udhëzimet mund të pësojnë edhe ndryshime por për momentin parashikohet që komisioni do ti kërkojë vendeve një seri veprimesh për të evituar anulimin në pak ditë të progresit të siguruar në tre muaj sakrifica të mëdha. Komisioni do të kërkojë forcimin e masave kufizuese për të evituar tubimet në ambiente të mbyllura dhe kontaktet e afërta. Në rast të kundërt, parashikojnë ekspertët, në javën e parë të janarit shtrimet në spitale do të rriten në të gjithë Evropën. BE rekomandon kështu ndalimin e eventeve me shumë njerëz dhe parashikimin e rregullave të qarta edhe për takimet e ngushta sociale si numri i personave të lejuar në një vend dhe përdorimi i detyrueshëm i maskës. Qeveritë duhet të vendosin masa edhe për takimet në shtëpitë private dhe të inkurajojnë festimet e limituara. Komisioni do të kërkojë shprehimisht vendosjen e ndalim qarkullimit gjatë natës, për të evituar festimet në orët e vona ndërsa për ceremonitë fetare, Brukseli do të rekomandojë marrjen në konsideratë të hipotezës për evitimin e tyre. Meshat mund të zëvendësohen nga funksione online, në TV ose radio. Qeveritë që do të lejojnë meshat me besimtarë në kishë, duhet të sigurohen që të ruhet distanca. Mund të ndalohen edhe këngët e korit në kisha pasi ato mund të rrisin rrezikun e përhapjes së covidit dhe mbajtja e maskës edhe në meshë. BE dekurajon ndërkohë udhëtimet turistike ndërsa rekomandon edhe zgjatjen e pushimeve të dimrit për nxënësit e shkollave.

Top News – Një teatër, bunker, mobilje italiane/ Nga burgu, Navalny denoncon vilën sekrete të Putin
20/01 12:14
Top News – `Bomba` e Clinton dhe Pelosi/ Trump në telefon me Putin gjatë sulmit në Capitol
20/01 11:54
Top News – Lamtumira e Donald Trump: Bëmë atë për të cilën erdhëm!
20/01 11:32
Top News – Pfizer vonon vaksinat/ Italia, gati të ndërmarrë veprime ligjore
20/01 11:32
Top News – Në ditën e tij të fundit, Trump shpëton nga burgu ish këshilltarin
20/01 11:29
Top News – Dy operacione në tru e tragjedi personale/ Sot inaugurohet Presidenti më i vjetër në SHBA
20/01 10:08
Top News – Pfizer vonon vaksinat/ Italia detyrohet të rishohë planin e imunizmit
19/01 23:38
Top News – Pishinat e palestrat të mbyllura/ Bavarezët i kthehen notit në ujëra të acarta
19/01 22:17
Top News – Në orët e fundit në detyrë/ Pompeo: Kina po bën gjenocid mbi ujgurët
19/01 22:04
Top News – Rekord i ri viktimash/ Britani e madhe, 1610 të vdekur nga koronavirusi
19/01 21:59
Top News – Ajër i ndotur mbi qytet/ Milano vendos të ndalojë duhanpirjen
19/01 21:55
Top News – Etna ofron spektakël/ Lumenj llave nga krateri juglindor – Pa koment
19/01 21:23
Top News – Kokainë me qymyr dhe oriz! 12 të arrestuar në Spanjë, droga nga Brazili
19/01 21:22
Top News – Vaksinat për Ballkanin Perëndimor/ BE pas kritikave-mekanizëm për t’i siguruar
19/01 20:16
Dendias: Greqia zmadhohet/ “Miljet në detin jon japin 13 mijë kilometra katrore”
19/01 20:06
Top News – Policia gjen veprën e vjedhur/ Muzeu i mbyllur nga covid, nuk e dinte që mungonte
19/01 19:59
Top News – Ceremoni si asnjë tjetër/ Uashington, gjithçka gati për inaugurimin
19/01 19:58
Top News – Plani i BE për vaksinimin/ 70 përqind e popullatës së rritur deri në qershor
19/01 19:54
Top News – Arrihet pajtim në Gjermani/ Izolimi shtyhet deri në mes të shkurtit
19/01 19:52
Top News – Nervozizëm në vendet evropiane/ Pas vonesave në shpërndarjen e vaksinës së Pfizer
19/01 19:50