Top News – Tuneli i llogarasë/ Shpallet fituesi i projektit
16/09/2020 21:34

Një grup kompanish austriake janw shpallur fitues tw projektit për ndërtimin e Tunelit të Llogarasë. Ministria e Infrasruktures dhe energjise ka bere te ditur se Komisioni i Vlerësimit të Ofertave ka vlerësuar këtë bashkim operatorësh për zgjidhjen më të mirë teknike, kapacitetet dhe kualifikimet e stafit teknik të duhura për të realizuar projektin për ndërtimin e Tunelit të Llogarasë. Pas përfundimit të afateve ligjore, do të bëhet hapja e ofertave ekonomike, dhe shpallja e fituesit të garës për tunelin. Në garë morëm pjesën 7 kompani teksa u përzgjodhën për fazën finale 2 prej tyre. Të gjithë konkurrentët pjesëmarrës ishin bashkime operatorësh ekonomikë të kryesuara nga kompani të huaja me eksperiencë në fushën e projektimit dhe ndërtimit të tuneleve. Ministrja Balluku tha se pjesëmarrja e kompanive ndërkombëtare dhe me eksperiencë të gjatë në këtë fushë është një tregues i procesit transparent mbi të cilin zhvillohen këto konkurse. Garantimi i sigurisë rrugore është i rëndësishëm, së bashku me efiçencën e kostos së ndërtimit të kësaj vepre theksoi ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë. Një tjetër element me rëndësi të veçantë është zgjidhja arkitekturore, pasi bëhet fjalë për një vepër në një ndër pikat turistike të Shqipërisë, atë të Parkut Kombëtar të Llogarasë. Tuneli i Llogarasë parashikohet të ketë një gjatësi prej afro 6 kilometrash dhe nis nga ura e Shën Elizës në zonën e Dukatit deri në urën e Palasës. Sipas llogaritjeve, duke kaluar përmes tunelit prej 6 km, me një shpejtësi 50-80 km/orë, do të bënte që kjo rrugë të përshkohej për 7- 10 minuta.

Top News – Covid, bilanci në 24 orë/ 3 humbje jete, 131 raste të reja
30/09 18:12
Top News – U kapën me hashash/ Jepet masat për 6 te arrestuarit
30/09 18:11
Top News – Covid, bilanci në 24 orë/ 3 humbje jete, 131 raste të reja
30/09 17:16
COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 131 raste të reja dhe 3 humbje jete në 24 orët e fundit
30/09 16:20
Top News – Dy ditë rresht/ Kosovë, asnjë vdekje nga covid 19
30/09 16:17
Top News – Nis vaksinimi nga gripi/ Manastirliu-disponojmë 368 mijë doza
30/09 16:12
Top News – Rritja e papunësisë/ Vasili-të dhënat flasin për mijëra
30/09 16:05
Kryebashkiaku shkel rregullat/ Gledian Llatja dhe bashkëpunëtorët, pa maskë në ambientet e mbyllura
30/09 15:57
Greva e naftëtarëve në Ballsh/ 10 grevistët shfaqin problemet e para shëndetësore
30/09 15:52
Nis regjistrimi në universitete/ Hapet raundi i dytë për maturantët që ende janë regjistruar
30/09 15:42
Universitetet hapen më 2 nëntor/ Por ende nuk është mbyllur viti i vjetër akademik
30/09 15:38
Kalo në digjital me Digitalb/ Sot u fikën antenat analoge në Vlorë, Lezhë, Shkodër dhe Elbasan
30/09 15:35
Top News – Të dënuar jashtë vendit/ OFL u kërkon pasurinë terroristeve
30/09 15:35
Basha shpjegon rimëkëmbjen: 5 pikat e planit për ekonominë, 6 muajt e parë të qeverisjes
30/09 15:22
Ekonomia u tkurr me 10 përqind/ Goditja më e rëndë, tregtia, turizmi dhe transporti
30/09 15:14
Top News – Bursa për studentet/ Ambasadori Britanik në Gjirokastër
30/09 15:13
Top News – Mbrojtja nga pandemia/ Koreja e Veriut hap zjarr në kufi!
30/09 14:50
Top News – 34 shtete, ‘zonat e kuqe’ te krimit/ Europol nxjerr raportin
30/09 14:28
Top News – Marrëveshje e re polici-prokurori/ Neni 59 i kodit penal
30/09 14:27
Top News – PD akuza qeverisë/ Po manipulon listat e zgjedhësve
30/09 14:24