Top News – Trump vaksina/ Gati për tre ose katër javë
16/09/2020 19:00

Presidenti amerikan Donald Trump deklaroi se një vaksinë kundër Covid 19 mund të jetë gati brenda tre apo katër javësh. Edhe pse disa zyrtarë të lartë të shëndetësisë në SHBA tërheqin vëmendjen e thonë se duhet bërë kujdes të mos përshpejtohen proceset, shefi I shtëpisë së bardhë këmbënguli se janë shumë pranë prodhimit të vaksinës. Ai e mohoi nga ana tjetër të ketë nënvlerësuar seriozitetin e sëmundjes, edhe pse në një intervistë të regjistruar me herët e kishte lënë të kuptohej një gjë e tillë. “Nuk e kam minimizuar seriozitetin e virusit. Në fakt, në shumë mënyra, e kam mbivlerësuar për sa u përket veprimeve. Veprimet e mia kanë qenë shumë të fuqishme”, tha Trump, duke përmendur ndalimin e udhëtimit për personat nga Kina dhe Europa, në fillim të këtij viti. “Do të kishim humbur mijëra njerëz më shumë pa vendosjen e atij bllokimi. Kemi shpëtuar shumë jetë me atë veprim”, shtoi ai. Në librin e ri të gazetarit veteran, Bob Woodward, thuhet se Trump e ka minimizuar qëllimisht seriozitetin e kërcënimit nga COVID-19 në deklaratat e tij publike gjatë muajve të parë të pandemisë.

Top News – Covid në Itali, 1766 të infektuar/ 17 viktima në një ditë
27/09 19:09
Top News – Dhuratë për Princin George/ Dhëmbi i peshkaqenit të zhdukur
27/09 18:49
Top News – Vatrat e reja të Covid-it/ Francë, në shkolla e universitete
27/09 18:15
Top News – Azerbajxhani e Armenia/ Luftë për Nagorni-Karabakun
27/09 18:14
Top News – Referendumi në Zvicër/ ’Fiton’ lëvizja e lirë e njerëzve
27/09 17:08
Top News – Në ‘territorin’ e AFD-së, qyteti gjerman hapet për refugjatët
27/09 15:30
Covid-19 nëpër botë/ Viktimat e koronavirusit po shkojnë drejt 1 milionëshit
27/09 15:30
Top News – Spitalet në Itali regjistrojnë rritje të pacientëve me Covid
27/09 15:27
Top News – Nuk pyesin per covid/ Britanikët, fundjavë të ‘shthurur’
27/09 14:42
Top News – Bjellorusia akuzon Perëndimin për nxitje të “kaosit dhe anarkisë”
27/09 14:39
Top News – Trump nominon Amy Coney Barrett për gjyqtare në Gjykatën Supreme
27/09 13:31
Top News – Referendum në Zvicër, pro ose kundër lëvizjes së lirë…
27/09 13:30
Top News – Mikrob vdekjeprurës në ujë, alarmohen qytetarët në Teksas
27/09 13:29
Top News – `Bomba e motit`/ Në malet Italiane nis bora
26/09 17:49
Top News – Menuja mbretërore/ Elisabeta, sekreti i jetëgjatësisë
26/09 16:24
Top News – Në mesin e covid 19/ Uruguaji mban paradën e krenarisë
26/09 16:23
Top News – Ndërhyrja në zgjedhje/ Putin propozon ujdi me SHBA
26/09 15:42
Top News – Operacioni `karaburuni`/ Nën hetim, dhjetëra Shqiptarë
26/09 15:35
Top News – Një muaj pas infektikimit/ Berlusconi del sërish pozitiv
26/09 15:29
Top News – Situata në SHBA/ Infektimet kapërcejnë 7 milionë
26/09 15:26