Top News – Trump: Edhe po erdhi vala e dytë, nuk mbyllemi më
22/05/2020 18:04

Presidenti Donald Trump vazhdon t`I kërkojë shteteve që të rihapin bizneset pavarësisht shqetësimeve të vazhdueshme ndaj koronavirusit. Komentet e fundit, presidenti i bëri ndërsa vizitoi një fabrikë të prodhimit të automobilave në Miçigan e cila tashmë po përdoret për prodhimin e respiratorëve për pacientët me COVID-19. Të 50 shtetet kanë njoftuar plane për t’u rihapur të paktën pjesërisht pas vendimeve për mbyllje që kanë dëmtuar ekonominë amerikane. Presidenti tha se edhe nëse do të ketë një valë të dytë shpërthimi të koronavirusit “SHBA nuk do të mbyllet”. Gjatë fjalimit të tij trump e bëri të qartë se “një bllokim i përhershëm nuk është një strategji për një shtet të shëndetshëm apo një vend të shëndetshëm“. Vendi është gati “për një rikthim epik” shtoi shefi I Shtëpisë së Bardhë. Masat e izolimit, mjaft të vlerësuara në frenimin e përhapjes së koronavirusit gjatë kohës kur ishte në kulmin e forcës së tij, shkaktuan nga ana tjetër dëme të mëdha në ekonomitë botërore. Gjatë nëntë javëve të kaluara, 8.6 milionë amerikanë aplikuan për të përfituar pagesën e papunësisë. Në SHBA të premten u regjistruar mbi 1 milion e 577 mijë të prekur nga sëmundja, ndërsa vdekjet janë rreth 95 mijë. Më herët, Trump urdhëroi uljen e flamujve amerikanë në gjysmë shtizë për tre ditë, në nder të amerikanëve që kanë humbur jetën nga koronavirusi.

Top News – OBSH hap dritën jeshile/ Miraton vaksinën kineze sinovac
07/05 22:08
Top News – Situatë dramatike në Indi/ OBSH: Infektime të larta nga covid në rang global
07/05 21:20
Top Channel/ Bllokimi i Trump në Facebook/ Bordi votoi për ndalimin e llogarisë së ish presidentit
07/05 20:03
Top News – Arritje teknologjike në IBM/ Krijon mikroçipin më të vogël e të fuqishëm në botë
07/05 19:33
Top News – Përleshje në Bregun perëndimor/ Ushtarët izraelitë hapin zjarr, vrasin 2 palestinezë
07/05 19:32
Top News – Kufiri ndan dhe bashkon… Binjakët suedezë, të ‘dënuar’ nga covidi
07/05 19:31
Top News – Nën 40 vjeçarët në Britani/ Mund të marrin një alternativë të Astrazeneca-s
07/05 17:47
Top Channel/ Raporti për Ballkanin: i adopton ligjet anti-korrupsion, por nuk i zbaton si duhet
07/05 17:01
Top Channel/ Mpiksjet e gjakut, moshave nën 40 vjeç u ofrohet një alternativë e AstraZeneca-s
07/05 17:00
Top News – Varianti indian në Britani/ Rritet shqetësimi, përhapet shpejt, sfidon vaksinimin
07/05 16:02
Top Channel/ Mediat gjermane, zbulim tronditës: Serbia po fsheh vdekjet nga Covid!
07/05 15:34
Top Channel/ 3 mijë doza kanabis në shtëpi, gjykatësi fal reperin: I duhen për krijimtari!
07/05 15:27
Top Channel/ Breshëri plumbash në det, rojet libiane hapin zjarr mbi tre peshkarexha italiane
07/05 15:26
Top Channel/Rusia autorizon Sputnik me një dozë, Putin: Vaksina po aq e besueshme sa Kallashnikovi!
07/05 15:26
Top Channel/ Gjermani, qeveria jep OK: Lehtësime për të vaksinuarit dhe shëruarit nga Covid-19!
07/05 15:25
Top News – Britani-Francë, ulen tensionet/ Londra tërheq luftanijet nga ishulli i Xhersit
07/05 14:28
Top News – ‘Ushtria private e Putinit’/ Wagner Group nën akuza për vrasje e përdhunime
07/05 14:12
Top News – ‘Më shumë se dyfishi…’/ Studimi, koronavirusi ka vrarë 7 milionë njerëz
07/05 14:04
Top News – Vjen ‘Sputnik V Light’/ Vetëm me një dozë, ‘efikase si një kallashnikov’
07/05 13:55
Top News – Nepali, një Indi e dytë/ Koronavirusi ‘pushton’ edhe Everestin
07/05 13:52